Jak wykonać poprawne projekty instalacji led? – projekty instalacje led

Aby poprawnie wykonać projekty instalacji LED należy zapoznać się z warunkami dotyczącymi projektu, instalacji oraz dowiedzieć się nieco o potencjalnych problemach, jakie mogą się zdarzyć przy ich użytkowaniu. Wszystko to jest bardzo ważne, gdyż dokładne przygotowanie się do projektowania i montażu oraz dopilnowanie, aby nie wystąpiły żadne komplikacje daje efekt na wiele lat, mający postać bezawaryjnego satysfakcjonującego działania, a użytkownikom oszczędza nerwów i dodatkowej pracy przy poprawkach lub nawet ponownej instalacji.

Projekty instalacji LED

oświetlenie ledDobrze wykonany projekt jest podstawą całego przedsięwzięcia związanego z oświetleniem. W jego trakcie przewidujemy rozmieszczenie oświetlenia, linie w jakich będą przebiegać taśmy, dokładne miejsca, w których będą zamontowane oraz odległości pomiędzy poszczególnymi elementami całości. Poprawny projekt powinien także przewidywać specyfikę pomieszczenia, w którym będzie one miało zostać zastosowane.
Warto pamiętać o możliwościach, jakie daje oświetlenie LED, sprawdzające się znakomicie jako zamiennik wobec tradycyjnych żarówek, co pozwala zastosować je jako oświetlenie ogólne, a także jako oświetlenie dekoracyjne i kierunkowe, dobrze więc wykorzystać to dla swoich potrzeb, na przykład jeśli mamy swoje ulubione miejsce do czytania – wtedy dobrze zastosować tam promień światła, pozwalające na swobodne zagłębienie w lekturze bez potrzeby mocnego oświetlania całego pokoju lub stosowania dodatkowej, stojącej czy wiszącej lampy.

Rodzaje diod LED wykorzystywanych w instalacjach domowych:

  • diody LED głównego szeregu,
  • diody LED POWER,
  • diody LED COB,
  • diody LED SMD,
  • diody LED RGB.

Instalacje led

taśma led sufitowaJak wspomniano, profesjonalnie przewidziane i dobrze zaprojektowane instalacje led pozwalają na długie, bezawaryjne funkcjonowanie oświetlenia. Aby więc uniknąć zakłóceń, dobrze wiedzieć coś na ich temat i zorientować się w jakiej formie mogą one wystąpić, tym bardziej, że mogą pojawić się nie tylko w swoim zakresie, lecz również wobec innych urządzeń lub obwodów i komunikacji radiowej.
Źródła LED doskonale się sprawdzają jako oświetlenie kierunkowe oraz dekoracyjne. W pierwszym rozwiązaniu, jeśli zamienimy zamontowane w oprawach reflektory halogenowe (na przykład w regulowanych kinkietach na ścianach) na lampy LED, zyskamy bardzo duże oszczędności w zużyciu prądu, co przełoży się na znacznie niższe rachunki. W drugiej opcji, stworzymy odpowiedni nastrój we wnętrzu, stosując światło o zmiennym natężeniu i odpowiedniej barwie.

Najczęściej stosowane w nowoczesnych projektach instalacji LED są diody SMD.  Popularność zdobyły dzięki szerszemu kącie padania światła oraz lepszej sprawności. Jednak i tutaj mamy podział, jest on zależny od rozmiaru i mowy. Tak więc diody LED SMD dzielimy na:

  • 3528
  • 5050
  • 5060

 

Problemy z instalacją LED

Zakłócenia mogą przyjąć wiele postaci, opierają się na zjawisku elektromagnetycznym negatywnie wpływającym na pracę całego systemu lub poszczególnych urządzeń, zaburzając parametry zasilania obwodów LED. Zasadniczo zakłócenia takie dzielą się na zakłócenia radiowe, przenoszone w dowolnym ośrodku dielektryczny, na przykład w powietrzu i próżni, oraz zakłócenia przewodzone, czyli przenoszone w tych materiałach (przewodnikach), które przewodzone są przez prąd elektryczny. Oczywiście poprawne zastosowanie się do instrukcji projektowych i instalacyjnych pomoże skutecznie wyeliminować ryzyko zakłóceń, jednak warto o nich wiedzieć, gdyż dzięki temu można trafniej im przeciwdziałać.


Źródła:


 

Oświetlenie LED

led down lightKoszt poniesiony na zmianę tradycyjnego oświetlenia na oświetlenie LED nie jest szczególnie wysoki, a dodatkowo zwróci się z czasem. Same żarówki LED są co prawda droższe od standardowych, a także energooszczędnych żarówek, jednak pobór mocy wykonywany przez nie jest znacznie niższy od tego generowanego przez dwa pierwsze rodzaje żarówek.
Zwrot poniesionego kosztu żarówki dokonuje się już po niecałym roku użytkowania (dokładne parametry zależą oczywiście od indywidualnego przypadku, głównie od czasu zapalania światła i ilości żarówek używanych w domu). Przyjmując, że mamy 8 żarówek palonych przez 5 godzin dziennie, w ciągu roku wydamy na prąd 438 zł przy zwykłych żarówkach, 160 zł przy świetlówkach, a tylko 116 zł używając żarówek led. Są to różnice w kwotach, które nie pozostają bez znaczenia w żadnym gospodarstwie domowym. Dodatkowo na korzyść żarówek ledowych oddziałuje fakt, że ich czas działania jest dłuższy od żarówek wcześniejszego typu, a więc choć wydamy na nie trochę więcej, to również dłużej będą one eksploatowane bez konieczności wymiany.