Samodzielna budowa basenu ogrodowego?

Wiele osób marzy o swoim basenie w ogródku. Na szczęście w obecnych czasach nie jest to już luksus dla bogaczy, tylko każdy morze mieć taki element w swoim ogródku.

Jaki wybrać basen ogrodowy?

basen ogrodowy z dachemBasen do swojego ogródka można kupić, jak i wykonać samemu. Te kupne najczęściej są basenami stelażowymi. Zaletą takiego basenu jest na pewno lekka konstrukcja, którą można złożyć, jak i umożliwia to łatwe przestawiani basenu. Ceny takich basenów także nie są za wysokie. Jeśli chodzi o gotowe baseny, to także na runku dostępne są niecki basenu z tworzywa sztucznego, które wkopuje się w grunt w ogródku. Jeśli nie chcemy kupnego basenu, to możemy wykonać go samodzielnie. Takie baseny ogrodowe mogą być wykonane z:

  • elementów prefabrykowanych
  • betonu (żelbetu)
  • cegieł

To na jaki basen się zdecydujemy zależy od naszego budżetu, miejsca na działce, jak i od wysokości wód gruntowych. Gdyż, gdy są one wysoko, to podczas [przemarzania gruntu mogą powodować pęknięcia, jak i zarywania na naszym wybudowanym w glebie basenie. Dlatego w takim przypadku warto jest wybrać baseny stojące na gruncie.

 

Jak wybudować basen ogrodowy?

dziecko w basenie ogrodowymBudowa basenu kąpielowego nie jest wcale taka trudna, jak by to się mogło wydawać. Oczywiście w pierwszej kolejności należy załatwić zezwolenie na budowę, chyba, że nasz basen bezie mniejszych rozmiarów jak trzydzieści metrów kwadratowych. Kolejnym krokiem jest wykopanie miejsca na nieckę. Najczęściej baseny ogrodowe są wykonywane w technologi żelbetowej. Tak więc kolejnym krokiem będzie założenie deskowania, w którym umieszcza się zbrojenie. Następnie wszystko zostaje zalane mieszanka betonową. Można ja wytworzyć na terenie budowy basenu., lub zamówić beton towarowy wytworzony w fabryce. Teraz należy poczekać, aż mieszanka betonowa zawiąże, zalecany czas to dwadzieścia pięć dni, jednak najczęściej trwa to około dwa tygodnie. Tak beton zbrojony prętami jak i siatka potrafi wytrzymać wiele obciążeń. Podczas budowy basenu nie można zapominać o wykonaniu instalacji, która zapewni odpływ wody, jak i jej napuszczanie.

 

Nie zapominajmy o izolacji przeciwwodnej

iniekcja ciśnieniowa hydroizolacjiPodczas budowy samemu baseny ogrodowego nie można zapominać o zabezpieczeniu całej niecki przed usiekaniem wody. Najczęściej do tego wykorzystuje się izolacje przeciwwodne. W warszawie podczas budowy basenu folię układa się przed rozpoczęciem wykonywania ścian oraz spodu basenu. Wiele osób hydroizolację jednak układa pomiędzy dwiema warstwami, to znaczy, folię układa na żelbetową konstrukcje, a na nią otynkowanie. Do tego, aby wnętrze basenu było dobrze zaizolowane w środku nieckę wykłada się wykładziną geodezyjną. Krawędzie basenu dobrze jest wyłożyć listwami, do nich poprzez zgrzewanie mocuje się folię, która jest ostatnią warstwą basenu.

 

Prace wykończeniowe basenu kąpielowego

basen kąpielowyWybór miejsca pod budowę basenu ma znaczenie. Przede wszystkim miejsce te powinno być nasłonecznione. Dobrze jeśli znajduje się z dala od drzew. Wtedy liście nie będą wpadać do wody. W polskim klimacie dobrze jest zainwestować w urządzenie, które będzie podgrzewało wodę. W niecce basenu można zamontować:

  • dysze
  • reflektory
  • skimery
  • kafelki

Podczas prac wykończeniowych basenu także warto jest wykonać obejście tej konstrukcji. Dzięki czemu bród nie będzie przenoszony stopami do wody. Bardzo ładnie prezentują się deski syntetyczne lub też glazura.


Warte uwagi informacje dotyczące tematu dostępne są na:

  • Ogrodinfo.pl – portal internetowy przybliżający zagadnienia ogrodnicze
  • Leniart – witryna internetowa firmy wykonującej hydroizolacje iniekcją ciśnieniową
  • Baseny-ogrodowe.com – strona internetowa producenta basenów kąpielowych i ogrodowych

Podsumowanie

Wiele osób, które mają swój dom, marzą o basenie w ogrodzie. Wybudowanie takiego obiektu nie jest trudnym zadaniem, wystarczą chęci, jak i fundusze na materiały budowlane, jak i elementy wykończenia.