Przydatne informacje przy projektowaniu ogrodów

Bardzo popularne jest ostatnio zakładanie własnych ogrodów. Ludzie co raz częściej traktują ogrody jako część ozdobna swojego miejsca zamieszkania. Nie tylko zatem ma funkcje użytkowe, ale również estetyczne. Jak jednak zaprojektować swój ogród tak, aby spełniał nasze oczekiwania i stanowił nasze miejsce do odpoczynku?

Projektowanie ogrodów – na czym polega

dobrze zaprojektowany ogródNie każdy z nas jednak zdaje sobie sprawę z tego, co tak naprawdę oznacza projektowanie ogrodów. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że projektowanie ogrodów nie polega tylko na tym, żeby tylko kupić rośliny które nam się podobają. Nasze oczekiwania estetyczne nie będą tutaj miały decydującego znaczenia. Zatem co jest najważniejsze podczas projektowania ogrodu?
Kiedy wynajmujemy firmę ogrodniczą, która zajmie się naszym ogrodem, możemy liczyć na to, że nasza przestrzeń wokół domu z całą pewnością będzie zdobić, a nie szpecić. Ważne w osiągnięciu takiego celu będzie zwrócenie uwagi na trzy następujące elementy:

  • nawodnienie,
  • nasłonecznienie,
  • użyźnienie gleby.

Niezależnie od tego jaką odmianę rośliny wybierzemy, musimy się liczyć z tym, że ma ona swoje wymagania. Jeśli projektem naszego ogrodu zajmie się doświadczony ogrodnik będzie on wiedział, która roślina potrzebuje słońca do wzrostu, a która woli tereny zacienione. Ważne w tej kwestii będą również wymagania glebowe. Niektóre rośliny potrzebują bardzo bogatej w składniki gleby, niektórym wystarczy tylko podstawowy skład. Zakładanie ogrodów, na przykład na Śląsku to również wzięcie pod uwagę zamontowania różnych systemów, które w przyszłości mają pomóc w dbaniu o zieleń. Mogą to być wszystkie systemy nawadniające. Zdecydowanie lepiej będzie je umieścić już na etapie tworzenia ogrodu, niż doposażać już wykończony. Będzie to nas kosztowało o wiele mniej pracy.

Ogrodzenia gabionowe – jeden ze sposobów na ogrodzenie

ogrodzenie gabionoweOczywiście poza tym jakie rośliny umieścimy w naszym ogrodzie, duże znaczenie będzie miało wyposażenie, które w nim umieścimy. Jak już wcześniej zostało wspomniane, ogród ma to być nasze miejsce do wypoczynku, warto będzie zatem o to zadbać. Jakie elementy powinniśmy wziąć pod uwagę w przypadku wyposażania ogrodu? Przede wszystkim powinna znaleźć się tam ławka ze stołem. Jeśli nie mamy tarasu, zdecydowanie fajnie będzie urządzić sobie grilla na własnych ogrodzie. Dlaczego by nie umieścić w nim również grilla murowanego? Będzie to zarówno element, z którego chętnie skorzystamy jak i również ozdoba.
W drugiej kolejności o naszym odprężeniu będzie decydowała również swoboda i prywatność. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby ogrodzić swoją posesję. Oczywiście powinniśmy pomyśleć o tym, jeszcze przed założeniem ogrodu. Tak będzie wygodniej, zwłaszcza biorąc pod uwagę bezpieczeństwo niektórych roślin. Mamy bardzo wiele ogrodzeń do wyboru, jednak powinniśmy zdecydować się na takie rozwiązanie, które spełni nasze oczekiwania i pod względem trwałości i estetyki. Musimy ze szczególną uwagą zapoznać się ze specyfikacją techniczną wybranego ogrodzenia, aby wiedzieć czy wymaga ono częstej konserwacji. Jeśli materiał ogrodzenia będzie wysokiej jakości, z całą pewnością nie będziemy mieć z ogrodzeniem żadnych problemów. Dość nowym pomysłem na ogrodzenie posesji są ostatnio kosze gabionowe, wypełnione kamieniami ozdobnymi. Może się okazać, że właśnie to ogrodzenie będzie się najlepiej komponowało z naszym domem i ogrodem.

Kątownik aluminiowy – przydatny również w ogrodzie

Kątownik aluminiowy Projektując ogród możemy również wziąć pod uwagę wykonanie dodatkowych konstrukcji, które będą użyteczne albo nam albo roślinom. Mogą to być różnego rodzaju altany albo stelaże dla roślin pnących. W takiej sytuacji potrzebne nam będą różne elementy, z których daną konstrukcję będzie można stworzyć. Może się okazać, że przyda nam się kątownik. Jeśli weźmiemy pod uwagę taki wykonany z aluminium, z całą pewnością będzie nam łatwiej go zamontować. Będzie lżejszy i łatwiejszy do obróbki. Na konstrukcję dla kwiatów jak najbardziej odpowiedni. Profile z aluminium są powszechni stosowane podczas budowania tego typu elementów. Należy pamiętać o tym, że będą one zdecydowanie tańsze niż te metalowe, a ich trwałość będzie na pewno zadowalająca.


Tekst został napisany przy pomocy:


Podsumowując temat:

Kiedy projektujemy ogród z całą pewnością musimy skupić się na tym, aby zadbać w odpowiedni sposób o nasze rośliny. Ważne będą również wszystkie elementy wyposażenia oraz wybrane przez nas ogrodzenie.