Aranżacja wnętrza kuchni – czyli jaki blat wybrać?

Kuchnia to centralne miejsce domu. To tutaj często przenosi się towarzystwo imprezowe. Tutaj przygotowuje się wszystkie posiłki. Warto zatem zadbać, aby przebywanie w kuchni było przyjemnością. Poza tym powinno być na tyle funkcjonalne, aby przyrządzanie jedzenia nie było kłopotliwe.

Blaty granitowe czy kwarcowe – ważny wybór

blaty granitowe w kuchniBlat to ważny element aranżacji kuchennego wnętrza. Powinien być po pierwsze użyteczny, a po drugie estetyczny. Oczywiście musi pasować do całej reszty wykończenia tego pomieszczenia. Rodzaje blatów:

  • kamienne,
  • metalowe,
  • drewniane,
  • z płytek ceramicznych,
  • laminowane,
  • blaty z kompozytu,
  • szklane.

Blaty granitowe należą do jednych z najdroższych, ale za to charakteryzują się dużą odpornością na czynniki mechaniczne i wytrzymałością. W ogóle blaty z kamienia są bardzo korzystnym rozwiązaniem. Bardzo łatwo można je utrzymać w czystości. Kojarzą się one z luksusowymi wnętrzami i w takich najlepiej je umieszczać. Nie będą oczywiście pasowały do każdej kuchni. Takie blaty są jednak bardzo funkcjonalne, ponieważ nie wchłaniają wilgoci i plam. Są także odporne na temperaturę, z natury zimne. Łatwo się je odnawia. Materiał taki jest wart swojej ceny ze względu na dużą trwałość i bardzo estetyczny wygląd. Wiele jego możliwości było prezentowanych na targach w Krakowie. Blaty kwarcowe to także ciekawe rozwiązanie do kuchni. Mogą one mieć różne kształty i są bardzo odporne. To również materiał bardzo odporny na toksyczne substancje, temperaturę, wilgoć, a także zarysowania i inne mechaniczne uszkodzenia.

Blaty szklane mniej trwałe od granitowych

blatyMniej odporne są natomiast blaty ze szkła czy z drewna. Te drewniane oczywiście dużo łatwiej uszkodzić nożem czy innym narzędziem. Szybko zostają na nich ślady. Gorące przedmioty czy rozlane płyny także nie pozostają bez wpływu na powierzchnię takich elementów kuchennych. Te szklane są znacznie odporniejsze na substancje ciekłe, ponieważ nie wsiąkają one w materiał. Szkło lepiej nada się więc do kuchni. Poza tym jest ono podobnie jak kamień odporne na działanie temperatury. Walorem dodatkowym może być to, że blaty szklane podobnie jak blaty granitowe wykonywane są na zamówienie, co pozwala dopasować je idealnie do wystroju kuchni. Istnieją także inne możliwości. Blaty z płytek ceramicznych na przykład nie są jednak zbyt efektowne, ale za to sporo tańsze. Natomiast te z metalu nadają się do wyjątkowo nowoczesnych wnętrz. Jak widać, wybór materiału, z jakiego ma być zrobiony blat, jest naprawdę duży. Warto sobie tę kwestię dobrze przemyśleć.

Oświetlenie kuchenne a walory blatu

oświetlenie kuchniŻeby podkreślić piękny blat kuchenny, a także zadbać po prostu o właściwe oświetlenie pomieszczenia, trzeba wybrać dobre lampy. Cóż bowiem z tego, jeżeli blat będzie efektowny, ale niespecjalnie będzie go widać? Poza tym ciężko pracuje się w miejscu, które nie ma zapewnionej dostatecznej jasności. Trzeba zatem dobrać solidne lampy i właściwe do nich żarówki. Najlepiej sprawdzą się te LED-owe. Mogą być one także dekoracyjne, dopasowane do całego wyposażenia. Można na przykład sprawić kinkiety nowoczesne, które dodadzą charakteru kuchni i podkreślą walory blatów granitowych. Można także pobawić się innymi elementami oświetlenia. Ciekawe wrażenie robi to zamontowane w podłodze. Lampy podłogowe rozjaśnią pomieszczenie i nadają mu romantycznego klimatu. W Krakowie można było się napatrzeć na różne wersje takiego rozwiązania. W większej kuchni można w ten sposób wyróżnić przestrzeń wokół blatu. Wszystko zależy od ogólnego charakteru wystroju, bowiem oczywiście takie lampy nie wszędzie będą pasować. Dobrze jest czerpać inspiracje z różnego rodzaju katalogów wnętrzarskich.


Źródła:


Podsumowanie

Blat ma duże znaczenie w całości wystroju pomieszczenia kuchennego. Można powiedzieć, że to najważniejsze miejsce w kuchni, bowiem to na blacie wykonuje się większość czynności. Liczy się zatem wytrzymałość tego mebla, ale nie mniej ważne, aby był on także estetyczny. Z tych względów dobrze jest nie podejmować decyzji o kupnie określonego blatu pod wpływem chwili, a dobrze wszystko wcześniej przeanalizować.