Jak zaprojektować nowoczesny ogród?

Dużo osób chciało by, aby wokół swojego domu stworzyć piękny ogród. Nie jest to łatwe zadanie i na pewno wymaga czasu. Ogród może być klasyczny lub wykonany w stylu nowoczesnym. Wszystko zależy od tego co preferujemy.

Pierwszy krok – projektowanie ogrodów

dobrze zaprojektowany ogródChcą mieć swój wymarzony ogród w pierwszej kolejności musimy go zaprojektować. Projekt ogrodu możemy wykonać samemu. Bardzo pomocne są specjalne, tematyczne programy do projektowania ogrodów. Dzięki nim możemy zaplanować miejsca umieszczenia roślin lub też oczka wodnego. Rozplanować umieszczenie mebli, czy miejsca przeznaczonego do rekreacji. Jeśli jednak nie mamy czasu na projektowanie ogrodu samemu można to zlecić fachowcom. Firma, która zajmuje się taką usługą jak projektowanie ogrodów z Poznaniu wykonana cały projekt, jak i zrealizuje go. Podejście takich projektantów jest indywidualne. Podczas projektowania ogrodów przede wszystkim bierze się pod uwagę:

  • rozmiar działki
  • preferencje właścicieli
  • nasłonecznienie
  • rodzaj gleby
  • nawodnienie

Projektanci zaplanują nam ogród w stylu jaki tylko będziemy chcieli, także w nowoczesnym.

Ogrodzenia panelowe wokół ogrodu

ogrodzenie panelowePodczas projektowania ogrodu nowoczesnego następuje także kwestia, czym ogrodzić ogród? Możliwości jest wiele. Może to być płot drewniany, tradycyjna siatka lub ogrodzenie panelowe. Także ogrodzenie może być murowane lub wykonane z elementów prefabrykowanych. Jeśli chodzi o nowoczesne ogrody, to dobrym pomysłem mogą być w szczególności ogrodzenia panelowe lub aluminiowe. Są one bardzo trwałe, jak i wyglądają nowocześnie. Aluminium jest materiałem, który zapewni przez wiele lat mocne ogrodzenie. Czasem, w przypadku ogrodzeń aluminiowych stosuje się elementy metalowe, jednak aby były one trwały pokryte są warstwą ocynkowania, lub zostały poddane procesowi chromowania. Dzięki tym zabiegom elementy stalowe są odporne na korozję oraz inne szkodliwe i zmienne warunki atmosferyczne. Także w przypadku nowoczesnych ogrodów wykorzystuje się ogrodzenia panelowe wykonywane z siatek metalowych. Ogrodzenia te są stabilne i bardzo łatwe oraz szybkie w montażu. Poza tym estetycznie wyglądają i pasują do każdego rodzaju ogrodu. Wybierając ogrodzenia do ogrodu należy pamiętać, że w wielu przypadków po kilku latach ich nie widać, gdyż rośliny je zasłonią lub zarosną. Bardzo ładnie w przypadku ogrodów nowoczesnych będą prezentowały się ogrodzenia drewniane oraz płoty. Drewno jest materiałem elastycznym i naturalnym przez co na pewno będzie się dobrze komponowało w ogrodzie.

Napędy do bram garażowych do zakładanego ogrodu

automatyczny napęd do bram garażowychPodczas wykonywanie ogrodu nie można zapominać o zaplanowaniu całej przestrzeni działki łącznie z elewacją. Także bardzo ważny jest dobór drzwi czy bramy garażowej. Wybierając odpowiednią bramę garażową najlepiej pomyśleć o automatycznej W takim przypadku potrzebować będziemy takich elementów jak siłowniki do bram, napędy do bram garażowych, czy piloty do bram. Dzięki napędom oraz siłownikom możliwe jest automatyczne otwieranie bramy, wystarczy tylko nacisnąć guzik na pilocie. Wybierając bramy garażowe warto jest je dopasować do drzwi wejściowych, dzięki temu uzyska się harmonie wyglądu. Ważny także jest dobór odpowiedniej elewacji, to znaczy jej struktury oraz koloru. Wybierając kolor elewacji warto stawiać na jasne pastelowe kolory, a nie mocne i ciemne. Ważne, aby wybrany materiał na elewacje był wytrzymały oraz trwały.


Dodatkowe informacje związane z tematem są dostępne na:

  • Cannex – strona internetowa firmy oferującej siłowniki i piloty do bram garażowych
  • Wymarzonyogrod.pl – serwis internetowy poświęcony ogrodnictwu i roślinom
  • Elpaso – strona internetowa przedsiębiorstwa oferującego ogrodzenia panelowe
  • Wisniewskipracownia.pl – strona www pracowni z Poznania zajmującej się projektowaniem ogrodów

Akapit podsumowujący

Projektowanie, jak i zakładanie nowoczesnego ogrodu nie jest łatwym zadaniem. Wymaga cierpliwości oraz czasu. Także bardzo ważne są dodatki oraz wygląda otoczenia ogrodu. Dzięki temu dom jak i ogród będą stanowiły całość.