W przypadku wielu gałęzi przemysłu niezbędne jest wykorzystanie zbiorników ciśnieniowych. Mogą być one stosowane nie tylko jako akumulatory gazów, ale też jako kompensatory ciśnienia na linii produkcyjnej. W tym celu materiał, z jakiego się je produkuje, musi być wytrzymały nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale też na działanie korozji.
Stal nierdzewna jako materiał w produkcji
Wykorzystywane w zakładach chemicznych gazy, mogą nie tylko być przechowywane pod dużym ciśnieniem. Same w sobie mogą bowiem okazywać działanie wywołujące lub przyspieszające proces korozji. Dlatego biorąc pod uwagę zbiorniki ze stali nierdzewnej produkcja każdego z nich, powinna zakładać wykorzystanie materiałów najwyższej jakości. Materiałem takim, jest właśnie stal o odpowiednim składzie. Aby wykazywała się ona właściwościami kwasoodpornymi, jej stop musi być wzbogacony o wysoką zawartość chromu. Dzięki temu, po wytopieniu, stal taka zyskuje odporność powierzchni na utlenianie się pod wpływem gazów lub kwasów. Zbiorniki ciśnieniowe, które z niej powstaną, muszą wykazać się też bardzo dużą wytrzymałością na obciążenia mechaniczne i ciśnienie. W przypadku ich niepoprawnej konstrukcji lub użycia stali o niewłaściwym składzie, może dojść do wybuchu. Firmy produkujące tego typu elementy, muszą więc podlegać odgórnie narzuconym normom bezpieczeństwa i udostępniać klientom wszelkie niezbędne certyfikaty oraz informacje.
Do produkcji przemysłowych zbiorników ciśnieniowych musi zostać użyty odpowiedni materiał. Jest to zazwyczaj stal nierdzewna, która dzięki właściwemu składowi jest odporna na utlenianie. Musi ona poza niewrażliwością na korozję, wykazać się również wysoką trwałością. Dzięki temu wytrzyma ona duże ciśnienia panujące we wnętrzu zbiornika.