Ekologiczne rozwiązania w zakresie ogrzewania i ocieplenia domu

Ekologia w ostatnim czasie zyskuje na modzie. Dlatego właśnie ten temat stosowany jest praktycznie w każdej dziedzinie życia, w tym także w budownictwie. Bardzo często można już w domach prywatnych spotka ekologiczne rozwiązania, czyli np. korzystanie z odnawialnych źródeł energii.

Rodzaje pomp ciepła stosowanych w domach

domowa pompa ciepłaJednym z urządzeń, które korzystają z odnawialnych źródeł energii jest pompa ciepła. Pompa ciepła jest urządzeniem, które do swojego działania wykorzystuje nie naturalne przemieszczanie się ciepła, z obszarów o niższej temperaturze, do obszarów z wyższą. Taki kierunek przemieszczania się ciepła jest możliwy dzięki zewnętrznej energii mechanicznej. Pompy ciepła można podzielić na:

  • gruntowe,
  • wodne,
  • powietrzne

Najbardziej pospolite są pompy ciepła gruntowe, które jak sama nazwa wskazuje czerpią swoją energię z gruntu. Takie pompy można podzielić na dwa rodzaje na pionowe oraz poziome. O tym, jaka jest dana pompa decyduje sposób zamontowania instalacji chłonącej. Jeśli chcemy wykonać instalacje poziomą, to wtedy potrzebujemy dużo miejsca na działce. Taką instalacje stanowią spiralne rury, które zakopuje się poniżej granicy przemarzania gruntu. Jeśli chodzi o instalacje pionową, to nie potrzebujemy w tym przypadku już więcej miejsca. Jednak montaż pionowej pompy ciepła jest droższy, ponieważ musimy skorzystać z usługi specjalistycznego sprzętu do wykonywania odwiertów. Długość odwiertów się nie liczy, bardziej ich powierzchnia chłonna. Odwiert specjalną maszyną lepiej jest wykonywać jeszcze przed budową domy, gdyż ma się wtedy lepszy dostęp do terenu. Jeśli chodzi o pompy wodne, to najlepiej jest montować jej instalację pod stawami lub innymi akwenami wodnymi. Więc ten rodzaj pompy ciepła montuje się w obiektach w pobliżu wodnych akwenów. Pompy ciepła powietrze korzystają z ciepła zawartego w powietrzu. Mogą one działać przy temperaturze – 25 stopni.

Ciepło z kolektorów słonecznych

kolektory słoneczne montowane na dachuKolektory słoneczne są urządzeniami, których zadaniem jest zamiana promieniowania słonecznego na energię cieplną. W wielu gospodarstwach domowych kolektory wykorzystuje się do podgrzewania wody. Kolektory słoneczne najczęściej są montowane na dachach budynków, w Polsce od strony południowej. Oprócz dachu, kolektory także mogą być montowane na gruncie, na ścianie lub na ogrodzeniu, byle by dane miejsce było odpowiednio nasłonecznione. Równie ważny jest kąt ich nachylenia, w naszym kraju najbardziej optymalnym kątem jest 30 stopni.

 

Ocieplanie i izolacja poddasza pianką poliuretanową

ocieplanie poddasza pianką poliuretanowąAby nasz dom był ekologiczny powinien spełniać wymogi domu energooszczędnego. Aby dom był takowy potrzebuje odpowiedniej izolacji termicznej na każdej przegrodzie zewnętrznej. Jeśli chodzi o poddasza, to bardzo często wykonuje się ocieplenie pianką. Jest to na pewno alternatywa to tradycyjnego ocieplania wełną mineralną. Ocieplenie poddasza pianka poliuretanową wykonuje się bardzo często. Poza tym nakładanie danej pianki wykonywane jest szybko. Izolacja poddasza pianką poliuretanową zapewnia praktycznie stu procentową szczelność, a co za tym idzie zostają wyeliminowane mostki cieplne. Dzięki łatwości nakładania można nią dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc, czego czasem, wełną mineralną się nie udawało. Pianka przylega do każdej powierzchni. Podczas jej montażu nie będą potrzebne dodatkowe elementy.


Dokładniejsze informacje na ten temat są dostępne na:

  • Construco – strona internetowa firmy oferującej pompy ciepła i kolektory słoneczne
  • Semida – witryna przedsiębiorstwa wykonującego izolacje poddasza pianką
  • Budujemydom.pl – portal internetowy poświęcony budowie i remontom domu

Podsumowanie zagadnień

Istnieje na rynku wiele rozwiązań, które pozwalają na życie w zgodzie z naturą. Można wytwarzać energię cieplną lub elektryczną z odnawialnych źródeł energii, a także stosować takie technologie, które sprawią, że mniej będzie zużywało się energii cieplnej.