Przeprowadzki to uciążliwa i nielubiana przez wszystkich, którym kiedykolwiek przyszło zmieniać miejsce zamieszkania. Generują koszty, nerwy oraz marnotrawią cenny czas. Jak się do nich przygotować?
O czym warto pamiętać podczas opuszczania mieszkania?
Będąc w euforii i ekscytacji spowodowanej przeprowadzką na najczęściej większe, lepsze lub korzystniej usytuowane mieszkanie, nie należy bagatelizować prac, jakie zostały do wykonania w starym lokum. Przede wszystkim czeka nas pakowanie. Warto zabrać się na nie już na kilka tygodni przed planowaną przeprowadzką. Nieużywane sprzęty i przedmioty warto popakować w kartony, opisać i wynieść do garażu lub piwnicy. Pozbywanie się wszystkich rzeczy stopniowo pomoże w zachowaniu względnego ładu podczas przygotowywania tych ostatnich, najpotrzebniejszych. Najlepiej kiedy mamy możliwość zawiezienia i rozpakowania bagaży w nowym mieszkaniu w pierwszej kolejności, a następnie kilka dni na całkowite opuszczenie, wynajęcie lub sprzedanie starego mieszkania. Wtedy po dostarczeniu pakunków pod nowy adres można zająć się przygotowywaniem lokum pod wynajem lub sprzedaż. W tym celu należy przeprowadzić gruntowne porządki:
- wyrzucić niepotrzebne lub zniszczone rzeczy,
- umyć okna,
- umyć i zakonserwować sanitariaty,
- wyczyścić meble i sprzęt agd, jeśli takowy tam zostaje,
- przeprowadzić drobne prace naprawcze,
- na koniec odkurzyć i umyć podłogi.
Kiedy zdecydować się na przewozy bagażowe?
Do wyboru mamy kilka sposobów na przewóz ubrań i wyposażenia na nowe lokum. Oczywiście najbardziej opłaca się zrobić to samodzielnie i własnym autem, jednak ma to sens tylko gdy dysponujemy naprawdę dużym samochodem lub dodatkową przyczepką. Jeśli ani my ani nasi znajomi nie dysponujemy takim sprzętem, pozostaje nam wybrać tanie przeprowadzki. Firm świadczących usługi tego typu jest wiele, a ich cena zależy od tego, czy zdecydujemy się na sam transport czy także ekipę, która wniesie bagaże do mieszkania. Oprócz tego pod uwagę brana jest ilość godzin poświęconych na tego typu roszady. Jeśli nie zabieramy ze sobą wielu rzeczy, ale mimo wszystko nie jesteśmy w stanie zmieścić ich do auta (lub nie mamy samochodu), możemy zdecydować się na taxi bagażowe. Jest to jednak opcja, która sprawdza się na krótkich dystansach, chyba że wcześniej dogadamy się z danym taksówkarzem lub korporacją.
W czym pomoże nam architekt wnętrz?
Po dokonaniu wszelkich formalności pozostaje nam już tylko się wprowadzić. Chyba, że mieszkanie jest całkiem puste i wymaga urządzenia. Wtedy już wcześniej warto się tym zająć, by potem nie musieć siedzieć na walizkach w całkiem pustym mieszkaniu. Wiele osób rozważa zatrudnienie architekta wnętrz, część z nich jednak od razu rezygnuje dochodząc do wniosku, że na pewno jest to kosztowna usługa i sami zadbają o wystrój wnętrza. Nie jest to prawidłowy sposób myślenia, ponieważ architekt nie jest dekoratorem. Oznacza to, że zajmuje się projektowaniem wnętrz od podstaw. Planuje rozkład mebli, sanitariatów (w razie potrzeby także instalacji i pomieszczeń), wybiera najlepsze materiały do danego pomieszczenia, a dopiero na koniec myśli o kolorystyce, bibelotach i innych tego typu kwestiach. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że architekt mając doświadczenie i znając obecne trendy (a także ponadczasowe rozwiązania), potrafi zaproponować sprytne i ergonomiczne pomysły, na które sami byśmy nie wpadli. Jest szczególnie przydatny podczas urządzania małych mieszkań, przechodnich pokojów i niezbyt ustawnych przestrzeni. Najczęściej koszt jego wynajęcia się równoważy, ponieważ dzięki znajomością i kontaktom potrafi załatwić korzystne zniżki i materiały w atrakcyjnej cenie.
Tekst powstał przy pomocy:
- Bydgoszcz.mertis.pl – firma oferująca nowe mieszkania
- Tipy.interia.pl – porady na temat organizacji przeprowadzki
- Maxi-taxi24.pl – przewozy bagażowe 24h
- Ip-design.pl – architekt, który zaprojektuje i urządzi wnętrza
Podsumowanie
Powyższy poradnik stanowi jedynie wybrane propozycje, które mogą być przydatne podczas przeprowadzki. Warto wziąć pod uwagę wszystkie pomysły i dopasować je do swojego budżetu i potrzeb.