Cięcie wodą może większości z nas kojarzyć się z niewiarygodną sceną z filmu science fiction. Jednak ta nowoczesna metoda wykorzystywana jest obecnie w przemyśle niemal na całym świecie. Jak to jest możliwe, że woda może przeciąć? Jakie materiały mogą zostać poddane tego rodzaju obróbce? Na czym polega sam proces?
Cięcie wodą – jak to możliwe?
Samo cięcie strumieniem wodnym bardzo często nazywane jest zamiennie obróbką strumieniowo-ścierną. Jak można łatwo wywnioskować z tej drugiej nazwy, woda nie jest jedynym czynnikiem, który pozwala obrobić dany materiał. Jest nim również ścierniwo. Maszyna, która pozwala na cięcie z wykorzystaniem wody nazywana jest waterjet. Wycinarka ta wyposażona jest w system, który pozwala na wykonanie wielu powtarzalnych procesów. Wykorzystanie komputerów w urządzeniach do obróbki metali przyniosło wiele korzyści. Jedną z nich obecną także w wycinarce CNC waterjet jest wysoka precyzja. Żadna inna maszyna sterowana ręcznie nie wykona tak dokładnych cięć. I to przy jak najmniejszych stratach w materiale. W tego typu obróbce, jak dowiedziałeś się wcześniej, rzadko kiedy woda jest jedynym czynnikiem, który zapewnia obróbkę materiału. Dodatkowo wykorzystywane jest ścierniwo. Najczęściej jest nim garnet – ścierniwo niemetalowe o wysokiej twardości. Jest on zaliczany do rodziny krzemów. Dlaczego on? Jest materiałem stosunkowo tanim, a w procesie cięcia wykazuje niski stopień pylenia. Może więc być wykorzystywany w przypadku obróbki dowolnego materiału.
A przechodząc do obrabianych materiałów. Co możemy właściwie ciąć z wykorzystaniem strumienia wody? Cięcie wodą z wykorzystaniem maszyny waterjet umożliwia obróbkę niemal wszystkich materiałów. Co najważniejsze proces nie emituje żadnych szkodliwych pyłów i jest niezwykle ekonomiczny.