Ogrodzenie terenu elektrowni słonecznej

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii staje się coraz bardziej popularne. Taka energia jest praktycznie za darmo, a jedynymi wydatkami jest zakupienie sprzętu do produkcji energii. Jednym z bardzo popularnych odnawialnych źródeł energii jest energia słoneczna. Elektrownie słoneczne wręcz wyrastają jak grzyby po deszczu.

Co nie co o fotowoltaice

fotowoltaika montowana na dachuFotowoltaika jest nauką, która zajmuje się zamianą promieniowania słonecznego na energie cieplną lub elektryczną. Aby taka zamiana była możliwa potrzebne są panele fotowoltaiczne. Najczęściej takie panele są produkowane z krystalicznego wafla krzemowego. Cały panel słoneczny jest zbudowany z mniejszych ogniw fotowoltaicznych, gdzie jeden taki moduł może wytworzyć prąd o mocy od jednego do sześciu przecinek dziewięćdziesięciu siedem wat. Dawniej z tej dziedziny nauki korzystały przede wszystkim urządzenia kosmiczne. Jednak obecnie można spotkać panele fotowoltaiczne praktycznie wszędzie, na ulicach, czy w przydomowych ogródkach. Energia ze słońca jest darmowa, a jedyny jej koszt, to inwestycja w sprzęt do zamiany jej, na energie używaną przez nas. Panele słoneczne powinny być zawsze montowane w miejscach dobrze nasłonecznionym. W Polsce jest przyjęte, że najlepszym miejscem jest strona południowa domu, a taki panel powinien znajdować się pod kontem około trzydziestu stopni.

Elektrownie słoneczne staja się coraz bardziej popularne

panele elektrowni słonecznejElektrownia słoneczna jest zespołem urządzeń, które służą do zamiany promieniowania słonecznego na energię elektryczną lub energię cieplną na skalę przemysłową. Polskie elektrownie słoneczna nie są tak kolosalnych rozmiarów. W Polsce największa tego typu elektrownia znajduje się w Gubinie. Powstała już część inwestycji zajmuje dwa przecinek sześć hektara, a jej moc to półtora megawatów. Puki co elektrownia ta zaspokaja w energię elektryczną jakieś osiemset domków. Do tego elektrownia słoneczna w Gubinie posiada także inną część, która zajmuje powierzchnie około siedmiu hektarów. Oprócz wyżej przedstawionej elektrowni, w Polsce także znajdują się elektrownie między innymi w:

 • Cieszanowie,
 • Bydgoszczy,
 • Łodzi,
 • Gdańsku,
 • Warszawie,
 • Rzeszowie,
 • Rybniku,
 • Rudzie Ślaskiej,
 • Jaworznie,
 • Polkowicach

Największa elektrownia słoneczna znajduje się na pustyni Mojave w Kalifornii. Zespół urządzeń tej największej elektrowni zajmuje jakieś cztery miliony metrów kwadratowych, a moc jaka wytwarza to jakieś trzysta pięćdziesiąt cztery Megawaty.

Czy ogrodzenie z siatki zabezpieczy elektrownie słoneczną?

siatka ogrodzeniowaKażda elektrownia słoneczna, czy ta większa, czy mniejsza powinna posiadać odpowiednie ogrodzenia, którego zadaniem jest odgrodzenie terenu danej elektrowni. Poza tym takie ogrodzenie także ma zabezpieczyć farmę przed osobami niepowołanymi, które mogą wejść na jej teren. Bardzo często stosuje się ogrodzenie z siatki. Jeśli zdecydujemy się na siatki ogrodzeniowe, to przeglądając cennik możemy się dowiedzieć, że nie będzie to aż tak kosztowna inwestycja, niż jak byśmy inwestowali w inny rodzaj ogrodzenia. Ogrodzenie z siatki tradycyjnej charakteryzuje się łatwością montażu. Jednak czy to będzie dobre zabezpieczenie elektrowni słonecznej, szczególnie przed złodziejami. Bardzo często oprócz tradycyjnego ogrodzenia, także stosuje się zabezpieczenie w postaci druty kolczastego, który umieszcza się nad siatką. Innym, bardzo popularnym typem ogrodzenia farmy słonecznej, jest korzystanie z ogrodzenia panelowego. Takie ogrodzenia nie tylko można spotkać wokół elektrowni, ale także ogradzają obiekty sportowe, czy duże powierzchnie firmowe. Ogrodzenia panelowe, w porównaniu do siatki wyglądają trwalej oraz stabilnie. Poza tym ich montaż jest także łatwiejszy. Przy ogrodzeniach panelowych, bardzo często stosuje się także podmurówkę betonową.


Źródła wartościowych informacji dotyczących tematu:

 • Solisys Fotowoltaika – strona internetowa firmy wykonującej elektrownie słoneczne
 • Budownictwo.org – serwis internetowy przybliżający zagadnienia budowlane
 • Styloweogrodzenia.pl – witryna internetowa przedsiębiorstwa oferującego panele ogrodzeniowe i ogrodzenia z siatki

Podsumowanie

Elektrownie korzystające z energii słonecznej stają się coraz bardziej popularne. Jednak, tak jak każda elektrownia, także tego typu powinna mieć odpowiednie ogrodzenie, aby żadna osoba nie trzecia nie dostała się na jej teren.