Czy gabiony to lepsze rozwiązanie niż ogrodzenia panelowe?

Budowa domu to spora inwestycja. Jednak po zakończonej budowie inwestorzy nadal mają sporo do zrobienia. Budynek trzeba przede wszystkim ogrodzić. Dzięki temu stanie on się niedostępny dla zwierząt i niechcianych gości. Ogrodzenie posesji to spory wydatek. Dlatego należy dokładnie przemyśleć sposób w jaki zbuduje się ogrodzenie. Coraz popularniejsze w Polskim krajobrazie stają się ogrodzenia panelowe oraz gabionowe, które jednak wybrać?

Gabiony to uniwersalne ogrodzenia

gabiony odgradzająceTakie ogrodzenia to nic innego jak metalowy kosz wypełniony różnego rodzaju materiałem. Rodzaj wypełnienia jest praktycznie dowolny i w zależności od niego ogrodzenie może spełniać różne funkcje. Dla przykładu wypełniony ziemią stać się może donicą. Ogrodzenia gabionowe znane są już od XIX wieku i miały wiele zastosowań. Ogrodzenia takie mają wiele zalet do których należą:

 • efektowny wygląd,
 • łatwość wykonania,
 • możliwość budowy na różnych podłożach,
 • dźwiękoszczelność,
 • brak konieczności budowania fundamentów

Budowa takiego ogrodzenia polega na ustawianiu kolejnych koszy obok siebie. W taki sposób można uzyskać rozmaite wzory. Poszczególne kosze można wypełnić najrozmaitszymi materiałami. Do najczęściej wykorzystywanych należą:

 • kamienie,
 • tłuczeń kamienny,
 • tłuczeń szklany,
 • gruz,
 • ziemia

Rozwiązanie to jest dość surowe dlatego najlepiej komponuje się z nowoczesnymi budowlami. Jednak obsadzony roślinami może współgrać również z bardziej tradycyjnymi budynkami. Dużą zaletą gabionów jest ich łatwość montażu. Nie ma konieczności wykonywania fundamentów, nie trzeba również równać gruntu. Płot taki wystarczy postawić i napełnić kruszywem, co sprawia że jest jednym z najprostszych rozwiązań dostępnych na rynku. Przy wyborze koszy należy zwrócić uwagę na szerokość oczek. Ich wielkość musi być dopasowana do rodzaju kruszywa. Równie ważne są pręty, które powinny być ocynkowane, a najlepiej jeszcze powleczone powłoką PCW. Uchroni to płot przed korozją.

Ogrodzenia panelowe z prefabrykatów

ogrodzenie paneloweKolejnym coraz bardziej popularnym typem ogrodzenia są panele ogrodzeniowe. Takie ogrodzenia są wykonywane z gotowych prefabrykatów. Poszczególne panele montuje się do słupków. Słupki najczęściej betonuje się w podłożu, aby zapewnić im maksimum stabilności. Panele ogrodzeniowe mogą być wykonane z różnych materiałów, najczęściej jest to ocynkowana stal. Jednak na rynku można także spotkać panele drewniane oraz betonowe. Dzięki zastosowaniu paneli możliwe jest również wymienianie poszczególnych elementów ogrodzenia, bez konieczności rozbiórki całego płotu. Wśród głównych zalet takiego rozwiązania można zaliczyć:

 • oszczędność pieniędzy,
 • oszczędność czasu,
 • duży wybór produktów,
 • możliwość zakupu przez internet,
 • łatwość transportu

Ogrodzenia takie stanowią tani i estetyczny sposób ogrodzenia posiadłości. Można je obsadzić roślinami, dzięki czemu uchronią posesje przed wzrokiem sąsiadów. Takie rozwiązanie starczy również na wiele lat, gdyż nie wymaga dużej konserwacji.

Odpowiedni producent ogrodzeń

ogrodzenie gabionowePrzy kupnie każdego rodzaju ogrodzenia należy zwrócić szczególną uwagę na producenta. Jakość wykonania produktu będzie rzutować na trwałość ogrodzenia oraz na sposób jego konserwacji. Dlatego wybierając firmę nie należy kierować się ceną. Dobry producent to taki, który ma wieloletnie doświadczenie. Potrafi pochwalić się dużym portfolio swoich prac. Warto w takim wypadku wybrać przedsiębiorstwo z polecenia. Wyrób poznaje się dopiero w praktyce, dlatego możliwość zobaczenia efektów na żywo i usłyszenia opinii użytkowników może znacząco pomóc w wyborze firmy. Następnym elementem na który należy zwrócić uwagę jest rodzaj materiału jaki przedsiębiorstwo stosuje. Tylko elementy najwyższej klasy będą efektownie wyglądać przez wiele lat. Dlatego należy zwrócić uwagę czy stop z którego jest wykonany element jest wysokiej jakości.


Źródła informacji związanych z tematem:

 • Barri – witryna internetowa przedsiębiorstwa sprzedającego ogrodzenia gabionowe
 • Budujemydom.pl – portal internetowy poświęcony budowie i remontom domu
 • Ogrodzeniawolomin.pl – strona internetowa firmy oferującej ogrodzenia żaluzjowe i panelowe w Warszawie

Podsumowanie

Wybór ogrodzenia w dużej mierze zależy od gustu i możliwości finansowych inwestorów. Warto jednak dopasować styl ogrodzenia do stylu budynku w taki sposób będzie on dopełnieniem domu a nie będzie go szpecić. Przy wyborze ogrodzenia należy dokładnie sprawdzić jakość wyrobów firmy oraz sposób konserwacji wybranego płotu. W taki sposób inwestycja będzie dobrze służyć przez wiele lat.