Czy stacje transformatorowe są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania pomp ciepła?

Pompy ciepła są urządzeniami, które staja się coraz bardziej popularne i stosowane w wielu domach, szczególnie tych, które aktualnie się buduje. Jednak, aby taka pompa ciepła mogła w domu działać, potrzebne są także inne urządzenia oraz instalacje.

Czym są stacje transformatorowe?

stacja transformatorowaStacje transformatorowe są to miejsca, gdzie następuje rozdział energii elektrycznej, zależy to od:

  • od napięć
  • wyposażenia stacji
  • przekształtnika prądu przemiennego

W takiej stacji można znaleźć:

  • rozdzielnie niskiego napięcia
  • rozdzielnie średniego napięcia
  • transformator

Stacje transformatorowe można podzielić ze względu na rodzaj zabudowy oraz umieszczenia:

  • słupowe
  • wnętrzowe
  • kontenerowe
  • mobilne

Takie stacje wiadomo mogą rozdzielać napięcie, które trafi do domu, w którym pracuje urządzenia jakim jest pompa ciepła (potrzebuje ona energie elektryczną do działania). Najczęściej w takim przypadku występuje słupowa stacja transformatorowe. Jest jak sama nazwa wskazuje umieszczona na słupie, najczęściej betonowym. Stacje te umieszcza się na specjalnych podestach. Budowa stacji tych najczęściej jest z elementów prefabrykowanych, dlatego są one powtarzalne. Stacje umieszczane na słupie mają także ogranicznik przepięć, który można znaleźć pomiędzy transformatorem stacji a linią wychodząca.

Czym są pompy ciepła?

powietrzne pompy ciepłaPompa ciepła jest urządzeniem, które działa na zasadzie odwrotnego ruchu ciepła w naturze. Aby było to możliwe potrzebny jest zewnętrzny układ. Pompy ciepła mogą pobierać ciepło z trzech źródeł:

  • wody
  • powietrza
  • gruntu

W Bydgoszczy pompy ciepła są montowane jako gruntowe. Jest to najbardziej popularny system pomp ciepłą. Pompy gruntowe mogą mieć instalację pionową lub poziomą. Jeśli chcemy mieć instalację pionową, to lepiej o niej pomyśleć, zanim się wybuduje dom, gdyż wtedy łatwiejszy dostęp będzie miał ciężki sprzęt, który wykona odwierty pod instalację. Głębokość instalacji nie ma większego znaczenia. Bardziej liczy się powierzchnia chłonna tychże instalacji. Jeśli chodzi o gruntowe pompy ciepła z poziomą instalacją, to taka instalację zakupuje się poniżej poziomu przemarzania gruntu. Stosując ten rodzaj instalacji należy mieć więcej miejsca na działce, aby się ona zmieściła. Powietrzne pompy, swoje ciepło pobierają z powietrza. Także takie powietrzne pompy ciepła działają, gdy na zewnątrz panuje mróz, który się długotrwale utrzymuje. Do działania wodnej pompy ciepła potrzebny jest jakiś akwen wodny, jak na przykład staw, z którego instalacja będzie p;obierała ciepło.

Elektrownie słoneczne, a stacje transformatorowe

panele fotowoltaiczne w elektrowni słonecznejObecnie korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest coraz bardziej popularne. Jednym z rodzajów takiej energii, jest ta wytwarzana z energii promieniowania słonecznego. System wytwarzanie w ten sposób energii elektrycznej można zamontować w swoim domu. Także i coraz częściej na świecie oraz w Polsce powstają elektrownie słoneczne. W Bydgoszczy znajduje się firma, która oferuje panele fotowoltaiczne, które można zamontować także w swoim domu. Zapewnić one mają darmową energie elektryczną. Na takie instalacje obecnie można otrzymywać także dofinansowanie z unii europejskiej. Jeśli chodzi o elektrownie słoneczne przemysłowe, to prąd, który tam powstaje, musi przejść przez stacje transformatorowe, które „rozdzielą” prąd do sieć energetycznych, które następnie prześlą ją do naszych domów.


Dodatkowe źródła wiedzy związanej z tematem:

  • Elmontaz.com.pl – strona internetowa firmy produkującej rozdzielnice niskiego napięcia
  • Ceo-odnawialna.pl – strona www firmy z Bydgoszczy montującej pompy ciepła
  • Inzynieria.com – portal internetowy poruszający zagadnienia związane z inżynierią

Podsumowanie

Pompy ciepało mogą prawidłowo funkcjonować bez stacji transformatorowych, bardziej stacje te wpływają już na funkcjonowanie elektrowni słonecznych, które wytwarzają energie elektryczną z promieniowania słonecznego.