Izolacja instalacji a energooszczędność

 

Energooszczędność budynku zależy od kilku parametrów, o których warto pomyśleć już na etapie budowy. Jeśli zadbamy o kilka szczegółów, będziemy mogli cieszyć się w przyszłości domem tanim w utrzymaniu. Co prawda początkowe koszty inwestycyjne mogą być nieco wyższe, niż w przypadku klasycznych rozwiązań, jednak wszelkie nakłady finansowe zwrócą się podczas eksploatacji domu.

Jakie instalacje izolujemy termicznie?

izolacja termiczna rurWśród wszystkich bieżących rachunków związanych z użytkowaniem i utrzymaniem domu największe koszty związane są zazwyczaj z ogrzewaniem budynku. Warto zatem zadbać o energooszczędną instalację grzewczą, wydajny kocioł, ale i o dobrą izolację całego domu. Warto pamiętać, że im lepiej ocieplony budynek, tym mniejsze straty ciepła, a im mniej ciepła ucieka, tym mniej energii zużywane jest na ogrzewanie. Dobra izolacja budynku dotyczy zarówno ścian, jak i dachu oraz fundamentów. Pamiętajmy, że podłoga wychładzająca się od gruntu poważnie zmniejszy skuteczność instalacji grzewczej. Innym elementem, o który warto zadbać w kontekście energooszczędności jest efektywna izolacja termiczna rur. Właściwie wykonana izolacja instalacji potrafi skutecznie zapobiec wychładzaniu się czynnika grzewczego płynącego w instalacji centralnego ogrzewania. Jeśli ogrzana w kotle woda dotrze do grzejników bez większych strat ciepła, pozwoli to na bardzo wydajną pracę całej instalacji, a tym samym obniży koszty ogrzewania. Jeśli natomiast w nieocieplonych rurociągach woda ulegnie zbytniemu wychłodzeniu, do osiągnięcia tego samego komfortu cieplnego potrzebne będą większe grzejniki, a tym samym koszty ogrzewania wzrosną. Izolacja termiczna rur, o ile wykonana jest dobrze i z odpowiednich materiałów, skutecznie zmniejszy straty ciepła. Jednak nie jest to jedyna funkcja, jaką spełniają materiały izolacyjne montowane na instalacjach.

Ten rodzaj izolacji wykorzystywany jest nie tylko w instalacjach grzewczych, ale i chłodniczych, gdzie główną funkcją, jaką spełnia jest ochrona przed skraplaniem się pary wodnej na powierzchni rur. W tego typu instalacjach krąży czynnik o temperaturze niższej o kilka stopni, niż temperatura otoczenia, co sprzyja powstawaniu wilgoci na rurociągach. Zatem odpowiednie materiały izolacyjne są koniecznością.