Rolety, plisy i inne elementy upiększające okno

Każdy element domu ma swój charakter. Warto przy wystroju wnętrz podkreślać różne z nich piękna aranżacją. Akcent nie musi być zawsze położony na centralną część pokoju. Można równie dobrze uczynić najpiękniejszą częścią pomieszczenia przestrzeń przy oknie.

Parapety z kamienia dopasowane do żaluzji

żaluzje okienneW domu można mieć okna niewyposażone w parapet. Nie ma problemu z tym, aby nie zastosować tych wewnętrznych. Warto jednak to przemyśleć, albowiem parapety mogą mieć sporo uroku. Nadadzą przestrzeni przy oknie konkretnego wydźwięku. Na pewno więc należy je wybierać wtedy, kiedy ma się już konkretną wizję tego, jak ma wyglądać dany pokój. Rodzaje parapetów są bardzo różne, np.:

  • drewniane
  • PVC
  • kamienne
  • akrylowe
  • z konglomeratu

Szczególnie warto polecić te z kamienia. Są co prawda drogie, jednak również bardzo trwałe i estetyczne. Mogą być wykonane z granitu lub marmuru. To najczęściej stosowane i najtwardsze surowce kamienne. Zaletą takich parapetów jest to, że mają wiele różnych barw. Można swobodnie dopasować najbardziej odpowiednią. Poza tym te elementy mogą mieć różne kształty brzegów: zaokrąglone albo ostre. Taki parapet nie ma jednak jednolitego koloru, ale widać na nim żyłki albo plamki. Nadaje to jednak przestrzeni przy oknie charakterystyczny wygląd. W Poznaniu chętnie kupowane są właśnie tego rodzaju parapety.

Świece zapachowe, czyli piękna woń pomieszczeń

świece zapachoweParapet poza swoim estetycznym charakterem spełnia także funkcję użytkową. Można na nim postawić dodatkowo ładne przedmioty, aby to miejsce jeszcze zyskało. Taką rzeczą, którą warto tam umieścić są świece oraz woski zapachowe. Dzięki nim całe pomieszczenie będzie pięknie pachniało. Poza tym tego typu elementy często prezentują się atrakcyjnie. Wykorzystują je nie tylko osoby prywatne, ale też hotele i restauracje jak ta, którą odwiedziliśmy ostatnio w Poznaniu. Najlepiej wybrać wosk, którego zapach będzie korespondował z tym, jak urządzone jest pomieszczenie. Na pewno zresztą mężczyzna, jeśli zdecyduje się na taki element, to wybierze inny zapach niż dziewczynka czy kobieta. Jeśli ktoś lubi często palić świeczki, to może też zdecydować się na jedną z nich zamiast na sam wosk. Zazwyczaj te pierwsze są bardziej efektowne.

Rolety i inne akcesoria okienne

rolety materiałoweWygląd okna zależy w dużej mierze od tego, jakie akcesoria używane są do jego zasłaniania. Są one przecież używane nie tylko w nocy, ale również w słoneczny dzień, aby ograniczyć ciepło wnikające do pokoju. Rolety na przykład bardzo dobrze spełniają te funkcje, zwłaszcza te zewnętrzne. Szczelnie osłaniają bowiem okno. Jeśli chodzi jednak o wystrój, to rolety wewnętrzne nadają przestrzeni styl. Podobnie jak czynią to plisy albo żaluzje. Każde z nich wiążą się z nieco innym wydźwiękiem. Plisy na przykład są bardziej delikatne niż rolety. Żaluzje natomiast to bardzo surowy element wskazany raczej do męskiego pokoju albo lokalu firmowego. Ponieważ wybór elementów jest bardzo duży, pozwala to na dużą dowolność w kreowaniu aranżacji okiennych. Co firma, to inne rodzaje i kolory. W samej Bydgoszczy jest co najmniej kilkanaście usługodawców wykonujących elementy okienne, a co tu mówić na przykład o Warszawie. Jest to jednak plus, albowiem wówczas klient ma większą siłę przetargową i wybór. Poza wspomnianymi przedmiotami osłaniającymi okno są jeszcze zasłony i firanki, umieszczane przy nim. Częstym rozwiązaniem w Bydgoszczy są właśnie firany w połączeniu na przykład z plisami. Nie zawsze jednak jest to rozwiązanie godne polecenia. Czasami znacznie lepszym wyjściem będzie rozejrzenie się za gustownymi zasłonami i nawet zrezygnowanie z innych elementów. Warto jeszcze wspomnieć o tym, co można powiesić na oknie. Nie tylko święta są okazją do tego, aby przystroić to miejsce. W Internecie oraz sklepach z drobiazgami można znaleźć wiele ciekawych ozdób okiennych. Najczęściej kojarzą się one właśnie z Wielkanocą i Bożym Narodzeniem. Rzeczywiście najczęściej są wtedy poszukiwane. Można jednak na co dzień zadbać, aby na oknie zawisło coś ładnego. Jeśli ma się zdolności, to można taki element przygotować nawet samodzielnie.


Ciekawe informacje dotyczące tematu są dostępne na:

  • Deccoria.pl – portal internetowy poświęcony projektowaniu i aranżacji wnętrz
  • Roletybydgoszcz.net – strona internetowa firmy oferującej rolety materiałowe
  • Pachnacawanna.pl – sklep online sprzedający świeczki woodwick i woski zapachowe

Podsumowanie

Warto podkreślić przestrzeń przy oknie. Jeśli dobrze się do niej podejdzie, może być ona bardzo unikatowa i urokliwa. Dzięki temu cały pokój zyska niebanalny wygląd.