Wybór wkładu kominowego do kominków nowoczesnych

Budowa kominka w salonie cieszy się coraz większą popularnością. Ten element wystroju nie tylko cieszy oko, ale także wpływa na temperaturę pomieszczenia w którym się znajduje, a czasem także na temperaturę wszystkich pomieszczeń w domu.

Kominki nowoczesne: elektryczne, gazowe, a może biokominki?

Kominek z wkładem żaroodpornymJeśli nasz salon urządziliśmy w stylu nowoczesnym, to także kominek, który się tam znajdzie powinien być w tym stylu. Kominki nowoczesne najczęściej charakteryzują się prostą budową oraz niekonwencjonalnym źródłem ognia, w takim przypadku można wyróżnić kominki:

  • gazowe,
  • elektryczne,
  • biokominki

Wszystkie te typu kominków nie potrzebują instalacji do odprowadzania spalin, w więc montaż takich kominków nowoczesnych jest na pewno szybszy oraz łatwiejszy. Kominki gazowe, paliwo dla ognia czerpią z instalacji gazowej, która jest podłączona do paleniska. Kominki elektryczne energię czerpią z energii elektrycznej. Jeśli chodzi o biokominki, to pala się one dzięki specjalnemu ekologicznemu płynowi, który się wlewa do paleniska. Każdy z tych typów kominka nie produkuje szkodliwych substancji, a także podczas spalanie nie jest produkowany popiół, który czasem ciężko było utylizować. Dlatego większość nowoczesnych kominków jest także przyjazna dla środowiska.

Który wkład kominkowy lepszy: żaroodporny czy kwasoodporny?

Kominek z wkładem żaroodpornymRodzajów wkładów kominkowych na rynku powstała ogromna ilość. Dlatego wybór odpowiedniego może okazać się nie łatwym zdaniem. Pośród wielu wkładów możemy znaleźć wkład kominkowy żaroodporny lub kwasoodporny. Wkład kominkowy kwasoodporny jest przeznaczony do kominków opalanych gazem lub olejem opałowym. Jeśli chodzi o ten wkład, to przyczynia się on do oszczędności energii, a także do ochrony środowiska. Wkład ten obniża temperaturę spalin, a co za tym idzie powstają skropliny kwaśne, dlatego ważne jest,a by ten wkład był kwasoodporny. Wkład kominkowy żaroodporny nadaje się do komików opalanych tradycyjnie drzewem, a czasem i węglem. Takie wkłady są odporne na wysokie temperatury panujące podczas spalania paliwa. Jednoznacznie nie można wykazać, który wkład kominkowy jest lepszy, ponieważ każdy z nich jest przeznaczony do spalania innego rodzaju paliwa. W wielu domach energooszczędnych kominki, nie tylko są służą do dogrzewania pomieszczenia, w którym się znajdują, ale także mogą ogrzewać swoim ciepłem cały dom. Właśnie takie są kominki do domów z rekuperacją. Kominki te wykorzystują instalację powietrzną, którą przedostaje się ciepło wytworzone w kominku. Wyloty takiej instalacji znajdują się w każdym pomieszczeniu. Ciepłe powietrze nagrzewa się w specjalnej komorze w kominku otaczającej komorę spalania. Ogień oraz spaliny nagrzewają te powietrze, które następnie przemieszcza się instalacją do wszystkich pomieszczeń w domu.

Kominki z płaszczem wodnym zamiast centralnego ogrzewania

Kominek z płaszczem wodnymPodobną technikę ogrzewania domu posiadają kominki z płaszczem wodnym. Jednak takie kominki zamiast ogrzewać powietrze, ogrzewają czynnik grzewczy, który najczęściej jest wodą. Kominki z płaszczeniem wodnym działają podobnie jak centralne ogrzewanie. W tym przypadku jednak zamiast kotła znajduje się kominek. Zbiornik z wodą jest ogrzewany przez spaliny. Następnie ta ogrzewana woda trafia instalacją do odbiorników, które znajdują się w każdym pomieszczeniu. Odbiornikami są oczywiście grzejniki. Minusem takie sposobu ogrzewania domu, jest fakt, że do kominka należy przynajmniej kilka razy w ciągu dnia dokładać drewno, aby ogień nie zgasł, a tym samym się nie wychłodziły pomieszczenia.

 


Warte uwagi informacje dotyczące tematu dostępne są na:

  • Budujemydom.pl – portal internetowy poświęcony budowie i remontom domu
  • Kominy24.pl – strona internetowa firmy dostarczającej nasady kominowe
  • Iwona Pellets – witryna internetowa przedsiębiorstwa oferującego kominki nowoczesne

Podsumowanie

Kominek w salonie jest najczęściej centralnym miejscem przy którym zbiera się cała rodzina. Dawniej kominki służyły jedynie do dogrzewania pomieszczenia, w którym się znajdywały. Obecnie mogą one być podstawą, do ogrzewania wszystkich pomieszczeń w domu.