Zatrudnienie pracowników do ułożenia podłogi drewnianej

Potrzebujesz pracowników i zastanawiasz się, skąd ich wziąć, ponieważ nie ma zbyt wielu chętnych do prac remontowych? Dobrym pomysłem może być skorzystanie z usług pracowników ze wschodu. Obecnie coraz więcej pracodawców ich zatrudnia i są zadowoleni.

Pracownicy ze wschodu – dlaczego warto ich zatrudniać

Pracownicy ze wschoduDo Polski dociera coraz więcej emigrantów zarobkowych. Przybywają tutaj chętnie Ukraińcy oraz pracownicy z Mołdawii. Są oni ogólnie postrzegani bardzo pozytywnie. Wykonują zazwyczaj pracę sumiennie i dokładnie. Z powodzeniem więc mogą układać podłogi drewniane. Posiadają oni zresztą często niezbędne do tego kwalifikacje, ponieważ w swoim kraju także wykonywali prace fizyczne. Oczywiście, pracownicy fizyczni to nie jedyne osoby, które wprowadzają się do Polski. Przyjeżdżają tutaj także studenci i osoby wysoko wykształcone, jednak zatrudnieni wykonujący proste prace stanowią większość. Plusy zatrudniania pracowników ze wschodu:

 • korzystne, ułatwiające to przepisy, zwłaszcza w odniesieniu do krótkiego, tymczasowego zatrudnienia (można także zatrudniać jak najbardziej na czas nieokreślony);
 • pilne wykonywanie swoich obowiązków przez tych ludzi;
 • zwykle dobra znajomość języka polskiego przez nich, dzięki czemu nie ma problemu, żeby się z nimi dogadać;
 • często są to robotnicy wykwalifikowani w swoim fachu;
 • nie są to pracownicy opieszali i grymaśni, nie uskarżają się na warunki pracy;
 • godzą się oni na prace fizyczne, których Polacy nie chcą wykonywać.

Ponieważ z zatrudnieniem robotników zza wschodniej granicy nie ma problemów, coraz chętniej zatrudniają ich tutejsi pracodawcy. Agencje zatrudnienia dbają, aby pracowali oni w godziwych warunkach. Oni natomiast sprawdzają się przy remontach, w rolnictwie, a panie na przykład jako pomoc w gospodarstwach domowych.

Podłogi drewniane a pracownicy ze wschodu

Podłogi drewniane Zatrudniając jakichkolwiek pracowników, musisz na początku wyjaśnić im, jakie są standardy w firmie. Powinni mieć świadomość, jak kładziona jest podłoga, na co zwraca się uwagę i tak dalej. Zawsze na początku potrzebne jest przeszkolenie. Mimo że możesz trafić akurat na osoby, które robiły takie rzeczy wcześniej, konieczne jest, aby dobrze wiedziały, co i jak ma przebiegać. Dzięki temu oszczędzisz nerwów sobie i im.

Jeśli ktoś wcześniej tego nie robił, powinien poznać, oczywiście, na samym wstępie etapy pracy. W telegraficznym skrócie są to:

 • przygotowanie legarów, czyli przycinanie ich
 • mocowanie legarów do szlif
 • ułożenie desek
 • przytwierdzanie listewek przyściennych.

Poza zapoznaniem pracowników z kolejnymi etapami takiego montażu, konieczne będzie oczywiście poinformowanie o tym jak mają one dokładnie wyglądać. Jeżeli akceptujesz również robotników, którzy nigdy wcześniej nie układali podłogi, dobrze byłoby, aby wcześniej (nim zajmą się układaniem podłogi dla klienta) przeszli szkolenie praktyczne. Nie chcesz przecież, żeby zdarzało im się robić jakieś buble. W Krakowie przy podłogach drewnianych niejedna firma zatrudnia już pracowników z Ukrainy i efekty są raczej pozytywne. Współpracując z agencjami zatrudnienia, możesz wybrać czy chcesz zatrudniać jedynie osoby znające się na rzeczy, czy jesteś w stanie kogoś doszkolić. Oczywiście, w tym drugim przypadku na pewno szybciej znajdziesz zleceniobiorców.

Jodełka francuska – problematyczny parkiet

Jodełka francuskaPodłoga w specjalnym stylu, jakim jest klasyczna jodełka francuska wymaga nieco większych umiejętności i precyzji przy układaniu. Niedoświadczona osoba może nie być w stanie od razu zrobić jej idealnie. Problematyczne mogą być także podłogi postarzane. Trzeba wziąć to pod uwagę, zatrudniając osoby niedoświadczone. Jeżeli więc twoja firma często ma zlecenia na montaż takich podłóg, to lepiej zatrudniaj jednak osoby, które się na tym znają. Proces nauki może bowiem trochę potrwać i być kosztowny. Mowa tutaj zarówno o pracownikach krajowych, jak i tych pochodzenia zagranicznego. Zawsze zatem dobrze jest przed zaakceptowaniem kandydatury niedoświadczonej osoby przemyśleć czy rzeczywiście ma ona szansę się sprawdzić w tym przedsiębiorstwie.


Więcej informacji można znaleźć na:

 • Tassowork.pl – agencja pracy tymczasowej z Torunia
 • Muratorplus.pl – portal o tematyce budowlanej dla profesjonalistów
 • Apodlogi.pl – sklep z podłogami, drzwiami oraz akcesoriami drewnianymi

Podsumowanie

Do układania podłóg drewnianych warto nieraz zatrudniać pracowników ze wschodu. Kiedy nie masz zbyt wielkich możliwości na zatrudnienie rodaków, Ukraińcy mogą równie dobrze spełniać swoje obowiązki w pracy. Dzięki swojej sumienności są bardzo cenieni na polskim rynku pracy.