Projektowanie i malowanie mieszkań – co będzie potrzebne?

Aranżacja mieszkania może być trudna, zwłaszcza dla osób, które nie mają w tym doświadczenia. Planując solidny remont lub prace od podstaw warto dobrze się do tego przygotować. Co należy wiedzieć i w co się zaopatrzyć?

Jak zabrać się za aranżację wnętrz?

meble młodzieżowe do sypialniZagospodarowanie i udekorowanie mieszkania może okazać się dużo trudniejsze niż się to wydaje. Kiełkujący w głowie pomysł i smykałka do łączenia kolorów to jeszcze nie wszystko. By aranżacja wnętrza miała ręce i nogi należy zacząć od planu i projektu. W tym celu warto zastanowić się w jakiej części mieszkania spędzamy najwięcej czasu, czy jesteśmy samotnikami czy wolimy towarzystwo, w co należałoby zainwestować, a na czym można zaoszczędzić. Zastanów się nad rozkładem pomieszczeń – w tym celu rozważ, która część mieszkania będzie cały dzień nasłoneczniona (tam warto umieścić kuchnię czy salon), a która bardziej zacieniona (to dobre miejsce na sypialnię). Jeśli masz pomieszczenia przechodnie, także weź je pod uwagę. Uwzględnij także dostęp do kuchni, łazienki i balkonu. Jeśli czujesz, że to zadanie Cię przerasta, rozważ zaangażowanie profesjonalisty. Projektant wnętrz to dobry wybór, kiedy: sami mamy problem z aranżacją, dysponujemy niewielkim metrażem, przestrzeń jest niezbyt ustawna lub występuje konflikt domowników odnoście wizji mieszkania. Z pewnością uda mu się zaproponować ciekawe rozwiązania oraz uwzględnić w projekcie potrzeby wszystkich domowników doprowadzając do konsensusu. Projektant wnętrz zadba zarówno o rozmieszczenie oświetlenia, sprzętu rtv i agd, ustawienie mebli, potrzebne materiały oraz styl i kolorystykę mieszkania. Dzięki swojemu doświadczeniu z pewnością uda mu się połączyć funkcjonalność z jakością i estetyką. Aranżacje wnętrz to poważna sprawa decydująca o wygodzie domowników przez minimum następne kilkanaście lat – warto więc postawić na pomoc fachowca.

Pomysły na efektowne malowanie mieszkań

remontyPodobnie jak w przypadku aranżacji malowanie lokum może wydawać się dosyć proste. By jednak przebiegało bez problemu wato pamiętać o kilku rzeczach:

  • odpowiedni wybór farby – należy kierować się przeznaczeniem pomieszczenia, farby lateksowe są bardziej zmywalne, nadają się do kuchni i łazienki, zaś akrylowymi można pokryć salon, sypialnię i sufity,
  • dobór akcesoriów – pędzle, wałki, kuwety, taśmy malarskie i inne,
  • odpowiednie zabezpieczenie okien i podłóg,
  • zaopatrzenie się w naklejki do malowania, jeśli planujemy wykonać wzory itp.

Planując łączenie barw oraz tworzenie wzorów warto zastanowić się nad zatrudnieniem fachowców. Niedoświadczone osoby mogą mieć problem z uzyskaniem ładnego efektu. Malowanie ścian nie jest bardzo skomplikowane, ale należy wiedzieć od czego zacząć, jak pozbywać się taśmy malarskiej, by nie odchodziła z farbą oraz w jaki sposób przygotować ściany do malowania. Tylko fachowcy i wprawione osoby sprawnie i bez zacieków potrafią wykonać malowanie mieszkań. Biorąc się za to na własną rękę prawdopodobnie przez następne kilka lat będziemy podziwiać niedociągnięcia czy zachlapane rury.

Jakie grzejniki łazienkowe wybrać?

pokrętło grzejnikaPodczas wyboru grzejnika należ uwzględnić wielkość pomieszczenia. Im większa łazienka, tym większy grzejnik będzie w niej potrzebny. Temperatura w tym pomieszczeniu powinna być nieco wyższa niż w pozostałych, by po wyjściu spod prysznica nie zmarznąć. W łazience dobrze sprawdza się ogrzewanie podłogowe, dzięki którym unikniemy problemu chodzenia boso po zimnych kaflach. Najlepiej jest połączyć je z tradycyjnymi grzejnikami w celu uzyskania optymalnej temperatury, zwłaszcza gdy dysponujemy przestronną łazienką. Grzejniki drabinkowe najczęściej stosowane w łazienkach są dostępne w wielu modelach dekoracyjnych, a dodatkowo są funkcjonalne – pozwalają na suszenie ręczników i mokrej odzieży. Stosunkowo nowym rozwiązaniem są panele na podczerwień, które zapewniają stałą temperaturę w pomieszczeniu oraz są estetyczne. Niestety tradycyjne grzejniki łazienkowe wypadają w porównaniu do nich dużo korzystniej cenowo. Dodatkowo panele na podczerwień należy stosować tylko w ocieplonym budynku i najlepiej z innymi źródłami ciepła.


Więcej o aranżacji mieszkań można znaleźć na:


Podsumowanie

Powyższy artykuł zawiera przydatne rady dotyczące projektowania i malowania mieszkań. Warto się z nimi zapoznać przed rozpoczęciem prac i zakupem niezbędnych narzędzi.