Filtrowanie powietrza w kompresorze

Istnieją różne rodzaje kompresorów, tak, jak sam kompresor jest rodzajem sprężarki. Dwa podstawowe rozróżnienia kompresorów to jednak kompresory bezolejowe i olejowe. W domowym zaciszu najczęściej wybieramy te pierwsze – bezolejowe – ponieważ są mniejsze, cichsze i dają czystsze powietrze. A skoro zależy nam na czystym powietrzu, powinniśmy uważać na filtr, który to powietrze w kompresorze oczyszcza. 

Filtry oczyszczające powietrze w kompresorze

filtr powietrza do kompresoraChcemy, by nasz kompresor sprawnie pracował. Zwłaszcza, jeśli skusiliśmy się na bezolejową wersję, która jest mniej trwała, a nawet kiedy się już zepsuje – ciężko dostać do niej części zamienne czy ją naprawić. Jednak, zapewne wybraliśmy ją przez wzgląd na to, że daje czystsze powietrze – o wiele czystsze niż to, które spręża kompresor olejowy. W tym przypadku więc troska o filtr powietrza do kompresora powinna być dla nas zawsze na pierwszym miejscu. Im brudniejsze powietrze pobieramy, tym, oczywiście, filtr trzeba wymieniać częściej. To wydaje się oczywiste, ale jednym z najczęstszych problemów posiadaczy bezolejowych kompresorów jest właśnie fakt, że zupełnie zapomnieli regularnie wymieniać filtr powietrza. To właśnie zatkany przez brudne powietrze filtr jest powodem usterek lub, nawet, nieodwracalnych uszkodzeń naszego kompresora. Jeśli kompresor często się wyłącza bez wyraźnego powodu (na przykład zbyt niskiego lub wysokiego ciśnienia) albo zaczyna pracować głośniej niż zazwyczaj, mimo, że właściwie przecież dopiero co się rozkręcił i rozpoczął pracę, wcale nie najwyższych obrotach – obejrzymy swój filtr. 

W takich i innych przypadkach, kiedy nasz kompresor trochę wariuje, najpierw przypomnijmy sobie, kiedy ostatni raz wymienialiśmy filtr, a nawet jeśli było to dość niedawno – i tak na niego zerknijmy. Może się okazać, że stopień zanieczyszczenia powietrza wzrósł i będziemy musieli filtr wymieniać częściej niż do tej pory.