Wybór solidnych drzwi do domu i mieszkania

Decyzję o zakupie drzwi do domu lub mieszkania trzeba podejmować na spokojnie. Jest to bowiem jeden z elementów decydujących o bezpieczeństwie całego budynku. Mniej ważne, ale też istotne jest, aby podobały ci się one wizualnie. Jeśli chodzi o wybór tych właściwych, masz wiele możliwości. Może się też w związku z tym pojawić niejeden dylemat.

Drzwi wejściowe do domu – jakie wybrać?

zielone drzwi wejściowe do domuJest wiele czynników, które mogą zadecydować o tym czy wybierzesz dane drzwi. Na pewno nie należy tego wyboru podejmować pod wpływem chwili i oceny jedynie samej estetyki. Jest to rzecz, która ma zapewniać przede wszystkim ochronę. Co więcej, nie chodzi tylko o ochronę przeciwwłamaniową, ale również tę przed ucieczką ciepła. Oglądając różne modele, zwróć więc uwagę na czynniki takie jak:

  • izolacja termiczna
  • przenikania przez drzwi dźwięków
  • rozmiar drzwi
  • ochrona antywłamaniowa
  • sposób otwierania
  • materiał

Bez względu na to czy kupujesz drzwi do mieszkania w bloku, czy do domku jednorodzinnego muszą być one bezpieczne. Kluczowe wydaje się jak największe utrudnienie ewentualnemu włamywaczowi jego roboty. Do tego celu stosowane są specjalne zamki z atestem, które mają stawiać mu opór. Specjaliści polecają zastosować na przykład zamek wielopunktowy. Można zamontować także bolce antywłamaniowe czy specjalną zasuwnicę wielopunktową, montowaną od wewnątrz. Nie mniej istotne jest, aby chronić dom przed uciekaniem ciepła. Jeżeli drzwi będą nieszczelne to wydamy fortunę na ocieplanie. Skąd wiadomo ile ciepła będzie uciekało przez drzwi? Dowiemy się tego, poznając współczynnik przenikania ciepła, który im jest niższy, tym lepiej. Poza tym kluczowe jest, aby zimno nie dostawało się do środka na przykład z klatki schodowej czy z dworu. Drzwi wejściowe do mieszkania powinny być zatem odpowiednio uszczelnione grubymi uszczelkami. Przyda się także dopasowany próg, zabezpieczający dolną część drzwi przed przedostawaniem się powietrza.

Wybieramy drzwi wejściowe do mieszkania

drzwi wejściowe do mieszkaniaInne ważne czynniki, na które trzeba zwrócić uwagę to ochrona dźwiękowa. Nikt nie chce, aby sąsiedzi słyszeli wszystko, co dzieje się w mieszkaniu. Podobnie nie chcemy, aby w domu było słychać wszystko, co dzieje się na zewnątrz. Ochrona przez przedostawaniem się dźwięków także decyduje o tym, czy czujemy się w domu bezpiecznie. O ile, mieszkając poza miastem, na własnej, sporej posesji tych doskwierających dźwięków nie będziesz mieć pewnie aż tak dużo, o tyle w centrum miasta wielkości Wrocławia, solidne, grube i dźwiękoszczelne drzwi to podstawa, aby móc w ogóle zaznać ciszy. Pozostałe cechy, na które musisz zwrócić baczną uwagę to także sposób, w jaki się otwierają, czyli czy są lewe czy prawe. W blokach nieraz jest ciasno i duże znaczenie może mieć fakt, z której strony znajduje się klamka. W domu jednorodzinnym też pewnie wolelibyśmy o tym świadomie zadecydować. Nie trzeba też na pewno wspominać o tym, że wpływ na ochronę i wygląd drzwi ma również materiał, z którego zostały wykonane. Drzwi mogą być zrobione na przykład z drewna, PCV lub aluminium.

Drzwi drewniane – czy się sprawdzą?

drzwi drewnianeWarto omówić te, które robi się z drewna. Możemy mieć wątpliwości, co do ich bezpieczeństwa, ale niesłusznie. Takie drzwi stosuje się od wieków, a drewno jest świetnym izolatorem. Utrzymują ciepło, chronią przed hałasem, a aby wzmocnić ich właściwości antywłamaniowe można je wzmocnić stalową blachą. Lepiej sprawdzą się jednak w bloku, ponieważ niszczą się pod wpływem niekorzystnych warunków pogodowych, a zwłaszcza wilgoci. By zachować je w dobrym stanie jak najdłużej, ważne jest też, aby je od czasu do czasu zaimpregnować. Drzwi drewniane doskonale sprawdzą także jako drzwi wewnętrzne. Wówczas nie ma zazwyczaj problemu z wilgocią i ten element domu może długo cieszyć. Drzwi wykonane z drewna są bowiem bardzo estetyczne i świetnie wzbogacają wystrój wnętrz.

 


Ciekawe informacje dotyczące tematu są dostępne na:

  • Animo – strona internetowa firmy z Wrocławia oferującej drzwi techniczne i bramy garażowe
  • Muratorplus.pl – serwis internetowy poświęcony zagadnieniom budowlanym
  • E-hurtowniabudowlana.pl – internetowa hurtownia budowlana oferująca drzwi voster

Podsumowanie

Żeby wybrać solidne drzwi do mieszkania lub domu, konieczne jest skupienie się na kluczowych czynnikach, które mają na tę solidność wpływ. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że zakupione drzwi ochronią przed włamywaczami i innymi szkodliwymi czynnikami, a przy tym posłużą nam naprawdę długo.