Rozwiązania stosowane w domach pasywnych

Wzrost dbałości o planetę sprawił, że w każdej dziedzinie życia wprowadzane są rozwiązania proekologiczne. Rozwiązania te można zauważyć w wielu miejscach. Spotkać je można w samochodach, telefonach ale również w budownictwie. Naciski Unii Europejskiej sprawiły, że również w tej branży wymagane są udoskonalenia mające na celu zniwelować emisje szkodliwych dla środowiska substancji. Takim rozwiązaniem są między innymi domy pasywne.

Czym są domy pasywne?

dom pasywnyDomy pasywne to budynki, które wyróżniają się bardzo dobrymi warunkami izolacyjnymi. Podstawowym celem takich budowli jest zniwelowanie zużycia energii. Pozyskiwanie energii, szczególnie tej z nienaturalnych źródeł jest bardzo szkodliwe dla środowiska, dlatego tak istotne jest jej naturalne pozyskiwanie, a przede wszystkim nie marnotrawienie. To właśnie mają na celu domy energooszczędne. Nowoczesne budownictwo pasywne może zmniejszyć zapotrzebowanie na energię prawie ośmiokrotnie. Domy takie to stosunkowo nowa idea, w Polsce pierwszy taki budynek został wybudowany w 2006 roku. Jednak korzyści płynące z takiego budownictwa sprawiają, że przyszłość może należeć do takiego budownictwa. Budownictwo takie wykorzystuje energię z promieniowania słonecznego w sposób bierny. Budynki takie muszą być dobrze izolowane dlatego wykorzystuje się specjalne, grube okna. Domy takie powinny tylko w nieznacznym stopniu oddawać ciepło. Ogrzewanie domu odbywa się za pomocą wentylacji. Nie potrzebne jest więc montowanie dodatkowych systemów grzewczych. Polskie warunki atmosferyczne sprawiają jednak, że konieczne staje się montowanie elementów grzewczych. Wśród cech takiego budownictwa wymienić należy:

 • bardzo małe zapotrzebowanie na energię,
 • redukcje strat ciepła,
 • zewnętrzna powłoka nieprzepuszczająca powietrza,
 • bardzo małe przenikanie ciepła,
 • obniżenie strat energetycznych

Budownictwo takie jest oczywiście droższe od tradycyjnego. Jednak późniejsze zyski są znaczące. Innowacyjność tych rozwiązań sprawia, że w Polsce koszta takiego budynku jest o około 8-15% wyższy od tradycyjnej budowy. Jednak w Niemczech, gdzie technologia ta jest znana już od dłuższego czasu różnica ta wynosi od 3 do 8%. Domy pasywne to także domy ekologiczne, które przy zastosowaniu nowoczesnych systemów są przyjazne środowisku.

Podstawą jest rekuperacja

rekuperacja budynkuRekuperacja stanowi podstawę funkcjonowania takiego budownictwa.. Jest to taka wentylacja, która pomaga odzyskać ciepło z powietrza. Raz ogrzane powietrze wykorzystuje się do ogrzania powietrza pobranego z zewnątrz. W ten sposób energia wytworzona raz nie jest marnotrawiona. Rekuperacja pozwala także na stałą wentylacje domu bez konieczności otwierania okien. Latem natomiast system działa odwrotnie ochładza gorące powietrze tak by w pomieszczeniu panowała odpowiednia dla człowieka temperatura. Wśród zalet tego systemu wymienić należy:

 • wentylacje pomieszczeń,
 • oszczędność na wentylacji,
 • oszczędność na ogrzewaniu,
 • świeże powietrze w pomieszczeniach,
 • zdrowa atmosfera

System posiada filtry powietrza. Dlatego nie trzeba się martwić o zanieczyszczenia, a także co ważne szczególnie w lecie o owady w pomieszczeniach. System rekuperacji nie wymaga wielu prac konserwatorskich, a firmy wykonujące serwis znajdują się nie tylko w Warszawie.

Panele fotowoltaiczne ekologiczne pozyskanie energii

montaż paneli solarnych na dachuPanele słoneczne są to elementy, których zadaniem jest przetworzenie promieni słonecznych w energię elektryczną. Baterie słoneczne montowane są często na dachach domów, w ten sposób nie zabierają miejsca w ogrodzie. Działają one przez cały rok i potrafią w pełni zaopatrzyć dom w energię elektryczną. Jest to całkowicie ekologiczny sposób pozyskiwania energii Instalacja takich paneli nie należy do tanich jednak koszty zwracają się po ich użytkowaniu. Panele fotowoltaiczne to inwestycja na lata. Szacuje się, że mogą służyć przez dwadzieścia lat bez spadków wydajności. Po tym czasie sprawność paneli zacznie stosunkowo spadać.

 


Więcej na ten temat na:

 • Rossasklep.pl – sklep internetowy oferujący panele solarne
 • Budownictwo.org – serwis internetowy przybliżający zagadnienia budowlane
 • Klimaconnect – strona internetowa firmy z Warszawy sprzedającej agregaty chłodnicze
 • Domyidomki.com – witryna internetowa firmy wykonującej domy pasywne i prefabrykowane

Podsumowanie

Domy pasywne bez wątpienie stanowią przyszłość budownictwa. Rozwiązania ekologiczne z roku na rok zyskują coraz więcej zwolenników. Również wśród urzędników Unii Europejskiej. Dlatego w przyszłości można spodziewać się szerszego dostępu do ekologicznej technologii.