Na co zwrócić uwagę przy wyborze paneli słonecznych?

Panele słoneczne choć jeszcze nie są zbyt rozpowszechnionym rozwiązaniem w Polsce, to jednak z każdym rokiem osób decydujących się na takie rozwiązane przybywa. Podpowiadamy zatem na co zwrócić uwagę przy doborze paneli słonecznych i montażu instalacji.

Fotowoltaika – słowo wstępu

FotowoltaikaInstalacje fotowoltaiczne t dość droga inwestycja, z racji tego nie jest zbyt rozpowszechnione pomimo zalet jakie posiada ten system. Warto zatem przybliżyć nieco faktów związanych z instalacjami fotowoltaicznymi. Czym jest zatem sama fotowoltaika i w jaki sposób znajduje ona zastosowanie w gospodarstwie domowym? W dużym skrócie można powiedzieć, że dzięki osiągnięciom z zakresu fotowoltaiki możliwe jest przekształcenie energii słonecznej przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego w energie elektryczną albo cieplną, która może zostać wykorzystana do zasilania czy też ogrzewania domu. Instalacje fotowoltaiczne są systemami umożliwiającymi gromadzenie światła słonecznego i zmienianie go na energie, którą wykorzystuje się w domu do jego oświetlania, ogrzewania, ogrzewania wody. Jeśli chodzi o instalacje solarne to można wskazać dwa ich rodzaje, mianowicie:

  • Instalacje solarne z wykorzystaniem kolektorów słonecznych, wytwarzające energie elektryczną
  • Instalacje solarne z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych, wytwarzające energie elektryczną

Wszechstronniejsze są panele fotowoltaiczne, ponieważ dzięki ich zastosowaniu można zarówno ogrzewać dom jak i zasilać go w energie elektryczną. Minusem jest jednak fakt, że panele fotowoltaiczne są droższe niż kolektory.

Panele słoneczne – wykorzystanie i zastosowanie

Panele słonecznePanele słoneczne przetwarzające energie słoneczną w energie elektryczną pozwalają na zaspokojenie zapotrzebowania gospodarstwa domowego na ciepło czy też prąd w zależności od potrzeb. Dodatkowo to od domowników zależy to czy instalacja na być głównym, jedynym czy dodatkowym źródłem energii. Co w praktyce oznacza, że taka inwestycja może pozwolić na obniżenie w większym lub mniejszym stopniu rachunków za ogrzewanie czy prąd. Dodatkowo warto wiedzieć, że nadwyżki zielonej energii można sprzedawać. Jednak kluczem do prawidłowego działania i zastosowanie instalacji solarnych jest właściwy jej montaż oraz odpowiedni dobór paneli. Na co zatem należy zwracać uwagę w przypadku instalacji solarnej?

Panele fotowoltaiczne – na co zwrócić uwagę

Panele słoneczneKluczowym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej są baterie słoneczne, to od nich zależy jaka będzie wydajność danej instalacji. Dlatego co oczywiste dokonując kupna paneli słonecznych warto zwracać uwagę na firmę i dostawce im popularniejszy tym pewniejszy, a co za tym idzie tym większa gwarancja co do jakości. Jednak to nie wszystko co należy brać pod uwagę. Istotnym elementem jeśli chodzi o wydajność instalacji solarnej jest dobór odpowiedniej powierzchni paneli słonecznych do zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energie czy to elektryczną czy cieplną. Dlatego zanim zdecydujemy się na zakup należy dokładnie określić ile energii szacujemy pozyskiwać z instalacji. Poza odpowiednim obliczeniem powierzchni baterii słonecznych, należy także zwrócić uwagę na to jak będą zamontowane. Z zasady domowe instalacje solarne instaluje się na dachach. Ważne jest to by instalacja znajdowała się po południowej stronie dachu, tak by padało na nie możliwie najwięcej promieni słonecznych. Dlatego ważne jest to by przy montażu wziąć pod uwagę to by nic nie zasłaniało słońca, czyli należy sprawdzić czy w okolicy domu nie ma wysokich drzew czy budynków, które mogły by w sposób znaczący ograniczyć dostęp światła słonecznego. Wszystkie te elementy maja znaczenie dla właściwego funkcjonowania całej instalacji.


Źródłem tekstu są:

  • Wikipedia.org – artykuł na temat fotowoltaiki i urządzeń z nią związanymi
  • Wlasnyprad.eu – firma zajmująca się elektroinstalacjami i odnawialnymi źródłami energii

Podsumowując temat:

Dobór odpowiednich paneli fotowoltaicznych jest bardzo ważny, jeśli chodzi o wydajność całej instalacji, jednak czynników które o tym zdecydują i które należy wziąć pod uwagę przy zakupie jaki i montażu jest całkiem sporo. Dlatego zanim przejdziemy do inwestycji warto wszystko dobrze sobie rozplanować i sprawdzić, czy w naszych warunkach będzie to korzystne rozwiązanie.