Każdy z nas chce by ogrzewanie w domu było skuteczne, oszczędne a przy tym nieszkodliwe dla środowiska. Znaleziono rozwiązanie, odpowiadające na wszystkie trzy warunki. Są nim pompy ciepła. Jest to nowoczesna technologia, wykorzystująca cenne dary natury. Branża ogrzewania gospodarstw domowych pompami ciepła dopiero raczkuje w Polsce, ale z roku na rok odnotowuje systematyczny wzrost. Dlaczego zastępuje się nimi tradycyjne formy ogrzewania? Dlaczego w innych Państwach Unii Europejskiej są zamontowane w większości domów? Takich pytań jest wiele, ale na każde z nich są proste odpowiedzi, które potwierdzają oczywistość wielu zalet wynikających z założenia tej formy ogrzewania. Zatem jak działają pompy ciepła? Jakie są ich rodzaje? Jakiego typu pompa jest dla nas najlepsza?
Jak działają pompy ciepła?
W swoim działaniu wykorzystują odnawialne źródła energii czyli wodę, powietrze, grunt. W zależności od rodzaju, pompa pozyskuje energię dolnego źródła (czyli z wody, gruntu, powietrza) i przekazuje inaczej „przepompowuje” do górnego źródła, którym jest instalacja grzewcza. Pompa wykorzystuje energię elektryczną ale w niewielkim stopniu i dlatego jest tak korzystna pod względem oszczędnościowym.
Rodzaje pomp ciepła
Można wyróżnić następujące rodzaje:
- gruntowa pompa ciepła,
- wodna pompa ciepła,
- powietrzna pompa ciepła, która dzieli się na dwa podrodzaje typu powietrze- powietrze oraz powietrze- woda,
- hybrydowa pompa ciepła.
Gruntowe pompy ciepła
Pompa wykorzystuje energię nagromadzoną w ziemi. Na głębokości 15 metrów, grunt ma swoją stałą temperaturę wynoszącą około 10 st. C. Jednak efektywność pracy pompy zależy od rodzaju gleby. Gleby wilgotne i gliniaste mają największą wydajność, natomiast suche i piaszczyste najmniejszą. Dostępne są dwa typy instalacji: sondy pionowe oraz kolektory poziome. W przypadku sond należy wykonać kilka odwiertów na głębokości od 80-150 metrów, natomiast w przypadku kolektorów wymagane jest udostępnienie dużej powierzchni (większej od powierzchni domu). Ciepło z gruntu odprowadzanie jest do instalacji wodnej umieszczonej w domu.
Takie roboty ziemne potrafią rozkopać całą posiadłość. Dlatego warto to planować już na etapie budowy domu. W przypadku instalacji poziomej wystarczy wynająć nawet jedną koparko ładowarkę, niestety w przypadku odwiertów głębinowych jest wymagany ciężki sprzęt, ponieważ odwiert może być głęboki nawet na 150 metrów. Gruntowe pompy ciepła są najbardziej efektywne, jednak roboty ziemne z nią związane są często zniechęcające.
Wodne pompy ciepła
Inaczej pompa ciepła typu woda-woda. Dolnym źródłem jest ciepło wody gruntowej najczęściej pozyskiwane za pomocą studni o głębokości do 30 metrów. Jednak nie wszędzie można ją zamontować, ponieważ nie każdy grunt posiada na tej głębokości wody gruntowe. Należy wykopać co najmniej dwie, gdzie jedna jest źródłem ciepła a druga zbiornikami zrzutowymi.
Powietrzne pompa ciepła
Pompa wykorzystuje ciepłe powietrze zewnętrzne. Jej montaż jest najłatwiejszy spośród innych. Jednak pozyskiwanie ciepła do domu „za darmo” odbywa się do 20 st. C na zewnątrz, jeśli temperatura ulegnie obniżeniu pompa korzysta dodatkowo z energii elektrycznej. Można wyróżnić dwa typy górnego źródła:
- pompa ciepła powietrze woda,
- pompa ciepła powietrze – powietrze.
- Pompa ciepła powietrze woda
Ciepło powietrza z zewnątrz jest przekazywanie do instalacji wodnej (grzejniki, ogrzewanie podłogowe). - Pompa ciepła powietrze- powietrze
Górnym źródłem są nawiewy umieszczone w domowych pomieszczeniach. - Hybrydowe pompy ciepła
Dopiero wprowadzane na Polski rynek. Hybrydowa pompa ciepła łączy ze sobą technologię pompy ciepła powietrze-woda z technologią skraplania gazu. Osiąga bardzo dobre rezultaty wydajności.
Źródła:
- Samsung EHS – Strona oferująca instalację grzewczą opartą na pompach ciepła powietrze woda
- Top Garden – Firma z Torunia specjalizująca w wykopach i robotach ziemnych, oferuje również usługi koparko ładowarką
- Murator Dom – Strona z informacjami na temat pomp ciepła zarówno od ekspertów jak i użytkowników
Pompy ciepła powietrze woda – lider spośród wszystkich zamontowanych pomp
Według statystyk w Polsce i w Europie najczęściej montowane są powietrzne lampy ciepła typu powietrze woda. Dlaczego?
Cena instalacji jest głównym czynnikiem decydującym o wyborze tego typu pompy. Jest to najtańsza opcja, średni koszt instalacji jest niższy od 20%-40% od pozostałych rodzajów.
Następny powód, który wymieniają konsumenci wybierający ten typ pompy jest łatwość montażu. W tym przypadku nie wymaga się żadnych fundamentów, wierceń. Ponadto ocieplenie klimatu, brak długotrwałych mrozów również wpływa na dokonanie zakupu pompy.
Widać duży potencjał dla rozwoju rynku pomp ciepła w Polsce. Z roku na rok można spodziewać się wyraźnego wzrostu zainteresowania ze strony klientów.