Wykorzystanie pamięci masowych

Dzisiejszy świat nie istniałby bez komputerów. Dzięki nim nasze życie w wielu aspektach stało się łatwiejsze, wszystkie potrzebne informacje mamy na wyciągnięcie ręki, a także znacznie łatwiej jest nam się kontaktować. Posiadając osobiste komputery i laptopy odczuwamy także potrzebę posiadania coraz większej liczby pamięci, aby móc przechowywać najpotrzebniejsze pliki.

Krótka historia pamięci masowych

pamięci masoweDysk twardy, pendrive, karty pamięci, a nawet płyty CD-ROM, DVD oraz dyskietki należą do pamięci masowych. Są to pamięci trwałe, które umożliwiają przechowywanie dużej ilości danych przez nieokreślony czas. Pamięci masowe możemy podzielić na trzy główne rodzaje: nośnik magnetyczny (dysk twardy, dyskietka, pamięć taśmowa), nośnik optyczny (wszelkiego rodzaju płyty) oraz pamięć półprzewodnikowa (pamięci flash, karty pamięci, pamięci SSD lub USB). Jeszcze kilkanaście lat temu wszystkie wymagania użytkowników spełniały w zupełności dyskietki, które w porównaniu do obecnych pamięci trwałych zawierały niewiele miejsca na przechowywanie plików. Bo ile możliwości daje nam 120 lub 240 MB, a ile ponad 2 TB pamięci? Oczywiste jest to, że wcześniej 240 MB było pojemnością wystarczającą, czasami nawet było to aż za dużo miejsca na wszystko, czego potrzebowaliśmy. Jednak wraz z coraz większą komputeryzacją, zapotrzebowanie na pamięć rośnie. Teraz jeden plik potrafi zajmować nawet czterokrotność miejsca dostępnego na dyskietce, co kiedyś było wręcz nie do pomyślenia.

Jeżeli obecnie posiadamy dużo plików, a także wiemy, że będziemy ich posiadać jeszcze więcej warto, oprócz dysku twardego w komputerze lub laptopie zaopatrzyć się także w dyski zewnętrzne lub pendrive. Dzięki nim możemy łatwiej rozdzielić pamięć na mniejsze urządzenia, nie obciążając przy tym tylko jednego dysku. Jest to bardzo dobra opcja także dla osób, które cenią sobie porządek, ponieważ posiadając wiele pamięci masowych mogą każdą przeznaczyć do przechowywania danych tylko z jednej dziedziny.