Ważne jest, aby mieć w domu dobrze założoną instalację elektryczną. Dzięki temu będzie można w wygodny sposób korzystać z prądu i urządzeń, które go potrzebują. Czasami może pojawić się problem w takiej instalacji i wówczas będzie trzeba wymienić niektóre elementy. Przyda się wówczas wiedza na temat poszczególnych składowych instalacji elektrycznej.
Puszki hermetyczne w instalacjach elektrycznych
Informacje na temat odrębnych części instalacji mogą się przydać także wówczas, kiedy jest ona dopiero zakładana. Wiadomo, że do tego celu zatrudniamy zazwyczaj fachowca, ale mimo wszystko lepiej samemu też wiedzieć, co nieco. Dzięki temu trudniej jest nas oszukać. Elementy instalacji elektrycznej
Na początek warto wymienić podstawowe elementy składające się na taką instalację. Są to:
- rozdzielnica
- przewody elektryczne
- gniazda
- odpowiednie zabezpieczenia
Nie trzeba chyba wspominać, że na tych częściach nie warto oszczędzać. Instalacja elektryczna to coś, co powinno służyć jak najdłużej. Nie warto zatem oszczędzać na jakości poszczególnych składowych. Tym oszczędzaniem bowiem można sprawić, że wysiądzie cała instalacja, a koszt wymiany całości jest już znacznie, znacznie większy. Warto też dzielić instalację na większą ilość obwodów, aby w razie, kiedy wysiądzie prąd w jednej części domu, mógł on działać normalnie w innej części.
Rozdzielnica jako najważniejszy punkt instalacji
Rozdzielnica to takie miejsce, w którym zarządza się całą instalacją. Ważne jest, aby poszczególne jej elementy były właściwie oznaczone, aby było wiadomo, które aparaty, co dokładnie obsługują. Rozdzielnice metalowe podtynkowe są polecane, jeżeli nie chcesz, aby taka skrzynka rzucała się w oczy. Zakup odpowiedniej rozdzielnicy ma duże znaczenie, więc trzeba do tego podejść rozważnie i najlepiej skonsultować się z osobą, która dobrze się na tym zna. Bardzo ważną częścią instalacji są puszki hermetyczne. Zresztą na pewno zdajesz sobie z tego sprawę. Wyróżniamy puszki natynkowe i podtynkowe. Ja jednak polecam te natynkowe, bo zapewniają lepszą dostępność. Oczywiście, ważna jest także jakość wykonania, jeżeli mają one dobrze służyć. Mogą być wykonane z materiału termoplastycznego. Najlepiej, jeżeli mają także odpowiednie certyfikaty, dzięki czemu wiemy, że są to na pewno narzędzia sprawdzone. Dzięki temu masz zapewnioną ochronę przewodów. Puszki muszą też spełniać odpowiednie normy. Powinny być też odporne na temperaturę oraz precyzyjnie wykonane.
Czujniki termoelektryczne i wyłączniki nadprądowe do domu
Warto przy okazji wspomnieć, aby zainwestować w termopary. Są one wykorzystywane jako czujniki temperatury, które są dość precyzyjne w swym pomiarze. Można je stosować w różnych warunkach, ponieważ są dokładne i elastyczne. Odnośnie doboru odpowiedniej termopary najlepiej skonsultować się z fachowcem, gdyż w zależności od warunków i zapotrzebowania mogą bardziej się przydać te z osłoną lub bez. Izolowane złącze jest bezpieczniejsze i powoduje, że brak jest możliwości, aby prąd przepływał poza temparą. Izolacja jednak powoduje, że reakcja tempary staje się bardziej powolna, co może niekiedy przeszkadzać. Czas reakcji na zmianę temperatury może być istotny, więc trzeba dobrać w takim wypadku czujnik bez izolacji. O właściwym wyborze niech zadecyduje jednak lepiej specjalista, jeżeli takie zabezpieczenie ma być skutecznie i spełniać swoje funkcje. Ponieważ bardzo ważne jest bezpieczeństwo każdej instalacji elektrycznej, dlatego konieczne są właściwe zabezpieczenia. Takim zabezpieczeniem mogą być na przykład wyłączniki. Można wyróżnić dwa ich rodzaje: wyłączniki nadprądowe, czyli tak zwane nadmiarowo prądowe oraz wyłączniki różnicowoprądowe. Ja jednak skupię się na tych pierwszych. W domowej instalacji zastępują one coraz częściej bezpieczniki. W razie zwarcia taki wyłącznik wyłącza prąd. Chroni instalację przed przeciążeniem. Kiedy już odciążymy instalację, można bez problemu podłączyć z powrotem zasilanie, przesuwając ten sam wyłącznik. Nie stanowi to żadnego problemu. Samodzielnie można wyłączać i włączać prąd.
Źródła wartościowych informacji dotyczących tematu:
- Mors24.pl – sklep internetowy sprzedający puszki hermetyczne natynkowe
- Sawterm – strona internetowa firmy oferującej czujniki termoelektryczne
- Budujemydom.pl – portal internetowy poświęcony budowie i remontom domu
Podsumowanie
Elementy instalacji elektrycznej do domu powinny być dobrze dobrane. Przede wszystkim muszą być wykonane z trwałych materiałów, aby służyły jak najdłużej i były dla mieszkańców bezpieczne. Nie opłaca się kupować najtańszych komponentów, zresztą może być to w niektórych przypadkach nawet bardzo niebezpieczne. Starajmy się kierować zawsze rozsądkiem i wiedzą podczas wyboru części instalacji elektrycznej.