Jak wygląda remont starego domu drewnianego?

Nie trudno zakochać się w starym drewnianym domu, jednak trudno może być go wyremontować. Niestety aby mieszkanie w nim było komfortowe nie wystarczy tylko odświeżyć i zaimpregnować drewno, zazwyczaj trzeba jeszcze wymienić elewację, ocieplić ściany, odnowić dach, już nie wspominając o kapitalnym remoncie wnętrza. Jednak efekt jaki możemy uzyskać jest zapierający dech w piersi.

Remont domu drewnianego – izolacja cieplna

izolacja cieplnaDrewno to materiał, który szybko się nagrzewa, jednak aby dom zbyt szybko się nie wychładzał potrzebna jest dobra izolacja cieplna. Aby spełnić standardy energooszczędności, powinno wykonać się ocieplenie metoda suchą lub mokrą (BSO). Termoizolacja metodą suchą nie jest trudna. Wykończenie może być zrobione z drewnianej okładziny, płyt elewacyjnych, sidingu, blach czy innymi materiałami mocowanymi do rusztu. Odradza się wykończenie tynkiem. Do suchej izolacji stosuje się zazwyczaj wełnę mineralną półtwardą w płytach. Wełnę układa się w dwóch warstwach, a pierwszą warstwę zakrywa się folią paroizolacyjną, natomiast drugą przykrywa się wiatroizolacją. Ocieplanie domu drewnianego metodą mokrą jest bardziej skomplikowane i obarczone ryzykiem niepowodzenia w przypadku samodzielnej pracy. Konieczne jest zastosowanie systemów w których stosowana wełna mineralna i tynk mają dużą paroprzepuszczalność. Do ocieplania domów drewnianych z pewnością nie sprawdzi się styropian ani tynk akrylowy, ze względu właśnie na brak przepuszczalności. Stosowana wełna mineralna natomiast powinna mieć odpowiednią twardości i wytrzymałość, aby utrzymać zamocowania. Wełnę mocuje się na klej, a dodatkowo przykręca wkrętami. Należy sprawdzić czy klej łączy się z zastosowanym impregnatem do drewna. W metodzie na mokro, nie ma konieczności stosowania dodatkowej wiatroizolacji i paroizolacji.

Przebudowa domu drewnianego – wymiana instalacji cieplnej

dom drewnianyStare domu zazwyczaj ogrzewane były starymi, murowanymi piecami izolowanymi gliną, podłączonymi do kominów. Jako instalacja cieplna domu drewnianego dobrze sprawdzą się takie rozwiązania jak:

  • kominek zamknięty (wkład grzewczy) z rozprowadzeniem ciepłego powietrza, opalany suchym drewnem;
  • ogrzewanie podłogowe wodne lub z systemem solarnym;
  • kolektory słoneczne;
  • zintegrowany system grzewczy składający się m.in. z kotła;
  • kominek z płaszczem wodnym;
  • pompa ciepła;

Jednak bezpieczeństwo takiej instalacji pozostawia wiele do życzenia. Najlepszym sposobem na ogrzanie domu drewnianego jest ogrzewanie powietrzne.

Pokrycie dachowe domu drewnianego

Pokrycie dachoweKupując stary dom przeznaczony do remontu, musimy liczyć się także z tym, że jego dach swoje lata świetności ma już pewnie za sobą, dlatego konieczna będzie wymiana pokrycia dachowego. Na rynku mamy do wyboru szereg materiałów, które można wykorzystać w domu wykonanym z drewna. Jednak należy zauważyć, że pokrycie ze strzechy czy gontu drewnianego, choć idealnie wkomponują się w resztę domu, są drogie, a dodatkowo konieczne będzie przygotowanie więźby budynku, gdyż są to materiały ciężkie. Znacznie lżejsze, są pokrycia bitumiczne, dodatkowo mają one atrakcyjnie niską cenę, jednak jest i druga strona medalu jak niska trwałość. Coraz więcej osób decyduje się na połączenie stali z drewnem wykorzystując tradycyjną blachodachódwkę, głównie ceniona za swoją uniwersalność. To co przemawia na jej korzyść to na pewno duży wybór, mogą to być m.in. panele przypominające gont drewniany lub ozdobione kamienną posypką. Ten rodzaj pokrycia ma stosunkowo niską cenę, a dodatkowo jest bardzo bezpieczny w eksploatacji.

A na zewnątrz deski tarasowe Twinson

 deski tarasowe TwinsonW każdym domu jednorodzinnym nie może zabraknąć tarasu. Jest to jeden z najważniejszych zakątków ogrodu przynależący bezpośrednio do domu. Jednak zanim będziemy rozkoszować się letnim wypoczynkiem na nim, konieczne jest jego wybudowanie. Istotnym elementem jest nawierzchnia. Obecnie możemy ją wykonać z takich materiałów jak:

  • kostka betonowa,
  • płyty betonowe,
  • bruk klinkierowy,
  • kamień naturalny,
  • drewniana deska tarasowa,
  • deska kompozytowa.

W domu drewnianym oczywiście najlepiej sprawdzą się drewniane deski, gdyż idealnie wkomponują się w resztę domu, jednak trzeba liczyć się z tym, że drewno należy impregnować, a wszelkie tłuste plamy są praktycznie nie do zmycia. Dlatego właśnie producenci idąc naprzeciw konsumentom wprowadzili na rynek, cieszące się coraz większą popularnością tarasy kompozytowe. Szczególnie polecany jest system Twinson, dlaczego? Ponieważ jest to innowacyjne połączenie piękna naturalnego drewna z trwałością i funkcjonalnością PCV. Dodatkowo ich cena dostosowana jest do każdej kieszeni klienta.


Napisano przy pomocy:

  • Naturekodom.pl – firma wykonująca naturalne domy drewniane o charakterze regionalnym
  • Muratordom.pl portal z fachowymi poradami na temat budowania i remontowania
  • Twinson24.pl – deski tarasowe oraz elewacyjne wykonane z kompozytu

Podsumowanie:

Pomimo, że renowacja starego domu drewnianego wymaga wiele pracy, nie jedna osoba już się na to zdecydowała. Często otrzymany w spadku stary dom, po odnowieniu służy jeszcze kolejne setki lat. Warto jednak korzystać czasem z nowoczesnych i dogodnych rozwiązań rynku jak np. deski kompozytowe, które na tarasie mogą komponować się równie pięknie jak tradycyjne drewno.