Najkorzystniejszy sposób na ogrzanie mieszkania

W naszym klimacie ogrzewanie mieszkania jest istotną sprawą. Żadne mieszkanie oraz dom nie może się obejść bez tej instalacji. Na rynku istnieje wiele możliwości ogrzewania domu, ale jakie jest skuteczne? Które wybrać?

Co powinno się wiedzieć o centralnym ogrzewaniu?

Ogrzewanie w mieszkaniuNajbardziej tradycyjnym sposobem ogrzewania domu jest centralne ogrzewanie. Takie ogrzewanie pozwala na dostarczanie energii cieplnej do odbiorników, najczęściej grzejnika, przy pomocy czynnika, który zazwyczaj jest wodą. Centralne ogrzewanie może działać na zasadzie grawitacyjnej lub przy pomocy pomp. Grawitacyjne ogrzewanie centralne wykorzystuje naturalny przepływ ciepła. Ciepły czynnik wędruje od odbiornika. Następnie po tym jak się wychłodzi wraca do pieca, gdzie znowu zostaje ogrzany, wtedy obieg rozpoczyna się od nowa. Minusem takiej instalacji jest fakt, że nie może ona składać się ze zbyt dużej ilości odbiorników. Natomiast centralne ogrzewanie, które wykorzystuje pompę może być dowolnej wielkości. Takie ogrzewanie działa tak samo jak w wypadku grawitacyjnego ogrzewanie, tylko, ze obieg czynnika jest napędzany pompą. Centralne ogrzewanie może być napędzane różnymi paliwami np. węglem lub gazem. Ciepło jest uzyskiwane poprzez przemianę w jednym miejscu paliwa, zazwyczaj jest to kocioł. Urządzenie te zazwyczaj stoi w osobnym pomieszczeniu, ponieważ jeśli paliwem jest węgiel to produkuje się duża ilość pyłu węglowego.

Co należy zrobić aby wybudować przyłącze gazowe?

Przyłącze gazoweInnym rozwiązaniem ogrzewania swojego domu jest ogrzewanie gazowe. Takie ogrzewanie domu posiada wiele zalet. Jedną z nich jest bezobsługowość. Kotły gazowe są bardzo trwałe i bardzo rzadko się psują. W porównaniu do kotłów na węgiel są one czyste, więc do obsługi takiego urządzenia nie jest potrzebna kotłownia. Kocioł gazowy może być:

  • tradycyjny
  • pulsacyjny
  • kondensacyjny

Jeśli do naszego obiektu nie jest podłączona instalacja gazowa, to należy wykonać przyłącze gazowe. Aby zamontować przyłącza gazowe w pierwszej kolejności należy załatwić wszystkie pozwolenia. Na pozwolenie czka się nawet do 21 dni. Po otrzymaniu pozwolenia ma się rok na podpisanie umowy na wykonanie przyłącza. W przypadku wykonywania przyłącza gazowego przez gazownie można czekać na jej montaż nawet kilka miesięcy. Lepiej jest wynająć specjalistów, którzy wykonają daną instalację praktycznie od ręki.

Jakie pompy ciepła najczęściej instaluje się w Łodzi?

Powietrzne pompy ciepłaPompy ciepła są urządzeniami, które służą do dostarczania energii cieplnej do domów. Energię tę mogą czerpać z:

  • wody,
  • powietrza,
  • gruntu

Pompy ciepła wykorzystują nienaturalny przepływ ciepła, czyli ciepło wędruje z obszaru o niskiej temperaturze do miejsca z wysoka temperaturą. Dzieje się tak poprzez wykorzystanie zewnętrznej energii mechanicznej. Pompy ciepła w Łodzi, które najczęściej się wybiera wykorzystują ciepło z gruntu. Aby gruntowe pompy ciepła mogły działać potrzebna jest specjalna instalacja w gruncie. Taka instalacja składa się z kolektora gruntowego, który może być poziomy lub pionowy. Bardziej popularna jest instalacja pozioma. Z jednej strony ze względu na swoją niska ceną, ale z drugiej na łatwość montażu. Rurki kolektora montuje się poniżej głębokości przemarzania. W przypadku instalacji pionowych kolektorów potrzebny jest specjalny sprzęt, który zrobi odwierty. Instalacja pionowa składa się z sond głębinowych. Głębokość umieszczania sond nie ma tak dużego znaczenia, jak ich powierzchnia chłonąca ciepło z gruntu. Rodzaj gruntu również ma znaczenie. Im grunt jest bardziej wilgotny tym lepiej, a przy okazji pompa pobiera większą ilość ciepła.


Wartościowe źródła informacji związanych z tematem:

  • Jaksyl – strona internetowa firmy z Łodzi wykonującej przyłącza gazowe
  • Budownictwo.org – serwis internetowy przybliżający zagadnienia budowlane
  • Green Thermal – strona internetowa firmy z Łodzi oferującej ogrzewanie podłogowe

Podsumowanie informacji

Istnieje wiele sposobów oraz metod na ogrzewanie naszego domu. Medy te mogą być bardziej tradycyjne lub energooszczędne. Wszystko zależy od naszych preferencji oraz od wielkości kosztów, które chcemy wydać na instalację grzewczą do naszego domu.