Pomysł na remont nowego mieszkania

Ludzie zwykle narzekają na swoje mieszkania: że nie są dobrze urządzone, że coś nie działa. Chcieliby ładniej i wygodniej mieszkać, ale nie mają pomysłu jak to zrobić. Nim ktokolwiek weźmie się za remont, powinien najpierw mieć spójny plan, co zrobić. Nie opłaca się robić wszystkiego na szybko, nie ustaliwszy jaki ma być dokładnie projekt. Może się to bowiem skończyć wieloma nieprzewidzianymi kosztami wynikłymi z tego, że po prostu nie miało się właściwej wiedzy.

Remonty – jak je w ogóle przeprowadzać

remontyZależnie od tego, co chce się remontować i czy będzie to wielka zmiana, konieczny jest fachowiec albo można próbować przeprowadzić zmiany samodzielnie. Jeżeli są tylko do wygładzenia i odmalowania ściany plus tapeta do zerwania, to można się podjąć takich zadań we własnym zakresie. Często nie potrzeba aż takich umiejętności, aby mieszkanie wyglądało dobrze. Jeżeli natomiast marzy się komuś nowa glazura w łazience, a wcześniej nic takiego nie robił, to lepiej poszukać doświadczonej osoby. Oczywiście, czasami można trafić również na felernego specjalistę. Kiedy jednak dobrze się człowiek rozejrzy, to na pewno znajdzie osobę, która profesjonalnie podejdzie do kwestii jego remontu.

Wykończenia wnętrza nowego mieszkania

remontyŻeby jednak wiedzieć, czego będzie potrzeba nie można działać w sposób chaotyczny. Potrzebny jest szczegółowy plan remontu. Być może potrzeba jedynie wykończenia wnętrz, bo to dopiero co kupione mieszkanie i nie wygląda dobrze w stylu rodem z PRL-u. Trzeba zawsze zrobić dokładny przegląd, co należy zrobić za tym jednym razem. Za jednym zamachem, kiedy robiony jest akurat remont. Pewnie, że można zmieniać w mieszkaniu kilka razy, ale kiedy już coś się robi, to warto załatwić za jednym zamachem przynajmniej parę rzeczy. Wskazane jest, aby zrobić gruntowny remont jednego pokoju zamiast zacząć, a potem rozgrzebywać po roku wszystko ponowanie. Niestety, czasami trzeba. Mieliśmy kiedyś takie remonty w Kielcach. Okazało się, że specjalista jedną rzecz po prostu przeoczył. Kiedy robi się remont na własne potrzeby, to często ludzie starają się umieścić w mieszkaniu różne bajery, żeby było bardziej oryginalnie. Ściana także nie musi być po prostu malowana, ale można zakupić ładną fototapetę. Ciekawe pomysły na ożywienie przestrzeni:

  • fototapeta
  • lacobel
  • kolorowe świeczki
  • lustra
  • nietypowe zestawienia kolorystyczne.

Nie ma uniwersalnego pomysłu na remont, jednak bardzo podoba mi się to, w jaki sposób drobiazgi zmieniają odbiór przestrzeni. To samo nudne pomieszczenie może od razu odżyć, kiedy umieści się w nim jakieś kolorowe elementy, chociażby rośliny doniczkowe czy niezwykłe firanki.

Mieszkania, które chce się sprzedawać

MieszkaniaInne podejście do remontu trzeba mieć w momencie, kiedy człowiekowi zależy na sprzedaży mieszkań. Wówczas nie wolno skupiać się na tym, co się podoba sprzedawcy, ale na tym, co ma szansę spodobać się jak największej liczbie ludzi. Mieszkanie powinno być po prostu schludne. Zależnie od jego stanu może wystarczyć tylko świeże malowanie i wstawienie nowych mebli albo będzie trzeba wymieniać na przykład instalacje. Uczestnicząc w szkoleniu, kiedy prowadzący opowiadał jak wygląda zapotrzebowanie na mieszkania w Katowicach, dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy. Przede wszystkim, że należy zawsze stosować styl w miarę uniwersalny. Poza tym na remonty nie warto wydawać zbyt dużej ilości pieniędzy, bo nie będzie się już opłacało sprzedawać. Z pewnością po doprowadzeniu mieszkania do stylu eksluzywnego będzie ono więcej warte, ale niekoniecznie ktokolwiek będzie chciał więcej zapłacić. Warto zatem robić remont na tyle, żeby cena za mieszkania na sprzedaż w Katowicach czy jakimkolwiek innym mieście nie była zaraz bardzo wygórowana. Trzeba znać średnią cenę za mieszkanie w tym rejonie, a wtedy wiadomo na jaki remont można sobie pozwolić.


Tekst powstał przy pomocy:


Podsumowanie

Inne jest podejście, jeżeli remontuje się mieszkanie dla siebie, a inne kiedy ma się do wyremontowania lokal, który zaraz będzie sprzedawany. Jeśli ktoś stara się odnowić to drugie, to warto zastosować jak najbardziej uniwersalne materiały ze średniej półki, aby nie przedrażały sprawy, ale też wyglądały schludnie. Ludzie i tak być może zmienią sobie wystrój, kiedy tylko się wprowadzą.