Grzejnik czy piec – czyli jak ogrzać dom?

Rynek oferuje nam wiele typów ogrzewania naszego domu. Możemy zainwestować w grzejniki elektryczne, lub tradycyjnie w piece, które będą produkowały ciepło i dostarczały je do grzejników.

W jaki sposób przekazywane jest ciepło w grzejnikach elektrycznych?

Grzejnik elektrycznyGrzejniki elektryczne, jak sama nazwa wskazuje wykorzystują energię elektryczną do produkcji ciepła. Takie ogrzewanie można stosować jako samodzielne ogrzewanie lub jako ogrzewanie uzupełniające. Ciepło w tych grzejnikach może być przekazywane na dwa sposoby:

  • konwekcyjnie,
  • radiacyjnie

Sposób ogrzewania wpływa koszty, szybkość oraz komfort ogrzewania i użytkowania. Ogrzewanie konwekcyjne jest najczęściej stosowane. Polega ono na ogrzewaniu powietrza wewnątrz grzejnika, a następnie unoszeniu go do góry, co wywołuje cyrkulacje powietrza w całym pomieszczeniu. Minusem tego typu ogrzewania jest ułatwienie przemieszczania się kurzu, brudu i roztoczy. Drugim sposobem ogrzewania jest radiacja. Forma ta jest bardziej nowoczesna. Grzejniki radiacyjne przekazują ciepło całą powierzchnią, co jest bardzie ekonomiczne. Taki rodzaj ogrzewania można porównać do ogrzewania słonecznego. Takie grzejniki elektryczne nagrzewają przedmioty, które znajdują się dookoła, co sprawia, że ciepło w pomieszczeniu utrzymywane jest dłużej. Jest to dobre rozwiązanie dla wysokich pomieszczeń. Porównując je z grzejnikami konwekcyjnymi są bardziej energooszczędne, ponieważ do wytworzenia podobnej ilości ciepła, potrzebują mniej energii.

Czym charakteryzują się grzejniki kamienne?

pokrętło grzejnikaJednym z rodzai grzejników elektrycznych radiacyjnych są grzejniki kamienne. Grzejniki te wykorzystują naturalne właściwości kamienia, w tym akumulację ciepła. Ciepło z tych grzejników jest oddawane w sposób podobny jak w przypadku pieców kaflowych. Taki rodzaj oddawania ciepła jest dużo bardziej korzystny. Ciepło nie kumuluje się pod sufitem. Poprzez brak konwekcji powietrze nie jest tak wysuszone, pył oraz brud nie jest unoszone. Grzejniki kamienne ogrzewają przedmioty i ściany wokół siebie, co sprawia, że pomieszczenie wychładza się wolniej. Kamień również akumuluje ciepło, co sprawia, że takie grzejniki oddają ciepło nawet do trzech godzin po zakończeniu pracy.

Piece grzewcze centralnego ogrzewania czy piecyk wolnostojący?

piecInnym sposobem na ogrzewanie domu, jest produkcja ciepła poprzez piece grzewcze. Piec grzewczy zazwyczaj stanowi element centralnego ogrzewania lub może występować w postaci wolnostojącej. Centralne ogrzewanie polega na obiegu nagrzanej wody przez piec, która poprzez rury dociera do grzejników. Ochłodzona woda wraca do pieca, gdzie ponownie zostaje ogrzana, a więc cały obieg zaczyna się od nowa. Czasem instalacja centralnego ogrzewania wyposażona jest w pompę, która wspomaga przepływ ciepłej wody. Elementami centralnego ogrzewania w domu jednorodzinnym jest:

  • kocioł,
  • zasobnik na wodę,
  • grzejnik,
  • rury,
  • urządzenia sterujące

Coraz większą popularnością cieszą się piecyki wolnostojące, zwane dawniej kozami. Taki piecyk w swoim działaniu porównywany jest do kominka lub do pieca kaflowego. Piece te zajmują mniej miejsca. Bardzo często stanowią nieodzowny element salonu. Jest to dobry sposób na dogrzewanie pomieszczeń. Piecyki wolnostojące żeliwne bardzo dobrze akumulują ciepło, które oddają bardzo długo po wygaśnięciu żaru. Również taki piec stanowi walory estetyczne. Piece żeliwne są dostępne w kilku kolorach, jak i bardzo często posiadają elementy dekoracyjne.


Szczegółowe informacje dotyczące poruszanych zagadnień:

  • Termar – strona internetowa firmy oferującej grzejniki elektryczne energooszczędne
  • Muratorplus.pl – serwis internetowy poświęcony zagadnieniom budowlanym
  • PHZ Vega – strona internetowa producenta pieców żeliwnych i wolnostojących

Podsumowanie


To co wybierzemy zależy od naszego gusty, od miejsca na instalacje oraz od stylu wyposażenia wnętrza. Warto również kierować się energooszczędnością, co przyczyni się do obniżenia rachunków za ogrzewanie.