Przepis na udane fotografie artystyczne

Powiada się, że najlepszy aparat to ten, który akurat mamy przy sobie. Wielu miłośników fotografii dopiero zaczynających swoją przygodę z tą dziedziną, nie wierzy tym słowom, żyjąc w przeświadczeniu, iż aparat w telefonie w żaden sposób nie może równać się z drogą lustrzanką. Czy aby na pewno?

Jak wykonać pomysłową fotografię artystyczną?

pomysłowa fotografia artystycznaPrzytoczone na początku tekstu powiedzenie ma w sobie na dobrą sprawę więcej prawdy, aniżeli wówczas, gdy powstało. Powodem są przede wszystkim coraz lepszej jakości aparaty w naszych smartfonach, którymi dziś możemy wykonać niebanalne i naprawdę przepiękne zdjęcie nawet fotografując obiekt w trybie automatycznym. Jednak mówimy tutaj głównie o takich udogodnieniach, jak jaśniejszy obiektyw, czy lepszej jakości matryca odzwierciedlająca zarówno szczegóły zdjęcia, jak i ich koloryt. Prawdą jednak jest, że pomysłowa fotografia artystyczna wymaga nie świetnego aparatu, który ma być dla nas po prostu ułatwieniem, co kreatywności. Naszej pomysłowości oraz umiejętności wykorzystania światła zastanego, czyli naturalnego. Dobrze przemyślane zdjęcie, czyli takie z zaplanowanym przez nas kadrem, oraz z optymalnym wykorzystaniem pory dnia w której fotografujemy, a w dodatku wykonane średniej klasy aparatem, będzie stokroć ładniejsze niż bezmyślne naciśnięcie migawki w lustrzance. Piękno fotografii leży w naszych rękach oraz naszej głowie, a każda nieudana próba ujęcia chwili jest winą nas samych, nie aparatu.

W internecie znajdziemy mnóstwo filmików instruktażowych dla początkujących fotografów. Dowiemy się z nich między innymi tego, jak lepiej i czytelniej komponować kadry, oraz jak optymalnie wykorzystać podstawowe możliwości każdego aparatu. Nauczymy się także tego, jak bawić się światłem, a także jak nim manipulować. Po zapoznaniu się z podstawami wystarczy chwycić aparat i pokazać światu naszą wizję rzeczywistości.