Jesienne prace w ogrodzie, czyli wszystko od koszenia trawy po wycinkę drzew i frezowania pni

Ogród jest ozdoba każdego domu, jednak posiadanie pięknego i zadbanego terenu zielonego wymaga sporego nakładu pracy. Zwłaszcza w okresie jesiennym jest to widoczne. Wówczas, bowiem w ogrodzie do wykonania jest wiele prac, które maja przygotować go i znajdująca się w nim roślinność na nadejście zimy.

Podstawowe prace ogrodowe – koszenie trawy, nawożenie, podlewanie

koszenie trawZadbany ogród jest wizytówka każdego domu, ale przede wszystkim jest miejscem w którym przyjemnie się wypoczywa. W zależności od tego jak duży jest ogród i w jaki sposób został zaaranżowany tylko wymaga pracy przy pielęgnacji. Do podstawowych prac, bez których nie da się utrzymać najbardziej minimalistycznego ogrodu, należą takie zabiegi jak: koszenie trawy, nawadnianie oraz odpowiednie nawożenie. Prace te nie wymagają aż tak wiele wysiłku i nie zajmują dużą czasu, głównie ze względu na to, że możemy wykonywać je przy pomocy specjalnych sprzętów, które ułatwiają i przyspieszają przeprowadzanie tych zabiegów pielęgnacyjnych. Na rynku dostępnych jak bardzie wiele modeli kosiarek, zraszaczy i węży ogrodowych, jeśli jednak rozmiar ogrodu, albo małe zasoby czasu nie pozwalają nam w odpowiedni sposób zadbać samodzielnie o swój teren zielony zawsze można nająć firmy lub osoby zajmujące się strzyżeniem trawników i pielęgnacją przestrzeni ogrodowej.

Jesienne prace ogrodowe – wycinka drzew – frezowanie pni

wycinka drzewJesień to czas bardzo intensywnych prac porządkowych w ogrodzie . Przy wykonywanie tego rodzaju czynności może być nam potrzebnych całkiem sporo narzędzi, tych bardziej i mniej zaawansowanych. Zacząć tu można od grabi, nożyc, materiałów do osłony roślin, łopaty, a kończąc na pile mechanicznej i frezarce. Wszystko to zależy od tego w jakim stanie jest ogród i jakim zabiegom zamierzamy go poddać. Zawsze przed nadejściem zimy należy:

 • zabezpieczyć roślinność przed deszczem, mrozem, śniegiem
 • oczyścić i skosić trawniki
 • usunąć z drzew i krzewów uschnięte gałęzie
 • okryć kwietniki z cebulkami roślin kwitnących
 • pnącza pokryć korą

Zdarza się jednak czasami, albo raczej raz na kilka lat, że ogród wymaga również poważniejszych prac. Zwłaszcza jeśli rosną w nim drzewka owocowe. Może się okazać, że po kilku latach konieczne jest usunięcie pojedynczego drzewka, które zaczęło chorować. Wówczas to potrzebna jest wycinka drzewa, i późniejsze frezowanie jego pozostałości, tak by nie uszkodzić pozostałych drzew i móc ponownie obsadzić ten teren. Warto dodatkowo pamiętać, że na wycięcie drzew owocowych na terenie własnej działki nie trzeba mieć pozwolenia.

Pielęgnacja ogrodu – przesadzanie roślin, sadzanie drzewek i krzewów

prace ogrodoweJesień jest najlepszym okresem na sadzenie roślin, bez względu na to czy są one z doniczek czy z gruntu. Okres ten jest sprzyjający, ponieważ posadzone teraz drzewko czy krzew zdąży się jeszcze dobrze ukorzenić przed nadejściem mrozów a wraz z nastaniem wiosny będzie mogło rozpocząć wzrost. Dodatkowo rośliny sadzone na jesień nie są od razu narażone na susze i palące słońce, które w polskich warunkach klimatycznych często pojawiają się w okresie wiosennym. Jesień, a konkretnie okres do końca września to także idealny czas na przesadzanie roślin zimozielonych i iglastych, które w tym czasie właśnie zakończyły swój wzrost, a więc całą pozostałą energie przed spoczynkiem mogą spożytkować na ukorzenienie się w nowym miejscu. W okresie jesiennym można również sadzić rośliny cebulowe. Wśród kwiatów sadzonych w tym okresie można wymieć:

 • tulipany
 • narcyzy
 • krokusy
 • lilie
 • szafirki
 • hiacynty
 • przebiśniegi

Posadzenie ich w okresie jesiennym pozwala cieszyć się ich widokiem już wczesną wiosną. Kwiaty te dobrze sadzić na nasłonecznionych stanowiskach, jednak nie zbyt gorących w lekkiej i dobrze przepuszczalnej glebie. Po wystąpieniu pierwszych mrozów, wrażliwsze gatunki należy zabezpieczyć.


 

Źródło:


 

ogródPodsumowanie

Jesienne prace w ogrodzie to cały wachlarz czynności do wykonania. Są tu zarówno prace porządkowe, pielęgnacyjne jaki i te związane z sadzeniem nowej roślinności. Najlepszym momentem na wykonywanie wszystkich tych prac jest wrzesień. Wówczas to roślinność przechodzi już powoli w fazę spoczynku, a pogoda jest jeszcze wystarczająco ustabilizowana, co pozwala na swobodne wykonywanie prac na powietrzu.