Działanie blokad tarczowych

Systemy zabezpieczeń motocykla przed kradzieżą są różne. Podstawowe to alarmy montowane przez producentów i immobilizer. Jednak nawet one nie gwarantują jego bezpieczeństwa. Dlatego też powszechnie stosuje się dodatkowe elementy, takie jak linki, łańcuchy, a także blokady tarczowe. Te ostatnie charakteryzują się najwyższą skutecznością i są odporne na próby ich zniszczenia. Na rynku dostępnych jest wiele ich modeli, które różnią się sposobem zamykania i dodatkowym wyposażeniem.

Użytkowanie blokad tarczowych

blokady motocyklowe na tarczę hamulcowąZabezpieczanie motocykla przed kradzieżą jest naturalne dla wszystkich właścicieli tych pojazdów. Producenci montują w nich alarmy i systemy immobilizer, jednak mogą one być zawodne. Dlatego też rynek obfituje w inne rozwiązania, a za najskuteczniejsze uważa się blokady motocyklowe na tarczę hamulcową. To niewielki elementy, które wkłada się na tarczę, a następnie blokuje specjalnym bolcem. Zamykane mogą być wieloetapowo, na przykład poprzez wciśnięcie i przekręcenie kluczyka. Niektóre z nich są wyposażone w alarm, uruchamiający się przy nieautoryzowanej próbie ściągnięcia jej. Są one tak małe, że łatwo o nich zapomnieć, dlatego warto wyposażyć się dodatkowo w linkę. Jeden jej koniec zahacza się o blokadę, drugi o kierownicę. Jaskrawy kolor i umiejscowienie pętli pozwala kierowcy przypomnieć sobie o konieczności ściągnięcia zabezpieczeń. Ruszenie, gdy blokada jest założona, może prowadzić do wypadku i zniszczenia tarczy.

Blokady tarczowe są uważane za najskuteczniejsze motocyklowe zabezpieczenia przed kradzieżą. Montuje się je na tarczy, co uniemożliwia odjechanie pojazdem, grożąc wypadkiem i uszkodzeniem samej tarczy. Istnieje wiele ich modeli, z których niektóre wyposażone są w dodatkowe alarmy. Wielkość przyrządu powoduje, że łatwo o nim zapomnieć, warto więc wyposażyć się w specjalną linkę przypominającą.