Miłośnicy jazdy terenowej wybierają pojazdy, które produkowane są z myślą o trudnych warunkach. Część z nich poza wzmocnioną blachą, odpowiednim rodzajem amortyzatorów i innymi usprawnieniami, posiada również specjalne orurowanie. Wiele osób samodzielnie inwestuje w jego lepsze rodzaje. Niewiele z nich zdaje sobie przy tym sprawę, że każdy element powinien zostać zatwierdzony do takiego użytku.
Orurowanie z homologacją
W przypadku części użytkowych do samochodów terenowych, najczęściej pełnią one funkcję ochronną. Po zamontowaniu stanowić też będą integralny element pojazdu. Dlatego konieczne jest, aby wcześniej zostały prawnie dopuszczone do użytku. Tak też jest w przypadku produktów, do których należy orurowanie homologacja jest niezbędna, aby można było legalnie poruszać się autem z zamontowanym stelażem. Sprawdzanie przez kierowców tego aspektu jest bardzo istotne, zwłaszcza że obecnie coraz większa liczba z nich zamawia tego rodzaju elementy online do samodzielnego montażu. Homologacja bardzo często przyjmują formę oznaczeń na wewnętrznej części orurowania. Oznacza ono, że w trakcie kontroli policja może szybko potwierdzić, że całość spełnia normy prawne. W każdym zamówieniu, kupujący powinien także otrzymać odpowiednie dokumenty poświadczające o przejściu testów i uzyskaniu certyfikacji. Jeżeli nie spełniają one tego warunku, samochodem nie wolno się dalej poruszać, aż do demontażu orurowania.
Osoby pasjonujące się jazdą terenową doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest orurowanie zabezpieczające pojazd. Często sprzedawane modele samochodów nie są w nie fabrycznie wyposażone, więc właściciele decydują się na samodzielny montaż gotowych elementów. Muszą jednak pamiętać, aby posiadały one homologację, świadczącą o tym, że spełniają normy prawne.