Jak urządzić ogród?

Jeśli ktoś posiada dom, to ogród jest równie ważnym elementem, jak na przykład salon. Ogród wiosną oraz latem staje się dodatkowymi pomieszczeniem, w którym każdy spędza miło czas. Jednak, aby tak było musi być od odpowiednio urządzony, aby nie odstraszał swoim wyglądem.

Jaką kostkę brukową do ogrodu?

kostka brukowaJednym z ważnych elementów, jakie powinny znaleźć się w ogrodzie jest kostka brukowa. W Toruniu znajduje się hurtowania, w której znajdziemy pełny wybór kostek. Ze względu na wykonanie kostki brukowe można podzielić na:

 • betonowe,
 • jednowarstwowe,
 • dwuwarstwowe,
 • kamienne.

Kostki brukowe, które możemy zamontować w naszym ogrodzie posiadają różną strukturę, możemy wybierać pośród kostek:

 • o powierzchni płukanej,
 • standardowych,
 • szlachetnych,
 • o powierzchni szczotkowej,
 • o powierzchni łupanej.

Podczas wyboru kostki brukowej do ogródku sugerować się także możemy jej kształtem. Najbardziej znanym kształtem kostki jest oczywiście kwadrat lub prostokąt. Jednak kostki mogą mieć także kształt trapezu, kości, fali lub młotka. Poza tym kostki brukowe różnią się miedzy sobą także wielkością lub kolorami. Jeśli już wybierzemy kostkę, którą chcemy, aby znalazła się w naszym ogródku, to przychodzi pora na wybranie tego, jak ją ułożymy. Wszystko oczywiście przede wszystkim zależy od rodzaju kostki. Jednak możemy z niej układać przeróżne kształty, jak i przeróżnie możemy się bawić kolorami.

Odpowiednia ziemia ogrodowa jest ważna

ziemia ogrodowaJeśli chcemy, aby nasz ogród był pełny kolorowych kwiatów oraz przepięknych krzaków oraz drzew to należy zadbać także o odpowiednią glebę. Ziemia ogrodowa powinna być odpowiednia, bo to przecież właśnie z niej rośliny czerpią związki mineralne oraz wodę. Najlepsza gleba dla roślin to taka o strukturze gruzełkowej. W takie glebie elementy są połączone w grudki, do tego składa się z próchnicy. Taka budowa gleby przyczynia się do jej lepszego natlenienia, a do tego większa ilość wilgoci zostaje w niej zatrzymana. Aby polepszyć strukturę gleby znajdującej się w naszym ogródku można skorzystać z nawozów, najlepiej organicznych. Takie nawozy polepszą stan gleby jak i dostarczą jej odpowiednich minerałów. Zimie ogrodową także można wzmocnić stosując kompost. Stosuje się go jesienią lub wiosną. Dobrym rozwiązaniem jest także obornik, podobnie jak kompost należy go rozrzucić wiosną lub jesienią, następnie należy go przekopać. Kolejnym sposobem na wzbogacenie gleby jest torf. Torf na pewno poprawi strukturę gleby, jednak nie posiada wielu składników mineralnych, a więc nie odżywi nam roślin. Czasem można stosować nawozy specjalistyczne przeznaczone do odpowiedniego gatunku rośliny hodowanej lub do na przykład trawnika. Jeśli stosuje się nawozy, to warto jest zawsze czytać instrukcje na opakowani, ponieważ źle stosowany może działać od wrotnie do zamierzonego.

Czy skorzystać z projektowania ogrodów?

projektowania ogrodówJeśli chcemy, aby nasz ogród zachwycał możemy skorzystać z usług profesjonalisty, który zaprojektuje nam ogród. Jednak z firm projektuje ogrody w Gdańsku. Zakres usług tego biura projektowego opiera się indywidulanym podejściu do każdego klienta, przeanalizowaniu miejsca, gdzie znajdzie się ogród oraz odbiorem odpowiednich roślin oraz ozdób. Projektanci nasz ogród mogą zaprojektować w dowolnej tematyce oraz stylu, wszystko zależy od naszej pomysłowości oraz od zasobności portfela. Architekci ogrodu zajmą się projektem, ale także mogą zająć się poszukiwaniem roślin jak i realizacją całego projektu naszego nowego ogródka.


Tekst został napisany z pomocą:

 • Ladnydom.pl – serwis związany z prowadzeniem własnego ogrodu
 • Zielone2s.pl – projektowanie oraz zakładanie ogrodów

Podsumowanie

Ogród wokół domu jest nieodzownym elementem. To właśnie w nim podczas ciepłych dni możemy odpocząć po pracy. Poza tym jest doskonałym miejscem na spotkania rodzinne jak i z przyjaciółmi.