Czynnik V układu krzepnięcia

Dla wielu osób nasz układ krzepnięcia jest ogromną zagadką. W kaskadzie krzepnięcia bierze udział ogromna ilość czynników, dzięki którym nasza krew krzepnie. Zjawisko to jest naprawdę korzystne, ponieważ to dzięki niemu po każdym urazie z czasem przestajemy krwawić. Zdarza się jednak, że nasz układ krzepnięcia nie funkcjonuje w prawidłowy sposób, co objawia się w różnoraki sposób.

Badanie mutacji czynnika obecnego w układzie krzepnięcia

czynniki v leidenNajczęstszą przyczyną zaburzeń na tle genetycznym w układzie krzepnięcia jest mutacja czynnika V Leiden. Czynnik ten jest jednym z czynników, które biorą udział we wspomnianej kaskadzie krzepnięcia. Czynniki V Leiden, ze względu na swój udział w krzepnięciu, odgrywają ogromną rolę nie tylko w leczeniu ran, ale również w innych aspektach. Zaburzenie spowodowane mutacją tego genu może prowadzić do udaru, nawykowych poronień, czy też zawału serca. Z tego też powodu tak ważne jest wykonanie testów genetycznych, które mogą potwierdzić lub też zaprzeczyć obecności mutacji tego genu. Takie badanie możemy wykonać w odpowiednio wyposażonym laboratorium. Procedura jest skomplikowana, w związku z czym na wynik możemy czekać około tygodnia. Badanie jednak wystarczy wykonać raz w ciągu całego życia, ponieważ geny nie ulegają zmianie w takim tempie, jak ma to miejsce w przypadku parametrów, które badane są podczas standardowego pobierania krwi. Test wykonywany jest na próbce krwi, która pobierana jest bezpośrednio w laboratorium. Wyniki możemy odebrać na miejscu lub też otrzymamy kod dostępowy.

Dzięki niemu będziemy mogli bez wychodzenia z domu zapoznać się z wynikiem badań. Wykonanie takiego badania nie zajmuje wiele czasu, ponieważ wystarczy jedynie udać się do laboratorium na pobieranie krwi. Wynik natomiast może pomóc nam określić, czy z naszym układem krzepnięcia wszystko jest w porządku, a także pozwoli wykluczyć jedną z istotnych przyczyn wielu zaburzeń.