Co warto wiedzieć o ogrodzeniach?

Producenci ogrodzeń, dają nam szerokie możliwości wyboru ogrodzenia, bardziej i mniej trwałego, estetycznego stanowiącego również ozdobę, lub tradycyjnego, mało wyróżniającego się. Każde charakteryzuje inny wygląd oraz sposób wykonania.

Ogrodzenia frontowe do ogrodu z siatki ogrodzeniowej

siatka ogrodzeniowaOgrodzenia zewnętrzne mają na celu otoczenie terenu działki przed wstępem niepożądanych osób lub zwierząt oraz wyznaczenia jej powierzchni. Nie może ono stwarzać zagrożenia dla ludzi i zwierząt,a na ogrodzeniach o wysokości mniejszej niż 1,8 metra, nie można umieszczać drutu kolczastego. Dodatkowo bramy i furtki ogrodzenia muszą otwierać się do wewnątrz oraz powinny być tak umieszczone, aby nie utrudniały dostępu osobom niepełnosprawnym. Natomiast w przypadku szerokości, brama nie może ona być mniejsza niż 2,4 metra, a furtka powinna mieć co najmniej 0,9 m. Najbardziej rozpoznawalne rodzaje ogrodzeń to:

 • żywopłot
 • mur
 • płot
 • zagroda
 • pastuch elektryczny
 • palisada
 • balustrada

W naszym kraju, jest to jedno z najbardziej popularnych typów ogrodzenia, wykorzystywanych do ogrodzenia prywatnych posesji jak i obiektów publicznych, magazynów, fabryk, autostrad. Najczęściej na rynku możemy się spotkać z następującymi rodzajami siatki ogrodzeniowej:

 • siatki z dużym oczkiem (oczka powyżej 6 cm, najczęściej stosowana w budownictwie)
 • siatki ogrodzeniowe standardowe (tzw. siatki ślimakowe, oczka mają od 4 do 6 cm, tworzywem są druty o grubości od 2,5 do 3 cm)
 • siatki z małym oczkiem (stosowane zazwyczaj do ogradzania małych powierzchni)
 • siatki z oczkiem hexagonalnym (stosowane najczęściej do wolierów lub ogrodzenia rabatek)
 • siatki zgrzewane (najbardziej elastyczne i wytrzymałe)
 • siatki leśne (głównie do odgradzania terenów zielonych jak np. szkółek leśnych, czy lasów od dróg szybkiego ruchu, znalazły również zastosowanie jako tymczasowe ogrodzenie na placu budowy)

Druty stosowane do wyrobu siatek przeciw korozji, zabezpieczane są najczęściej ogniowym cynkowaniem. Dodatkowo często są one także powlekane termoplastycznym i mrozoodpornym tworzywem sztucznym PCV. Tworzywo to jest odporne na działanie warunków atmosferycznych, a także na działanie promieni UV.

Ogrodzenia panelowe dla posesji

panele ogrodzenioweCoraz częściej jako ogrodzenie stosowane są panele ogrodzeniowe, są to zgrzewane ze sobą ocynkowane druty ułożone pionowo i poziomo tworzące tzw. panele o szerokości 2,5 m. Są one bardziej sztywne i wytrzymałe niż tradycyjne siatki, między innymi dzięki przegięciom. Mogą one być zakończone gładko lub wystającymi drutami. Do zabezpieczeń antykorozyjnych stosuje się powłoką cynkową, a dodatkowo mogą one być malowane proszkowo co zapobiega utlenianiu się cynku. Dodatkową zaletą ogrodzenia panelowego jest jego łatwość montażu. Pierwszym etapem jak w każdym typie ogrodzenia jest umieszczenie słupków, następnie nie rozkładamy i nie docinamy jej jak w przypadku zwykłych siatek, gdyż panele ogrodzeniowe są produkowane jako gotowe elementy wymagające jedynie połączenia. Po odpowiednim umiejscowieniu słupków montuje się panele za pomocą obejm pośrednich, narożnych i centralnych. Liderem w systemie panelowym są ogrodzenia legi, firma ta stosuje trzy różne metody mocowania paneli za pomocą płyt i listw zaciskowych, a także mocowań jednopunktowych. Są to:

 • mocowanie z czoła słupka
 • mocowanie od tyłu słupka
 • mocowanie centralne

Dzięki takiej różnorodności możemy wybrać sposób umieszczenia panela do słupka, a także bardziej i mniej solidne mocowania.

Ogrodzenia palisadowe

ogrodzenie palisadoweOgrodzenia palisadowe natomiast są najbardziej szykowne spośród wyżej wymienionych. Cechuje je duża estetyka, a także możliwość zapewnienia prywatności. Idealnie wpasuje się ono w nowoczesne budownictwo oraz nada charakteru całości, czego nie uzyskamy stosując ogrodzenia panelowe lub z siatki. Wykonane są one z stalowych profili ułożonych w sposób poziomy, w dowolnej odległości. Umożliwia to sterowanie widocznością. Profile zabezpieczane są za pomocą ogniowego cynkowania oraz malowania proszkowego, możliwe jest także pokrycie ich powłoką nadającą dowolny kolor. Ogrodzenia palisadowe, mają szerokie pole montażu nie tylko do słupów stalowych ale także różnego rodzaju elementów murowanych.


Dodatkowe informacje związane z tematem są dostępne na:

 • AB Tech – strona internetowa prezentująca ofertę producenta ogrodzeń systemowych
 • Dirox – strona internetowa producenta ogrodzeń panelowych i siatek leśnych
 • Ogrodinfo.pl – portal internetowy przybliżający zagadnienia ogrodnicze

Podsumowanie tematu ogrodzeń


Rynek oferuje wiele typów ogrodzeń, wybierając pomiędzy nimi szczególna uwagę powinniśmy zwrócić na ich zastosowanie oraz trwałość, gdyż z reguły ogrodzenie zmienia się lub odnawia co kilkanaście lat, więc jest to decyzja długoterminowa.