Sposoby na odświeżenie wyglądu podłóg i mebli w mieszkaniu

Remont w domu, zazwyczaj mało komu kojarzy się z przyjemnością. Ciągły bałagan, kurz, niemożliwość swobodnego poruszania się, wszystko to przysparza nam codziennych utrudnień. Jednak końcowe efekty zawsze wynagradzają nam trudy i niedogodności pracy.

Sposób na odświeżenie drewna – cyklinowanie podłóg

parkiet po cyklinowaniuMasz drewniany parkiet lub deski, jednak nie wyglądają one już zbyt atrakcyjnie? Na szczęście nie musisz ich od razu wymieniać, możesz je wycyklinować. Drewno jest bardzo dobrym, a przede wszystkim drogim materiałem, szkoda więc aby podłoga która wymaga tylko odświeżenia poszła do kosza. Cyklinowanie parkietu polega na wyszlifowaniu drewnianego parkietu, zdzierając w ten sposób wierzchnią warstwę. Na początku wstępnie szlifuje się podłogę za pomocą papierów ściernych. Następnie następuje właściwe cyklinowanie za pomocy cykliniarki, czyli maszyny szlifującej. Po tym przychodzi czas na polerowanie i wyrównanie powierzchni maszyną wolnoobrotową z siatkami ściernymi o gradacji 120-220. Na brzegach, miejscu trudno dostępnym, podłogę szlifuje się za pomocą szlifierki krawędziowej. W razie potrzeby, pomiędzy kolejnymi szlifowaniami, stosuje się mieszaninę płynu do wypełnień i żywicy w celu uzupełnienia szczelin pomiędzy klepkami podłogi. Po zakończeniu cyklinowania, podłogę należy ponownie polakierować, przeprowadzając olejowanie czy woskowanie. Na przygotowaną, wyczyszczoną i suchą powierzchnie nakłada się pierwszą warstwę lakier, następnie po jej wyschnięciu nakłada się 3 kolejne warstwy lakieru nawierzchniowego. Wbrew pozorom, nie jest to aż tak łatwy zabieg, dlatego wiele osób korzysta z profesjonalistów, firmy oferujące takie usługi znaleźć można nie tylko w Warszawie, ale także i w Bydgoszczy czy Chorzowie.

Meble systemowe zamiast typowej meblościanki

meble systemowe w salonieOd dłuższego czasu, z mody wyszły tradycyjne połączone ze sobą meblościanki. Zostały one wyparte przez nowoczesne meble systemowe. Górują one w znacznym stopniu nad tymi, które dostępne są pojedynczo ze względu na jednolitą kolorystykę. Dlaczego meble systemowe? Odpowiedź jest prosta, w tradycyjnych meblościankach wymagane było zakupienie całego kompletu, gdyż był on zazwyczaj ze sobą połączy, natomiast meble systemowe, dają nam dużą swobodę, gdyż nie musimy brać całego asortymentu. Możemy zrezygnować z oszklonej szafki np. na rzecz jeszcze jednej komody, jeżeli tylko mamy taką potrzebę. Co jest jeszcze dużym atutem takiego rozwiązania? Jednolitość koloru, kształtu i wzoru. Kupując osobno meble, narażeni jesteśmy na to, że nie znajdziemy np. do kompletu stolika kawowego. Tutaj nie ma tego problemu, w tym samym odcieniu drewna otrzymamy zarówno meble, jak i fotele, stołki barowe czy mały stoliczek. Wszystko będzie skompletowane pod względem barwy, a także stylu. Rozwiązanie takie sprawdzi się w przypadku wszystkich osób ceniących sobie minimalistyczne rozwiązania, a także tych które nie są pewni swoich zdolności aranżacyjnych. Dużą zaleta jest także to, że w sklepach, możemy znaleźć nie tylko meble systemowe do salonu, ale także systemowe meble młodzieżowe, kuchenne czy sypialniane.

Drugie życie starych mebli

stare mebleMetamorfoza mebli to nie tylko ich odświeżania. W związku z panującą ostatnio modą na meble w stylu shabby chic, o wiele większym zainteresowaniem cieszy się ich postarzanie. Styl ten polega na aranżacji wnętrza, za pomocą mebli mocno sfatygowanych, z wszelkiego rodzaju obdrapaniami, niedomalowaniami, poprzecieranymi warstwami farby. Jeżeli masz zatem drewniane meble i ich tradycyjny wygląd Cię znudził, nic trudnego aby zmienić je na te w stylu shabby chic, efekt ten otrzymasz postępując według następujących wskazówek:

  • czyszczenie mebli za pomocą ciepłej wody i płynu do naczyń;
  • ścieranie wierzchniej warstwy lakieru papierem ściernym po wyschnięciu drewna;
  • malowanie rozwodnioną brązową farbą miejsc, w których mają powstać przecierki;
  • krawędzie szafy, posmarować świeczką woskową;
  • malowanie białą farbą;

W ostatnim etapie warto zadbać o końcowe przecieranie papierem ściernym. W ten sposób można uzyskać lepszy efekt.

Dekoracje do domu i wszystko wygląda inaczej

meble młodzieżowe do sypialniNie potrzebujesz wielkich zmian, aby odnowić swoje wnętrze. Kolorystykę, bez problemu zmienisz dzięki dekoracją. Parę podkładek, doniczek w innym kolorze i wnętrze już wygląda inaczej. Na kanapę natomiast możesz położyć narzutę lub koc, w pasującym do reszty kolorze. Dodatkowo uroku dodasz stosując wzorzyste poduszki. Każdy pokój będzie wyglądał inaczej jeżeli odpowiednio ozdobimy ściany. Nie podoba Ci się ściana w jednolitym kolorze? Zamiast kłaść tapetę w całym pokoju, możesz położyć po prostu dwa paski w narożnikach albo na jednej ścianie. Ciekawą ozdobą przegród wewnętrznych naszego domu mogą być także wszelkiego rodzaju lustra ozdobne, a także obrazy i zdjęcia w antyramach. Innym sposobem na zmianę stylu, jest zastosowanie dekoracji jakimi są kwiaty w ozdobnych doniczkach, wazony, świeczniki, talerze i świece zapachowe, które otrzymać możemy teraz w przeróżnych kształtach.


Więcej na temat poruszanych zagadnień:

  • Oliwood.pl – strona internetowa firmy cyklinowanie podłóg w Bydgoszczy
  • E-meblostyl.pl – sklep internetowy sprzedający meble systemowe i stołki barowe
  • Budujemydom.pl – portal internetowy poświęcony budowie i remontom domu

Podsumowanie

Aby odświeżyć swoje mieszkanie, nie zawsze musisz przeprowadzać wielkie remonty. Swoje wnętrze zmienisz już drobnymi zabiegami jak odnowienie podłogi, modernizacja mebli, a także wprowadzenie licznych dekoracji w tym samym kolorze lub o jednoznacznym motywie przewodnim.