Jak przygotować remont domu drewnianego z bali?

Remonty domów drewnianych są nie lada wyzwaniem. Warto się dobrze do nich przygotować, zainwestować w specjalny sprzęt, zabezpieczyć się oraz poczytać o specyfice drewna.

Jaka odzież robocza jest potrzebna podczas remontu?

remont domu drewnianegoJeśli chodzi o zabezpieczenie siebie podczas remontu to ważna jest odzież robocza. Sklep internetowy oferuje wiele rodzajów takie odzieży, np.

 • buty ochronne
 • nakolanniki i kaski
 • okulary ochronne
 • rękawice robocze
 • specjalne ubranie

Obuwie ochronne jest przeznaczone do ochrony stóp oraz nóg przed uszkodzeniami do których może dojść podczas remontu. To w jakim stopniu buty robocze zabezpieczają zależy od tego z jakiego materiału są wykonane. Czasem buty nie mają zabezpieczać stopy, a posiadają cechy sanitarne lub higieniczne. Nakolanniki są przeznaczone do zabezpieczania kolan podczas remontu. Zależnie od prac nakolanniki mogą być twarde, miękkie, żelowe. Kaski robocze są bardzo ważnym elementem BHP podczas pracy. Zabezpieczają one głowę przed urazami, przed czynnikami zewnętrznymi oraz atmosferycznymi. Okulary ochronne zabezpieczają oczy wszędzie tam gdzie np. mogą się pojawić odpryski, dlatego podczas remontu domku drewnianego będą ważnym elementem. Rękawice ochronne zabezpieczają dłonie przed uszkodzeniami czy przetarciami, są wykonywane z różnych materiałów, wszystko zależy przy jakich pracach będą wykorzystywane. Ubranie robocze chronią skórę przed uszkodzeniami, zazwyczaj są wykonywane z grubszych i trwalszych materiałów.

Jakie rękawice robocze wybrać?

rękawice ochronneRękawice robocze są najczęściej stosowanymi indywidualnymi środkami ochrony [podczas wszelakich prac, w tym remontów. Zabezpieczają one skórę dłoni przed zabrudzeniami, chronią dłonie przed przetarciami oraz przed uszkodzeniami mechanicznymi. Rękawice ochronne mogą być:

 • nakrapiane
 • neoprenowe
 • nitrylowe
 • termoaktywne
 • powlekane PCV
 • termoodporne
 • wzmacniane

Rękawice ochronne nie powinny utrudniać pracy, powinny być elastyczne, zapewniać komfort noszenia.

Jak przebudowywać dom drewniany?

przebudowany dom drewnianyPrzebudowa domu według Prawa Budowlanego jest pracą w wyniku której następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych danego obiektów. Przebudowa domu drewnianego nie jest łatwym zadaniem. Wszytko również zależy od jego wieku. Jeśli chce się przebudować dach, to dobrze jeśli znajdzie się podobny materiał, z którego był wykonany, również pokrycie dachu powinno być tak dobrane, by pasowało do charakteru domu drewnianego. Podczas zmian wewnątrz budynku materiały powinny być tak dobrane zachować styl domu. Również zmiana położenia ścian powinna być przemyślana, by przypadkiem nie usunąć ścian nośnych. Przebudowy na pietrach domów drewnianych powinny być robione przy wykorzystaniu materiałów, które nie będą zbytnio obciążały stropu budynku. Jeśli nie chce się jakiś drzwi lub okien, to wystarczy zabić je podobnymi deskami, a środek wypełnić izolacją termiczną.

Etapy remontu domu drewnianego

wyremontowane domy drewnianeRemont jest to przywrócenie stanu pierwotnego budynku oraz na konserwacji. Remont domu drewnianego najlepiej rozpocząć od renowacji ścian. Podczas takiej renowacji należy usunąć próchno, czasem jest do tego używana metalowa szczotka. Również ważne by drewno zabezpieczyć przed szkodnikami. Posadzki najlepiej aby były drewniane, więc remont może polegać tylko na renowacji istniejącej podłogi, lub na wymienieniu całej podłogi. Następnie można remontować ścianki działowe wewnątrz domu. Jeśli są drewniane to zazwyczaj remont polega na zabezpieczeniu takich ścian, jeśli są np. pokryte warstwą gipsu, to remont może się odbywać tak jak w przypadku normalnych ścian.


Dodatkowe informacje związane z tematem są dostępne na:

 • Budowa-at.pl – strona firmy wykonującej remonty i przebudowy domów drewnianych
 • Budujemydom.pl – portal internetowy poświęcony budowie i remontom domu
 • Eurobhp.com – internetowy sklep z obuwiem roboczym i rękawicami ochronnymi

Podsumowanie

Remont lub rozbudowa domu drewnianego jest ciężkim zajęciem. Dlatego ważne jest aby się do tego odpowiednio przygotować. Od strony merytorycznej, ale także od strony fizycznej. Tak aby nie ulec żadnemu wypadkowi lub uszkodzeniu ciała.