Wszyscy którzy lubią niepowtarzalny styl, urządzając swoje domy dobierają ciekawe dodatki, łączą nietypowe kolory i kupują meble na długo zapadające w pamięć. Stylizacja wnętrza na podobieństwo katalogów wnętrzarskich jest dosyć prosta. Wystarczy odwiedzić dowolny sklep meblowy, wybrać kilka szafek, dobrać dekoracje i modny salon gotowy i w tym przypadku rada architekta wnętrz jest zbędna.
Takie wyjście nie jest złe, jeśli jednak wolimy coś bardziej charakterystycznego, to lepszym wyborem mogą być meble kolonialne, lub lite meble z drewna. Wybranie i kupienie takich produktów nie jest najprostszym zadaniem i trzeba liczyć się z większymi kosztami, ale efekt może przebić wszystkie niedogodności.
Pytamy więc naszego architekta wnętrz, jak zatem kupić oryginalne meble indyjskie?
Przede wszystkim na początku należałoby się zastanowić czym charakteryzują się takie meble i dlaczego od lat cieszą się tak dużą popularnością. Korzystają z nich przecież osoby prywatne, ale także architekci wnętrz, którzy urządzają na przykład firmowe gabinety czy duże biura. Jednym z wyróżniających się elementów jest naturalność. Do produkcji mebli wykorzystuje się egzotyczne gatunki drzew. Najczęściej jest to mahoń lub palisander. Te dwie odmiany mają bardzo ciemne drewno, a co za tym idzie meble stają się szlachetne i eleganckie. Niemniej jednak w niektórych sklepach można znaleźć także meble kolonialne, które będą miały jaśniejsze lub wręcz białe odcienie. Co prawda jest to rzadkość, ale osobom lubiącym indywidualność taki pomysł powinien przypaść do gustu.
Poza tym meble z drewna w indyjskiej stylistyce są bogato zdobione. Mają nie tylko rzeźbione nogi, ale także dekoracyjne motywy na przykład na blatach lub drzwiach. Warto wspomnieć, że pierwotnie meble produkowane w Indiach, Portugalii czy Hiszpanii nie miały tych ozdobnych elementów, były proste i klasyczne. Miejscowa ludność nadała im ten charakter, który potem na dobre wszedł w większość projektów. Przeglądając ofertę wszystkich sklepów można na przykład znaleźć surową i minimalistyczną ramę łóżka, ale można trafić także na ozdobne zagłówki i fikuśne nóżki. Każdy na pewno znajdzie jakiś charakterystyczny element, który przypadnie mu do gustu, dobry architekt wnętrz zawsze wybada wcześniej odczucia subiektywne klienta.
Jeśli chcielibyśmy poznać wady i zalety takich przedmiotów, to wszystko możemy ująć w kilku podpunktach.
Wady:
- niezbyt łatwa dostępność (mebli nie można kupić w dowolnym sklepie)
- duży ciężar
- masywność
- ciemne kolory
Zalety:
- oryginalny wygląd
- naturalne tworzywa (meble są olejowane lub woskowane naturalnymi produktami)
- dekoracyjna funkcja
- unikalność
- ręczne wykonanie
Rozpatrując poszczególne wady i zalety można także wspomnieć o cenach i wieku mebli. Te oryginalne mogą być naprawdę bardzo stare, a ich cena często jest zaporowa. Niemniej jednak przy odrobinie szczęścia można trafić na jakąś cenową okazję. Wszyscy, którzy szukają ciekawych pomysłów na aranżację wnętrz za przykład mogą brać meble indyjskie. Można je zestawiać z tradycyjnymi lub nowoczesnymi dekoracjami. Szukając takich produktów mamy kilka możliwości.
A teraz architekt wnętrz zdradzi nam tajemnicę gdzie można dostać prawdziwe meble kolonialne
Jedno jest pewne, nie w każdym salonie meblowym znajdziemy szafy, stoły i komody kolonialne. W większości przypadków takie meble dostępne są w specjalistycznych sklepach. Poza tym ich dostęp jest ograniczony i często trzeba długo czekać na konkretne zamówienie. Ciekawą opcją na takie zakupy mogą być sklepy internetowe. Tam z pewnością wybór jest znacznie większy. Zanim jednak zwrócimy uwagę na przystępne ceny, to sprawdźmy oryginalne pochodzenie mebli. Sprzedawca powinien pokazywać nam rzeczywiste zdjęcia i nie powinien unikać żadnej odpowiedzi. Co równie istotne w sieci nie musimy być ograniczeni tylko do polskich stron. Z pośród wielu zagranicznych ofert także powinniśmy coś znaleźć.
Oryginalne meble kolonialne może także kupować od kolekcjonerów i osób prywatnych. Często szafy, komody i stoły przechodzą z pokolenia na pokolenie, a im starszy mebel tym lepiej. Na ciekawe okazy można także trafić na targach staroci. Oryginalne meble kolonialne powinny być sprowadzane przez dobrych producentów. Sklepy mające doświadczenie i renomę w branży na pewno przedstawią nam korzystne oferty.
Informacje zdobyliśmy dzięki uprzejmości:
- DomoSfera – portal o tematyce meblowej i aranżacji wnętrz
- Mandallin – sklep internetowy specjalizujący się w meblach kolonialnych i indyjskich
- Pracowni architektonicznej MJ Projekty – architekt wnętrz z Białegostoku
Ostatnia rada architekta wnętrz – Jak rozpoznać prawdziwe meble kolonialne od tych stylizowanych?
Dokonując zamówienia sprawdzajmy czy są to prawdziwe meble indyjskie, czy może wykonane są tylko na takie podobieństwo. Już sam zapach mebla będzie nam wiele o nim mówił. Należy także zwracać uwagę na zawiasy, uchwyty, nóżki i sposoby łączeń. Im bardziej współczesne tym mniejsza szansa na to, że mebel jest stary i oryginalny.