Kiedy warto robić ekspertyzy budowlane?

Ekspertyza budowlana jest bardzo ważnym dokumentem, dzięki któremu możemy poznać stan techniczny obiektu. Taki dokument można wykonać jeszcze przed rozpoczęciem użytkowania obiektu, jak i w trakcie, aby poznać to, w jakim stanie jest konkretny budynek.

Kiedy wykonuje się ekspertyzy budowlane?

 projektyNajczęściej ekspertyzy budowlane w Krakowie wykonywane są, gdy trzeba ocenić stan techniczny budynku. Jest to na przykład, gdy zakupimy nowy dom, to warto jest sprawdzić w jakim on jest faktycznym stanie technicznym. Lepiej jest, taką ekspertyzę wykonać, jeszcze przed podjęciem decyzji o zakupie danego obiektu. Ekspertyzę Prawo Budowlane nakazuje wykonać także jeśli zamierza się modernizować budynek lub zmieniać jego sposób użytkowania. Ekspertyzy budowlane także wykonuje się gdy na budynku zacznie się obserwować niepokojące sygnały, takie jak:

  • pęknięcia na ścianach,
  • rysy,
  • przemieszczania elementów konstrukcyjnych.

Aby taka ekspertyza został odpowiednio wykonana potrzebne są przede wszystkim oględziny oraz dostęp do dokumentacji projektowej obiektu. Najczęściej takie ekspertyzy wykonuje rzeczoznawca budowlany.

Co zawierają certyfikaty energetyczne?

Obecnie, jeśli jest wykonywana dokumentacja projektowa budynku mieszkalnego, także wykonuje się certyfikaty energetyczne. W Krakowie, jak i w innych miastach, jest to już obowiązkiem, aby każdy nowo wybudowany obiekt posiadał także certyfikat energetyczny. W takim certyfikacie znajdziemy informację o tym, jakie klasy energetycznej jest taki dom i czy jest on energooszczędny. Także dany dokument zawiera obliczone ilości strat ciepła, które będą w danym budynku.

Jak wykończyć nowe mieszkania?

nowe mieszkaniaBardzo często tak się zdarza, ze kupując nowe mieszkania, czy to w Lesznie, ale i w innych miejscach, dostajemy jedynie stan surowy. Wszystkimi pracami wykończeniowymi łącznie z gipsowaniem musimy zająć się sami. Jeśli rozpoczynamy wykończenie mieszkania w Lesznie, jak i innych miejscowościach to najlepiej jest to rozpocząć od pomalowania ścian oraz sufitów, wtedy na się pewność, że niczego nie zabrudzimy. Następnie można wykonać podłogi jak i położyć glazurę oraz płytki. Gdy już ten etap zakończymy, to możemy przejść do urządzania nowego mieszkania. Czyli należy wybrać meble, kanapy, jak i elementy dekoracyjne całego mieszkania. Plusem tego, ze zakupione mieszkanie jest w stanie surowym, to to, że możemy je urządzić po swojemu.

Po co są rozdzielnice budowlane?

rozdzielnice budowlaneCzasem, podczas wykończenia nowego mieszkania może okazać się, że w nowym budynku mieszkalnym nie działa jeszcze sieć elektryczna. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem będzie rozdzielnica budowlana inaczej także nazywana przenośną. Rozdzielnica ma za zadanie łączenie różnych obwodów elektrycznych, na przykład sterowniczych, ochronnych, pomiarowych lub regulacyjnych. Rozdzielnice budowlane poza tymi właściwościowymi, także dostarczają energie elektryczną w miejsca, gdzie tradycyjna instalacja nie dociera.

Co to jest licznik energii elektrycznej?

licznik energii elektrycznejW nowych mieszkaniach montuje się licznik energii elektrycznej. Jest to urządzenie, które służy do pomiaru przepływanej energii elektrycznej. Obecnie takie liczniki wykorzystywane są przez firmy energetyczne do rozliczeń ze swoim klientami. W prywatnych mieszkankach oraz domach montowane są najczęściej liczniki elektroniczne czyli półprzewodnikowe. W takich licznikach montowane są układy scalone, które gdy przepływa przez nie energia elektryczna wytwarzają impuls, którego wartość je proporcjonalna do tej przepływającej energii.


Więcej można znaleźć na:

  • Gronowezacisze.pl – osiedle Gronowe Zacisze i działki budowlane
  • Budujemydom.pl – portal o budowaniu i remontach domów
  • Nebi.eu – wykonywanie ekspertyz budowlanych i certyfikatów energetycznych
  • E-jan.pl – sklep internetowy z artykułami elektrycznymi

Podsumowanie

Ekspertyzy budowlane, jak i certyfikaty energetyczne są bardzo ważnymi dokumentami, które oceniają stan obiektu, zarówno techniczny, jak i energooszczędny. Takie dokumenty wykonują osoby, które są fachowcami w danej dziedzinie, dlatego mrzemy mieć pewność, że będą one wykonane poprawnie.