Klimatyzacja i odkurzacz centralny – opłacalne instalacje w Twoim domu

Są takie urządzenia, które warto zamontować w swoim domu. Na szczególną uwagę zasługuje w tym przypadku klimatyzacja oraz wszelkiego rodzaju odkurzacze centralne. Klimatyzacja sprawi, że mimo na przykład panujących wysokich temperatur poczujemy się bardzo dobrze w naszym domu. Odkurzacz centralny natomiast przyda się przy sprzątaniu.

Montaż klimatyzacji – dlaczego warto w niego zainwestować?

element klimatyzacjiKlimatyzacja jest procesem służącym utrzymaniu temperatury i wilgotności powietrza na stałym poziomie. Jak wiadomo wielu z nas nie wyobraża sobie podróżowania samochodem w okresie letnim bez klimatyzacji. Warto wiedzieć, że klimatyzacja to nie tylko domena aut ale także zamontować ją możemy we własnym domu. Optymalna temperatura dla człowieka mieści się w przedziałach od 20 do 24 stopni. Usługa tego typu obejmuje koszt urządzenia oraz jego montażu. Cena wynosi zazwyczaj około kilkaset a nawet i kilka tysięcy złotych. Do zalet klimatyzacji można zaliczyć:

 • komfort termiczny
 • zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza
 • dzięki lepszym warunkom nie dochodzi do spadku naszej koncentracji
 • mniejsze zmęczenie, w przypadku snu w niższej temperaturze jesteśmy bardziej wypoczęci
 • Niestety klimatyzacja posiada także wady:
 • ustawienie zbyt niskiej temperatury może doprowadzić do zachorowań
 • zdarzają się dolegliwości reumatyczne
 • wyższe rachunki za energię elektryczną
 • co jakiś czas konieczny jest serwis klimatyzacji co niesie ze sobą dodatkowe koszta

Szczególnie latem temperatura panująca w naszych domach potrafi być nie do zniesienia. Warto więc zainwestować w montaż klimatyzacji.

 

Na czym polega serwis klimatyzacji?

serwis klimatyzacjiKlimatyzatory jak tez wszystkie inne urządzenia wymagają cyklicznej konserwacji. Szczególną uwagę należy przykładać do wymiany odpowiednich filtrów. W przypadku gdy są one zanieczyszczone może dojść do rozprowadzania drobnoustrojów i bakterii po pomieszczeniach. Kolejną ważną rzeczą jest dbanie o to, by nie doszło do zatkania klimatyzatora. Przytkane kanały doprowadzają do obniżenia jego drożności a co za tym idzie do zmniejszenia jego wydajności. Będzie on niestety pochłaniał wtedy więcej energii a co za tym idzie koszta eksploatacji niestety wzrosną.

 

Odkurzacze centralne – świetna pomoc w sprzątaniu dużych domów

odkurzacz centralnyOdkurzacze centralne to urządzenia zdobywające coraz większą popularność. Do ich niewątpliwych zalet należy zaliczyć to, że nie ma w ich przypadku konieczności biegania po pietrach targając ze sobą ciężki odkurzacz. Nie jest to jednak jedyna zaleta tego typu instalacji. Do innych zalet warto zaliczyć:

 • podczas sprzątania wyeliminowana jest cyrkulacja zassanego powietrza
 • bezgłośna praca
 • wyższa efektywność sprzątania

Warto wiedzieć, że montaż odkurzacza centralnego należy zaplanować już na etapie budowy czy remontu domu. Cała instalacja zamontowana zostanie w ścianach. Jednostka centralna zostanie natomiast zamontowana w piwnicy, gdzie nie będzie przeszkadzała a także nie będzie słychać odgłosów pracującej silnika. Koszt tego typu inwestycji nie jest niestety niski. Bardzo często koszta należą do stosunkowo wysokich – o ile instalacja w ścianach nie jest droga o tyle jednostka sterująca potrafi kosztować kilka a nawet kilkanaście tysięcy. Jej cena zależy głównie od mocy jaką jest w stanie wytworzyć. Warto pamiętać, że inną jednostkę zamontujemy w mniejszym a inną w większym domu. Centralne odkurzacze przydają się szczególnie w domach o sporym metrażu, gdzie korzystanie z tradycyjnego odkurzacza należy do niekomfortowych.

 


Wartościowe źródła informacji związanych z tematem:

 • Eldom – strona internetowa firmy z Warszawy zapewniającej serwis klimatyzacji
 • Odkurzaj.eu – sklep online oferujący odkurzacze centralne i akcesoria do nich
 • Budujemydom.pl – portal internetowy poświęcony budowie i remontom domu

Słowa podsumowujące

Jak widać mimo iż tego typu urządzenia niosą za sobą dodatkowe koszta zarówno ich montażu jak i utrzymania to mimo tego są niezastąpione i mogą znaleźć zastosowanie w każdym domu. Budując czy remontując dom warto wziąć pod uwagę te urządzenia. Jest to inwestycja na lata. Warto pamiętać, że dom z zainstalowaną klimatyzacją ma wyższą cenę od domu bez niej i łatwiej jest znaleźć nabywców.