Chociaż pojęcie bakterii generalnie w naszej świadomości ma niekoniecznie pozytywne konotacje, są kultury bakterii, które mogą okazać się niezwykle przydatne dla naszego zdrowia, poprawiając znacząco jego kondycję i nasz komfort życia. Mowa o wszelkich kulturach żywych bakterii mlekowych, wśród których szczególne znaczenie dla naszego zdrowia mają bakterie probiotyczne.
Wpływ bakterii probiotycznych na zdrowie
Jeśli interesują nas pożyteczne bakterie probiotyczne, znaleźć możemy je w specjalnych lekarstwach nazywanych popularnie probiotykami, ale również w jogurtach probiotycznych. Działanie bakterii probiotycznych jest niezwykle ważne dla naszej mikroflory jelitowej. Z tego też powodu, w momencie, kiedy lekarz przepisuje nam antybiotyk, zaleca nam zakup w aptece również probiotyku, który wpłynie osłonowe na nasze jelita. Bakterie probiotyczne – zarówno te, znajdujące się w probiotykach, jak i te w jogurtach probiotycznych, pozytywnie wpływają na kondycję naszych jelit, obniżając pH i eliminując wszelkie chorobotwórcze mikroorganizmy, które podrażniają nasze jelita, powodując niestrawność, a bardzo często przewlekłe biegunki. Dodatkowo, jeśli regularnie spożywamy jogurty wyposażone w bakterie probiotyczne, możemy dodatnio wpłynąć na naszą odporność zdrowotną, wspierając nasz system immunologiczny i stymulując go do wytwarzania odpowiednio silnego systemu ochronnego naszego organizmu.
Wśród bakterii probiotycznych wyróżnia się kilka szczepów bakterii, które dysponują konkretnymi właściwościami. Z tego też względu osoby zajmujące się ich zestawianiem, muszą zawsze zadbać o to, by były one dodawane we właściwych proporcjach, uwzględniając ich odpowiednią kombinację i wzajemne zależności występujące pomiędzy kulturami bakterii.