Inteligentne domy – najnowszy trend

Współczesna technologia dociera niemal do każdej dziedziny życia. Można ją spotkać w samochodach, telefonach czy telewizorach. Nie inaczej jest również w budownictwie. W tej dziedzinie w ostatnim czasie również zaszły spore zmiany. Coraz popularniejsze stają się automatyczne rolety, monitoring, zdalne regulowanie temperatury w pomieszczeniu oraz wiele innych opcji, które składają się na współczesny inteligentny dom.

Inteligentny dom coraz popularniejszy

Schemat domu inteligentnegoGłównym zamysłem inteligentnych budynków jest zintegrowane zarządzenie systemami w nim zainstalowanymi. System taki umożliwia optymalizacje budynku i jego reagowanie na otoczenie. Dzięki temu możliwa jest minimalizacja kosztów oraz poprawa komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców. Przykładem oszczędności może być system sterowania ogrzewaniem. System dokonuje pomiaru temperatury w pomieszczeniach. Jeśli odkryje zbyt niską temperaturę ma on możliwość dogrzania tylko tego jednego pomieszczenia, dzięki temu nie ma konieczności ogrzewania całego domu. Dodatkowo budynek rozpoznaje czy w pomieszczeniu się ktoś znajduje i jeśli tak jest dopiero wtedy uruchamia systemy optymalizujące temperaturę. Jest to spore zaoszczędzenie na ciągle działającym systemie grzewczym, chłodzącym. Poprawę bezpieczeństwa mieszkańców może być system symulacji obecności. W takim wypadku budynek włącza oświetlenie i muzykę zgodnie z rytmem życia mieszkańców, podczas ich nieobecności. W ten sposób system ma uchronić budynek przed włamaniem. W takim systemie następuje również automatyczne zasłanianie i podnoszenie rolet. Tak aby rośliny mogły zaczerpnąć słońca podczas wyjazdu właścicieli. Jednostkę centralną można również podłączyć do kamer przemysłowych czyli telewizji CCTV, dzięki temu można mieć podgląd na dom z każdego miejsca na ziemi. Instalacją profesjonalnych urządzeń w domach zajmują się specjalistyczne firmy. Połączenie wszystkiego w jeden sprawnie działający system nie jest zadaniem prostym. Dlatego należy je zlecić profesjonalnej firmie, inteligentny dom Fibaro to tylko jeden przykład solidnej firmy. Takich przedsiębiorstw jest sporo również w mniejszej Bydgoszczy czy dużej Warszawie

Elektryczne grzejniki kanałowe, czym jeszcze można sterować?

grzejnik elektrycznyZdecydowanie się na tego rodzaju system może przynieść wiele korzyści. Za jego pomocą można sterować niemal każdym urządzeniem w budynku. Wyjątku tutaj nie stanowią grzejniki. Dzięki takiemu systemowi można sterować niemal każdym grzejnikiem. Bez większej różnicy czy będzie to grzejnik konwekcyjny, elektryczny czy też klimatyzator. System pozwala na ustalanie w pomieszczeniach różnych temperatur. Co znacząco wpływa na oszczędności i zdrowie domowników. Do głównych zalet ogrzewania sterowanego w taki sposób należy:

  • zwiększenie komfortu termicznego mieszkańców,
  • oszczędność energii,
  • wietrzenie domu przed przybyciem domowników,
  • ogrzewanie i klimatyzator działa tylko podczas obecności domowników,
  • podgrzane powietrze może być rozprowadzone po całym domu

Wszystkie te zalety powodują przede wszystkim lepszym gospodarowaniem ogrzewaniem i chłodzeniem w pomieszczeniu. Jest to bardzo ekonomiczny sposób, dzięki któremu zyskuje zarówno zdrowie jak i portfel mieszkańców.

Panele słoneczne do domu

montaż instalacji fotowoltaicznejJeszcze jednym systemem używanym często w inteligentnych domach są panele słoneczne. Panele takie stają się coraz bardziej popularne również w Polsce. Domowa elektrownia słoneczna może skutecznie zaopatrzyć cały budynek w potrzebną energię. Inteligentny dom może bardzo pomóc w gospodarowaniu wytworzoną energię. Można zaprogramować, żeby pranie włączało się dopiero po wyprodukowaniu oznaczonej ilości prądu. Dzięki czemu uniknie się sytuacji, gdy korzystać się będzie z tradycyjnej energii elektrycznej. Wszystko to może być sterowane przez jednostkę centralną. Można również sprawdzać poziom wyprodukowanej energii, a także szacunkowy poziom przyrostu. Takie działania pozwalają znacząco obniżyć koszty użytkowania urządzeń elektrycznych. Przy odpowiednio przemyślanym projekcie inteligentnego domu można znacząco obniżyć koszty eksploatacji budynku.

 


Więcej informacji na ten temat można znaleźć na:

  • Technikadesign.pl – strona internetowa firmy z Warszawy sprzedającej grzejniki konwekcyjne
  • Budownictwo.org – serwis internetowy przybliżający zagadnienia budowlane
  • ABM Serwis – witryna internetowa firmy z Bydgoszczy wykonującej instalacje elektryczne w domach inteligentnych

Podsumowanie

Technologia ingeruje już w niemal każdą dziedzinę życia. Jednak w wielu przypadkach może znacząco podnieść komfort życia i obniżyć koszty jakie musi człowiek ponosić. Rozwiązania takie jak inteligentny dom stają się coraz bardziej powszechne. Wśród ich zwolenników panuje przekonanie, że jest to sposób na optymalizację budynków.