Prace na wysokościach przy budowie – podnośniki i dźwigi nie do zastąpienia

Problem bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia jest bardzo ważny przy wykonywaniu każdej pracy, a szczególnie tej, która wiąże się z dodatkowym ryzykiem. Z taką pracą mamy do czynienia szczególnie na budowach. Dodatkowe ryzyko stanowią prace na wysokościach. Do takich prac często wykorzystywane są specjalistyczne urządzenia mianowicie podnośniki lub dźwigi. Współczesna budowa to pole działania sporej liczby ludzi, sprzętu i materiałów koniecznych do wykonania budynku. Podczas przeprowadzania prac budowlanych dochodzi często do wypadków z winy ludzi, błędów organizacyjnych czy też technicznych.

Prace na budowie z użyciem podnośników i dźwigów

wynajem podnośnikówRoboty budowlane prowadzone są na różnych poziomach. Jako punkt odniesienia przyjmując poziom gruntu prace budowlane mogą być wykonane pod poziomem gruntu, na jego poziomie lub powyżej poziomu gruntu. Do najbardziej niebezpiecznych należeć będą prace powyżej poziomu gruntu. Do takich prac często wykorzystywane są podnośniki i urządzenia dźwigowe. Dźwigów lub podnośników można użyć do prac konserwacyjnych na budynkach m.in. będą to:

  • wykonywanie różnego rodzaju izolacji termicznych na budynku,
  • na dachach, przy układaniu dachu, jego rozbiórce, czyszczeniu czy naprawie,
  • prace przy demontażu, konserwacji czy naprawie kominów,
  • na zbiornikach, rurociągach i konstrukcjach wielko powierzchniowych.

Zasady działania dźwigów i podnośników na budowie

usługi dźwigoweŻuraw zwany dźwigiem jest urządzeniem, którego przestrzeń jest ograniczona walcem lub stożkiem, a maksymalna wysokość jest określana maksymalna wysokością podnoszenia żurawia, a promień podstawy stanowi wysięg. Rozmiary dźwigów są bardzo różne, od małych napędzanych ręcznie jednostek mających wysokość i zasięg od kilku metrów do ogromnych o zasięgu ponad stu metrów w dwóch kierunkach. Podstawowe elementy konstrukcji dźwigu to wysięgnik i kolumna. Kolumna przeważnie zredukowana jest do obrotowej podstawy dźwigu, zainstalowany jest na niej wychylny wysięgnik, często mający budowę teleskopową. Na jego końcu jest cięgnik. Taką konstrukcje stosuje się w żurawiach:

  • samobieżnych
  • portowych
  • stoczniowych
  • pływających.

W dźwigach można również wykorzystać kolumnę, która przyjmie postać wysokiej wieży. Na szczycie takiej wieży zainstalowany jest wysięgnik z cięgnikiem, ruchomy bądź stały. To rozwiązanie stosuje się w dźwigach wieżowych. Ze względu na możliwość przemieszczania dźwigów dzielimy je na stacjonarne, przewoźne, przenośne, samojezdne, pokładowe i samochodowe. Główny parametr dźwigu to maksymalny moment obciążający. Kolejnym urządzeniem niezastąpionym przy wysokościowych pracach budowlanych są podnośniki. Są to urządzenia, które działają jak prasa hydrauliczna, mają za zadanie podnoszenie m.in. elementy konstrukcyjne budowli i ciężkie przedmioty używane na budowie. praca podnośnika polega na wypychaniu cieczy powodującym uniesienie jednej części podnośnika, pozwalające na równoczesne uniesienie przedmiotu.

Wynajem podnośników i usługi dźwigowe

usługi dźwigoweRozpoczynając budowę nie musimy posiadać własnego sprzętu takiego jak podnośniki czy dźwigi, które będą nam niezbędne. Brdzo dużo firm bowiem chętnie wypożycza taki właśnie sprzęt. Do podstawowych zasad wynajmu urządzeń typu dźwig czy podnośnik należą:

  • czas wynajmu, przeważnie dobowy,
  • wysokość stawki uzależniona jest od czasu wynajmu im dłuższy czas wynajmu tym stawka dobowa niższa,
  • osoba wynajmująca powinna zapewnić właściwą obsługę urządzenia w postaci przeszkolonego pracownika
  • wypożyczalnia zapewnia również serwis, szkolenie obsługi, transport.

 Źródło:


Biznes z wynajmem dźwigów i podnośników

Prowadząc firmę do wynajmu potrzebne nam będą takie dane jak REGON czy KRS, oraz zamówienie podpisane przez kierownika firmy. Kiedy jednak występujemy jako osoba fizyczna możemy wynająć tylko maszynę do 100 tyś zł., potrzebujemy do tego dwóch dokumentów ze zdjęciem. Usługi dźwigowe prowadzone przez firmy wypożyczające dźwigi to:

  • załadunek i rozładunek towarów i maszyn,
  • podnoszenie materiałów na wysokościach,
  • montowanie i demontowanie urządzeń przemysłowych,
  • konserwacja i montaż konstrukcji żelbetowych, stalowych, budynków, hal czy dachów.

Przy wypożyczaniu tego typu sprzętu należy koniecznie zwrócić uwagę na jego stan techniczny i właściwą obsługę od tego bowiem zależy nasze bezpieczeństwo.