Rodzaje modyfikacji silnika

Sercem samochodu jest silnik. Gdy pracuje dobrze, możemy nie tylko bezawaryjnie jeździć, ale też cieszyć się z tej podróży. Zdarza się jednak, że chcemy podnieść moc silnika. Powodów takiej decyzji jest wiele, wśród nich chęć posiadania szybszego auta. A zatem jakie rozwiązania mamy do wyboru? Które z nich są opłacalne? I w jaki sposób wybrać najlepszy warsztat?

Elektroniczne modyfikacje silnika

modyfikacja mapy ecuMoc silnika można podnieść na wiele różnych sposobów. Najczęściej decydujemy się na chip-tuning. Większość samochodów dzisiaj ma zamontowane chipy sterujące, które w zależności od potrzeb można modyfikować. W teorii są zaprogramowane w taki sposób, by z wycisnąć z nich jeszcze więcej mocy. Producent określił jednak granicę, której sam nie zdecydował się przekroczyć. Mogło to być podyktowane utrzymaniem zażycia paliwa na określonym poziomie (najczęściej oszczędnym) lub trwałości silnika. My jednak nie musimy się na to godzić i mamy prawo wymagać od silnika więcej. Rozważamy więc podniesienie mocy. Jeśli decydujemy się na rozwiązania elektroniczne do wyboru jest modyfikacja za pomocą modułu (box) lub modyfikacja mapy ecu. Box wpina się do jednostki sterującej, która w trakcie tuningu podlega zmianie programu pracy, np. dawki paliwa czy kąta wtrysku. Droższym, bo wymagającym zdecydowanie więcej pracy, ale też skuteczniejszym rozwiązaniem poprawienia osiągów auta jest wymiana elementów silnika, np. zastosowanie sportowych świec lub filtra stożkowego w miejsce filtra powietrza.

Najlepsze efekty daje modyfikacja samochodów z silnikiem diesla. Tego rodzaju tuning zawsze jednak należy wykonywać w profesjonalnym warsztacie. Auto nie tylko ulega zmianom oprogramowania, ale też musi przejść pomiary na hamowni i diagnostykę silnika. To bardzo ważne, bo tylko w ten sposób będziemy mieli udokumentowane przeprowadzone modyfikacje i ich efekt, jak również będziemy pewni, że auto nadal pozostanie sprawne.