Jak zaprojektować ogród z tarasem drewnianym?

Wiele osób marzy o pięknym ogrodzie wraz z tarasem na którym można w ciepłe dni spędzać czas oraz się relaksować. Aby ogród wraz z tarasem cieszył oko należy odpowiednio go zaprojektować.

Jak zaprojektować ogród z tarasem?

dobrze zaprojektowany ogródPierwszym krokiem do powstania ogrodu jest jego zaprojektowanie. Ogród można zaprojektować samemu lub też zatrudnić specjalną firmę projektującą ogrody. Taka firma wykona projekt kompleksowo, jak i go zrealizuje. Każdy projekt jest rozwiązywany indywidualne według potrzeb klienta. Do tego projektując ogród należy wziąć pod uwagę:

 • rozmiar działki
 • nasłonecznienie
 • rodzaj gruntu
 • wilgotność

Projektowany ogród może być w różnym stylu, czy to klasycznym lub też nowoczesnym. Poza tym można zaprojektować sobie ogród zimy, leśny, czy też skalny. Projektując ogród należy zaplanować:

 • alejki
 • nawierzchnie
 • oświetlanie
 • umieszczenie roślin
 • miejsce wypoczynku
 • nawodnienie

Bardzo ważne jest nawadnianie ogrodów, warszawska firma, projektuje całe systemy nawadniania ogrodów. Jest to ważny element, jeśli chcemy zachować piękny ogród nawet podczas największych upałów. Projektując samemu ogród można skorzystać z programów do projektowania, dzięki którym można zaplanować rozstawienie roślin, czy tez mebli ogrodowych. Na pewni taki program ułatwi pracę jak i projektowanie ogrodu.

Na czym polega pielęgnacja ogrodów?

nawadnianie ogrodówPo zaprojektowaniu ogrodu, aby zachować ich pierwotny stan należy je odpowiednio pielęgnować. Nie jest to łatwe zadanie i należy pamiętać o wielu aspektach. Przede wszystkim należy nawadniać rośliny. Poza tym, aby rośliny odpowiednio się rozwijały, należy je podcinać oraz skracać. Nie można zapominać o usuwaniu chwastów oraz innych roślin nie porządkach. Jeśli posiada się trawnik, to co jakiś czas należy skosić trawę. Pielęgnacja ogrodów to także odpowiednie nawożenie roślin oraz ich odżywanie. Można stosować naturalne sposoby, lub zaopatrzyć się w nawozy lub odzywki do roślin. Na szczęście są one dostępne w wielu sklepach. Prowadząc swój własny ogród można także rozmnażać rośliny, co spowoduje powiększanie się naszego ogrodu.

Czy taras drewniany to dobry pomysł?

taras drewnianyPodczas projektowania ogrodu, nie można zapominać o tarasie. Taras drewniany jest na pewno jednym z dobrych pomysłów. Takie tarasy nie są ani ciepłe, ani zimne – maja przyjemną temperaturę. Drewniane deski na taras są elastyczne. Jednak nie można zapominać, że drewno należy impregnować, aby zabezpieczyć je przed wilgocią, szkodnikami, czy tez szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Drewniane deski na taras, które najczęściej się stosuje to:

 • deski sosnowe
 • deski świerkowe
 • deski z drewna egzotycznego

Jeśli zdecydujemy się na deski drewniane na tarasie, to warto wybierać gatunki twarde. Wtedy nasz taras będzie odporny na uszkodzenia, ścieranie lub zarysowania. Drewno dębowe jak najbardziej spełnia ten warunek. Poza tym także drewno te jest odporne na wilgoć. Deski drewniane na taras powinny mieć grubość co najmniej dwóch centymetrów, a układać się je powinno w odstępach co najmniej pół centymetra. Warto aby deski posiadały żłobienia, zapobiega to poślizgom,m jak i temu, że na powierzchni gromadzi się woda. Drewno jest materiałem, które niestety pod wpływem słońca zmienia kolor, trudno taki taras zachować w czystości oraz należy go impregnować. Zamiast drewna jednak na tarasie można położyć deski kompozytowe. Swoim wyglądem przypominają tradycyjne deski, jednak nie trzeba ich impregnować, czy tez malować. Montaż desek kompozytowych jest łatwy, jak i zachowanie ich w czystości. Jednak materiał ten może się zarysować, nie jest odporny na wysokie temperatury, czasem pojawiają się na nich odbarwienia od słońca.


Dodatkowe informacje związane z tematem są dostępne na:

 • Gałązka – witryna internetowa firmy zajmującej się pielęgnacją ogrodów w Warszawie
 • Thermo Floor – strona internetowa firmy oferującej kompozytowe deski na taras
 • Wymarzonyogrod.pl – serwis internetowy poświęcony ogrodnictwu i roślinom

Podsumowanie

Stworzenie jak i pielęgnacja ogrodu nie jest łatwym zadaniem. Należy na to poświęcić wiele czasu, aby móc cieszyć się pięknym tarasem, jak i ogrodem. Także ważne jest dobranie odpowiednich roślin, czy materiało0w, z których wykona się ogródek lub taras.