Z paletą większość osób miała już styczność – można je spotkać przede wszystkim w magazynach, choć często umieszczone są na nich też produkty w sklepach i centrach handlowych. Palety są niezwykłym ułatwieniem dla przedsiębiorców, którym zależy na szybkim i oszczędnym przetransportowaniu wyrobów.
Jak przebiega proces produkcji palet?
Palety można podzielić ze względu na rozmiary oraz materiał, z jakich zostały wykonane. Wyróżnić można między innymi te wykonane z drewna (obecnie najpopularniejsze), a także te, które stworzone są z metalu lub plastiku. Każda paleta dzieli się na dwa standardowe rozmiary, różni się wówczas ich nazewnictwo – paleta przemysłowa to taka, której rozmiary wynoszą 1000 mm x 1200 mm. Drugim najpopularniejszym wymiarem platformy są europalety, dostępne w rozmiarze 800 mm x 1200 mm. Konstrukcja platform wygląda bardzo podobnie – każdą z nich można przetransportować za pomocą wózka widłowego. Mimo wszystko mogą nieco różnić się wyglądem, w zależności od wybranego producenta. Produkcja palet nie należy do najbardziej wymagających – przedsiębiorstwa specjalizujące się w tym najczęściej tworzą palety składające się z trzech desek od dołu (umieszczone w równym odstępie), na których umieszczane są krótkie, grube słupki, podtrzymujące kolejne dwie deski. Ostatecznie góra platformy zakończona jest kilkoma (wedle upodobania producenta lub klienta) deskami, na których można umieścić towar.
Wielu producentów decyduje się na biznes produkcji palet, gdyż nie jest to kosztowne i wymagające przedsięwzięcie. Niektóre firmy nie tylko sprzedają, ale również wynajmują platformy. Utrzymanie identycznych standardów we wszystkich produkowanych paletach umożliwia ich swobodną wymianę między przedsiębiorstwami, oszczędzając przy tym czas.
Tekst oparty na: www.tpdfrankowski.pl