Urbanizacja, czyli architektura krajobrazu miejskiego

Słowo urbanizacja z pewnością jest wszystkim znane, ale warto przypomnieć, co oznacza to pojęcie. Otóż jest to zespół przemian zarówno ekonomicznych, przestrzennych, jak i społecznych i kulturowych. Przemiany te wpływają na powiększenie obszarów miejskich oraz zabudowy miejskiej, a w konsekwencji wzrost liczby ludności mieszkającej w miastach lub przejmującej miejski tryb życia. Zatem urbanizacja to przestrzenny rozwój miast, a żyjąca w nich ludność pod tego wpływem zmienia styl życia na miejski.

urbanizacjaArchitektura krajobrazu miejskiego odnosi się do kształtowania życiowej przestrzeni człowieka za pomocą roślinności, elementów architektonicznych i innych czynników. Te wszystkie uwzględnione elementy na obszarze miejskim (kultura i tradycje danego regionu, potrzeby społeczne) oraz kształtowanie i przekształcanie nowych, otwartych przestrzeni:

  • ogrodów,
  • parków,
  • ulic,
  • podwórek

tworzą architekturę krajobrazu miejskiego.

 

architektura krajoobrazu miejskiegoProjektowanie terenów zielonych – folia ogrodnicza

Architektura krajobrazu miejskiego to zagadnienie dość szerokie, w nim mieści się również projektowanie terenów zielonych w miastach. Zieleń publiczna to ozdoba każdego miasta, to miejsca ważne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Przed projektowaniem ważne jest dokładne poznanie terenu oraz potrzeb mieszkańców. Należy wziąć pod uwagę zastane elementy zieleni z drzewostanem. Tereny zielone, a zwłaszcza parki, powinny być estetyczne i funkcjonalne. Miejsca te mają być miejscem wyciszenia od zgiełku miasta. Ma to być również centrum wypoczynku i rekreacji dla całych rodzin. Idealnie wpisują się tam place zabaw dla dzieci, które powinny być przede wszystkim dla nich bezpieczne. Należy dobrać atestowane urządzenia, a opiekunom zapewnić ławki parkowe do komfortowego obserwowania swoich podopiecznych. Poprawne zaprojektowanie terenów zielonych zazwyczaj wymaga powierzenia tych obowiązków doświadczonemu architektowi.

 

kwietnikiArchitektura parku miejskiego – kwietniki

Niezwykle ważne jest wyposażenie parku miejskiego, dopełnia ono całą jego przestrzeń. W skład jego wyposażenia można zaliczyć kosze parkowe, ławki parkowe oraz donice. Kosze parkowe są niezbędne, aby utrzymać czystość. Powinny być rozmieszczone w wielu miejscach, tak aby z łatwością można było je dostrzec. Wykonane z materiału odpornego na warunki atmosferyczne, najlepiej betonowe. Ławki parkowe muszą być odporne na uszkodzenia oraz wygodne. Powinny być na tyle duże i ciężkie, aby odstraszyć potencjalnych złodziei oraz wandali. Zatem najlepiej betonowe lub ciężkie żeliwne, jednak oparcie i siedzisko z reguły są z drewna. W ofercie producentów można znaleźć różne wzory ławek, jak również donic. Najczęściej są dostępne donice betonowe, które imitują naturalny kamień. Dzięki nim stało się możliwe wprowadzenie urozmaiconej roślinności o często innych wymaganiach glebowych. Można je ustawić w dowolnych miejscach w parku. To nada ciekawego charakteru każdemu parkowi miejskiemu. Architektura parku ma za zadanie stworzenie i utrzymanie estetyki całego otoczenia. To pewna oaza pośród zgiełku miejskiego.

 


 

urbanizacja miastaWięcej:

 


 

park miejskiPodsumowanie

Urbanizacja rodzi i stawia kolejne wyzwania, miejsca niegdyś oddalone stają się częścią miasta. W konsekwencji wymusza to na architektach rozplanowanie kolejnych nowych miejsc w taki sposób, aby stworzyły one swoistą całość. Architektura krajobrazu miejskiego jest ważna, aby opanować chaos i wprowadzić harmonię w te miejsca.