Napędy do bram przesuwnych – przydatne informacje

Gdy masz mało miejsca na działce, na której mieszkasz, możesz skorzystać z opcji bramy przesuwnej. Jest to doskonałe rozwiązanie, gdy zabraknie miejsca na zwykłą bramę . Przede wszystkim należy dokonać zakupu jak najlepszej jakości, bo automatyczna brama otwarta do połowy nie dość, że nie pozwala wjechać samochodem na posesję, to na dodatek ułatwia wejście na nasz teren włamywaczowi.

Jakie wyróżniamy napędy do bram przesuwnych?

brama dwuskrzydłowa z napędemPrzed zakupem jakiekolwiek bramy trzeba sprawdzić czy mamy odpowiednie miejsce na to i dobrać właściwy napęd. Ze względu na to, jaką chcemy bramę możemy rozróżnić 3 rodzaje napędów :

 • napęd do bram wjazdowych przesuwnych
 • napęd do bram wjazdowych skrzydłowych
 • napęd do bram garażowych

W celu automatyzacji bramy należy użyć właściwie dobranego siłownika. Automatyka do bram jest dla większości ludzi trudnym zagadnieniem jeśli chodzi o naprawę. Złożenie bramy jest o wiele prostsze. W zależności od tego gdzie i jak dana brama ma nam służyć musimy wybrać :

 • typ bramy
 • jej wielkość
 • wagę
 • intensywność pracy

W środowisku domowym najlepiej sprawdzają się bramy przedstawione wcześniej. Dla firm, które np. zajmuje się wysyłką danych lepiej sprawują się bramy szybkobieżne.

Bramy szybkobieżne oraz przemysłowe rolowane

brama szybkobieżna w hali przemysłowejBramy szybkobieżne szybko zdobyły uznanie przede wszystkim firm, opierających się na wymianie towarów. Jest wiele zalet takiej bramy. Nie przepuszczają ciepła ani zimna, więc mogą doskonale sprawdzić się w chłodniach. Zapobiegają roznoszenia się brudu bądź utraty ciepła z budynku. Są stworzone z miękkiego materiału, są bardzo szybkie. Otwierają się i zamykają w mgnieniu oka. Oczywiście zostały stworzone, aby nie były niebezpieczne dla człowieka. Jedną z lepszych właściwości jest to, że gdy w bramę szybkobieżną z dużą siłą uderzy wiatr czy deszcz, płat bramy zwalnia się z prowadnic a później wraca na miejsce. Nie co tańszym odpowiednikiem są przemysłowe bramy rolowane.Bramy rolowane najczęściej są wykonane ze stali falistej. Na rynku istnieje wiele rodzai bram rolowanych ze względu na wygląd, wielkość czy zapotrzebowanie. Są sterowane za pomocą fotokomórki, która sygnał pochodzący z przełącznika na klucz. W razie awarii, w zależności od typu bramy, możemy je otworzyć korbą bądź łańcuchem. Ale najczęściej używaną przez nas bramą jest brama garażowa, która jest zarazem tania i prosta w obsłudze.

Bramy garażowe oraz ich ceny

brama garażowaBrama garażowa – jedna z najbardziej rozpowszechnionych bram na świecie. Prosta w swojej obsłudze, może być otwierana siłą fizyczną, na fotokomórkę albo nawet na klakson samochodu. Jedną z najczęstszych bram garażowych jest brama otwierana do góry. Na samym dole, kilka centymetrów nad ziemią znajduje się uchwyt, ciągnie do góry i brama się otwiera. Jest to dobre rozwiązanie, ale nie można w jakikolwiek sposób je zabezpieczyć przed wtargnięciem obcej osoby i np. skradzeniem nam samochodu czy innej wartościowej rzeczy, którą trzymamy w garażu. Są też bramy starszego typu, które otwierane są na oścież. Te są nieco bardziej staroświeckie, ale przynajmniej można jest zamknąć od wewnątrz czy zewnątrz, w zależności od tego czy posiadamy osobną bramę do garażu a obok zwykłe drzwi żeby dostać się do domu i/lub garażu. W zależności od tego czy brama ma być ocieplona czy nie, automatyczna czy też nie, i z jakiego materiału ma być, ceny mocno się wahają. Np. za nie ocieploną bramę otwieraną ręcznie zapłacimy około 890 zł, natomiast już automatyczna brama z ocieplonego materiału drewnopodobnego waha się w granicach 3900 zł.


Szczegółowe informacje związane z tematem dostępne są na:

 • Budownictwo.org – serwis internetowy przybliżający zagadnienia budowlane
 • Dtm.pl – strona internetowa firmy oferującej napędy do bram przesuwnych
 • Bramyszybkobiezne.pl – witryna internetowa firmy sprzedającej bramy przemysłowe rolowane
 • Benstal.pl – strona internetowa firmy produkującej garaże blaszane i metalowe

Podsumowanie

Jest to mini poradnik dla osób, które zastanawiają się jaką bramę kupić dla własnych potrzeb. Warto czasami wrócić tutaj, aby odświeżyć sobie pamięć.