Jakie pokrycie dachu wybrać w nowym domu?

Dach to jeden z najważniejszych elementu budowy domu. Od niego zależy trwałość konstrukcji i wygląd całego budynku. Inwestorzy często zapominają o tym, że dobry dach to także taki, który oprócz estetycznego wyglądu jest solidny. Remont dachu to spory wydatek, dlatego najlepiej zainwestować dobrej jakości pokrycie.

Czym się kierować podczas wyboru pokrycia dachu?

Montaż pokrycia dachowegoWiększość inwestorów za główny czynnik obejmują estetykę danego rozwiązania. Jednak należy także zwrócić uwagę na parametry techniczny. Pokrycia dachowe bezpośrednio wpływają na trwałość dachu. Jego wybór zależy przede wszystkim od rodzaju poddasza. Jeśli jest to poddasze użytkowe to dach można pokryć niemal każdym materiałem. Jednak jest poddasze w budynku nie jest użytkowe dobór materiałów jest ściśle uzależniony od przekroju i rozstawu elementów konstrukcji. Projekt takiego poddasz zakłada konkretne pokrycie dachu. Wśród dostępnych rozwiązań znajdują się pokrycia z :

 • kamienia,
 • drewna,
 • strzechy,
 • dachówki,
 • blachodachówki,
 • miedzi,
 • papy,
 • nylonu dekarskiego,
 • powłoki natryskowe

Najtrwalsza jest blacha miedziana, która przetrwa nawet trzysta lat. Tradycyjne dachówki ceramiczne maja o wiele mniejszą trwałość i przetrwają najwyżej kilkadziesiąt lat. Najtrwalsze rozwiązanie będą także najdroższe. Przy wyborze pokrycia należy zwrócić także uwagę na otoczenie budynków. Jeśli w pobliżu znajdują się budynki z tradycyjnym, naturalnym dachem, dom o nowoczesnym wyglądzie nie będzie wyglądał dobrze. Idealne pokrycie dachu powinno być:

 • trwały,
 • łatwy w konserwacji,
 • dopasowane do otoczenia,
 • warte swojej ceny

Wybór odpowiedniego pokrycia ściśle uzależniony jest od oczekiwań inwestorów i ich możliwości finansowych

Blachodachówka czy dachówka?

Blachodachówka czerwonaZarówno jedno jak i drugie rozwiązanie mają wiele wady i zalet. Blachodachówki przede wszystkim nie nasiąkają wodą dzięki czemu ich ciężar się nie zmienia. Jednak ich wierzchnia strona narażona jest na korozję, dlatego konieczne jest pokrycie jej warstwą ochronną. Trwałość blachodachówki określana jest w granicach od dwudziestu pięciu do siedemdziesięciu lat. Ich dużą wadą jest niski ciężar przez co gorzej wygłuszają odgłosy z zewnątrz, jednak niska waga wpływa korzystnie na więźbę, która nie jest nadto obciążana. Taki dach można wielokrotnie malować, tak aby nie powstały na nim rysy. Dachówka natomiast są bardzo twarde i wytrzymałe. Nie uginają się pod ciężarem. Pokrycie takie jest mocne i trwałe, sam materiał jest kruchy jednak po montażu nie wpływa on na trwałość dachu. Trwałość takich dachówek może dochodzić do stu lat. Dachówka wchłania w pewnym stopniu wilgoć, jednak nie wpływa to na ich wartość użytkową. Dużą zaletą dachówek jest mnogość kształtów i kolorów. Można je dostosować do nawet najbardziej udziwnionych preferencji inwestorów. Takie pokrycie sporo waży i dzięki temu tłumi hałasy z zewnątrz. Ich czyszczenie można zlecać profesjonalnym firmą, które skutecznie usuną mchy i inne zanieczyszczenia.

Naturalne materiały – dachy z trzciny

Budynek z dachem ze strzechyDachy pokryte naturalnymi materiałami wracają do mody. Obecnie są oznaką dobrego smaku i zasobności portfela. Dawniej dachy ze strzechy wykonane były ze słomy, jednak współczesna słoma nie nadaje się do takiego zastosowania. Dlatego obecnie zastępuje się ją trzciną wodną. Takie pokrycia można spotkać w różnych częściach kraju, również w Gdańsku. Cechują się one dużą grubością, dziki czemu idealnie izolują dom przed zimnem i wilgocią. Naturalne pokrycie tłumi także hałasy. Dużą zaletą naturalnych pokryć dachowych jest fakt, że taki dach oddycha dzięki czemu stwarza w domu przyjazny mikroklimat. Rozwiązanie to jednak nie należy jednak do najtańszych więc trzeba się liczyć ze sporymi kosztami.


Dodatkowe informacje związane z tematem są dostępne na:

 • Ekodachreed – strona internetowa firmy wykonującej dachy z trzciny i strzechy
 • 4budowlani.pl – portal internetowy dla fachowców z branży budowlanej
 • Logston – strona internetowa firmy z Gdyni oferującej pokrycia dachowe

Podsumowanie tematu

Pokrycie dachu jest niezwykle ważne. To ono gwarantuje jego trwałość i komfort mieszkańców. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań. Każde z nich ma swoje wady i zalety. Wybór zależy od gustu i zasobności portfela inwestorów. Pamiętać jednak trzeba, że jest to inwestycja na lata, więc nie warto na niej oszczędzać.