Poznaliśmy się na studiach. Początkowo to był tylko mój kolega z roku. Szybko jednak między nami zaiskrzyło. Zaręczyliśmy się, zaszłam w ciążę i postanowiliśmy się jak najszybciej pobrać. Miałam nadzieję, że mimo tego, że mój wybranek jest obcokrajowcem uda nam się to szybko załatwić. Byłam ciekawa, czy w związku z tym że narzeczony jest obcokrajowcem musimy wypełniać jakieś dodatkowe dokumenty.
Co jest potrzebne do ślubu z obcokrajowcem?
W celu uzyskania rzetelnych informacji zdecydowaliśmy się udać do Urzędu Stanu Cywilnego, gdzie zamierzaliśmy wstąpić w związek małżeński. Znaleźliśmy wydział małżeństw. Udaliśmy się do informacji, powiedziałam pani urzędnik, że chcę wziąć ślub z obcokrajowcem i nie wiem jakie dokumenty powinniśmy mieć ze sobą oraz jakie terminy nas obowiązują. Dowiedziałam się od niej, że w takiej sytuacji oprócz dowodów osobistych potrzebujemy także aktu urodzenia mojego narzeczonego. Obowiązują nas te same terminy, co w przypadku par pochodzących z jednego kraju. To znaczy, że do USC musimy zgłosić się przynajmniej miesiąc przed planowanym ślubem, ponieważ tyle należy odczekać do ślubu, od złożenia oświadczenia o braku znanych nam przeszkód do zawarcie małżeństwa. Kiedy narzeczony znalazł w domu swój akt urodzenia, poszliśmy jeszcze raz do wydziału małżeństw w Urzędzie Stanu Cywilnego i złożyliśmy stosowne oświadczenia.
Już miesiąc później byliśmy małżeństwem. Okazało się, że wzięcie ślubu z obcokrajowcem jest bardzo proste i nie wymaga żadnych dodatkowych dokumentów, tak jak się obawialiśmy. Obowiązują nas te same zasady i formalności, co w przypadku par pochodzących z jednego kraju. To oznaczało, że przed ślubem musieliśmy tylko raz zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego, a przed ślubem przyjść 10 minut wcześniej żeby potwierdzić swoją obecność.